Ana sayfa GÜNDEM “O Gece” 4’üncü yılında Yâd Edildi

“O Gece” 4’üncü yılında Yâd Edildi

990
0

Polatlılılar Meydanı boş bırakmadı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma törenleri için geçtiğimiz akşam yüzlerce Polatlılı vatandaş Cumhuriyet Meydanında bir araya geldi, 15 Temmuz hain darbe girişiminin dördüncü  yıl dönümünde o gece yâd edildi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin yapıldığı o kara gün, Türk milletinin gücü ve inancı sayesinde bir kurtuluş destanına dönüşmüştü. Bu mücadelenin ardından dört yıl geçti ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilen bu günde, Polatlı halkı yine meydanları doldurdu. 15 Temmuz Pazartesi günü sabah saatlerinde şehit kabirleri ziyareti ile başlayan anma programının ardından akşam Cumhuriyet Meydanında akşam saatlerinde anma etkinlikleri ve fotoğraf sergisi gerçekleştirildi. Alana kurulan platformdaki ekrandan Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına yaptığı bombalı saldırıda hayatını kaybeden Şehit Özel Harekat Komiser Yardımcısı Seher Yaşar’ın fotoğrafları yansıtıldı, o gece yaşananlar izlendi. Cumhuriyet meydanında gece boyunca ilahiler ve dualar okundu. Saat gece 00.13’ü gösterdiğinde ise camilerden sala sesleri yükseldi.

15 Temmuz Şehidi Seher Yaşar ve Tüm Şehitler Dualar İle Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününde şehitler anıldı. 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıldönümünde ilçede düzenlenen programlarla şehitler anıldı. 15 Temmuz anma programlarına; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkan Mürsel Yıldızkaya, şehit aileleri, özel harekat polisleri, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, gaziler, askeri yetkililer katıldı.

“Tarihin en anlamlı, kahramanca direnişlerinden biridir”

Cumhuriyet Meydanında akşam saatlerinde anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmasını yapan Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, yaptığı konuşmada şunları söyledi: 15 Temmuz 2016 tarihinde fetö/pdy tarafından Türk demokrasisine ve milli iradeye karşı teşebbüs edilen hain darbe girişimi, sayın cumhurbaşkanımız recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kahraman milletimiz tarafından bertaraf edilmiştir.  Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 15 temmuz günü, 2429 sayılı ulusal bayram ve genel tatiller hakkında kanunda 25/10/2016 tarihinde yapılan değişiklikle demokrasi ve milli birlik günü olarak ilan edilmiştir. 15 temmuz gecesi Türk milleti tarihinin hiçbir döneminde görülmeyecek bir alçaklık ve ihanetle karşılaşmıştır. bu teşebbüs fetö’nün (fethullahçı terör örgütü)  ülkemizin bağımsızlığına, birliğine ve dirliğine yönelik en pervasız, en alçak, en kanlı darbe girişimidir.

“Polatlımızda dik duruşlarıyla memleketine ve geleceğine sahip çıkan milletimiz,  gece boyunca sayısız kahramanlık destanları yazmıştır”

15 temmuz gecesi hain fetö örgütü aracılığıyla gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine, Sakarya zaferinin yaşandığı bu coğrafyada Polatlı halkı tüm ülkemizde olduğu gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ilkesi etrafında kenetlenerek dur demiş, hain saldırıyı gerçekleştirmek isteyen şer güçlere geçit vermemiştir. Hem Türkiye genelinde hem de Polatlımızda dik duruşlarıyla memleketine ve geleceğine sahip çıkan milletimiz,  gece boyunca sayısız kahramanlık destanları yazmıştır.

15 temmuz gecesi hain fetö terör örgütü aracılığı ile gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi, milletin darbe heveslilerine verdiği bir büyük ders olarak, bu milletin şanlı tarihindeki yerini alacak ve hiçbir zaman hatırımızdan çıkmayacaktır. Halkımızın fetö saldırılarına karşı Türkiye’nin dört bir yanında verdiği mücadele, tarihin en anlamlı, kahramanca direnişlerinden biridir.  Kurtuluş savaşı esnasında gösterdiğimiz birlik ruhunu tekrar göstererek zor zamanlarda farklılıklarımızı bir kenara bırakarak nasıl kenetlenebildiğimizi dosta düşmana bir kez daha gösterdik. Türkiye’nin birlik, beraberlik ve bağımsızlığına yönelik 15 temmuz darbe girişiminin ilk anlarından itibaren açık ve net bir şekilde milli iradeden ve demokrasiden yana tavır koyan Polatlılı hemşehrilerime bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.  Şehrin meydanında ve e90 karayolu üzerinde o heybet, hainlerin kalplerine öyle korku verdi ki şehrimize ve başkentimize yönelik hiçbir teşebbüse geçemediler.  Füze rampalarının girişini engellemek için bunların taşındığı kamyonların lastiklerini kesen Polatlılı vatandaşlarımızdan övgü ile bahseden cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği gibi 15 temmuz gecesi, Sakarya meydan muharebesinde de son kale olan Polatlımız bir kez daha tarihimizde çok az rastlanan bir kahramanlık örneği kaydetmiştir.

“Allah 15 temmuz’u bir daha bu millete yaşatmasın”

Bizler de cumhuriyetin kuruluşunun kilometre taşları olan Polatlı halkımız ile kamu kurumlarımız, belediyemiz, siyasi partilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarının uyumu içerisinde, özveriyle çalışarak, bu kortejin en önünde olmaya gayret gösteriyoruz.  Fetö ile ilgili bizim mücadelemiz bunların kökü kazınana kadar devam edecektir. bunları bitireceğiz. şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız, onlara kurşun atan, bomba atan, insanlıktan nasibini almayanların yanına bunu bırakmayacağız. aziz şehitlerimizin, isimlerini de asla ve asla unutmayacağız, unutturmayacağız.  Demokrasiye bu kadar layık olduğunu böylesine kanıtlamış olan Türk halkı çok daha güzel hedeflere el birliğiyle ulaşacaktır.   Terör saldırıları ülkemizin huzurunu, milletimizin birliğini ve barış içinde yaşamasını, kardeşlik hukukunu asla yok edemeyecektir. Türk halkı, ister fetö olsun ister bir başka terörist grup olsun, bunların topraklarımızda yeşermesine asla izin vermeyecektir. Allah 15 temmuz’u bir daha bu millete yaşatmasın. Biz Polatlı’mızı, bu cennet vatanı, daha da güzelleştirmek için çalışıyoruz. Biz iyinin, doğrunun, huzurun, istikrarın yanındayız. Biz Polatlı’nın, milletin, Türkiye’nin tarafındayız. Bu güzel şehir, bu güzel insanlar, her şeyin en iyisine, en güzeline layıktır.  Şimdi çalışma zamanı, çok çalışacağız. Bilimde, kültürde, sanatta ve hayatın her alanında göstereceğimiz çabalar ve elde edeceğimiz başarılar, bugünlere ulaşmamızı sağlayan kahramanlara teşekkürümüzü, bağlılığımızı, miraslarına sahip çıktığımızı kanıtlayacaktır.  Hiç şüphesiz şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Bununla birlikte artık her yıl 15 temmuz şehitlerimizi anma günü’nde kendilerini hassaten yâd edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız.  Bizlere milli irade ve demokrasinin hâkim olduğu bir gelecek sağlamak için canlarını feda eden 15 temmuz milli irade ve demokrasi zaferi şehitleri ve tüm şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı bir ömür diliyorum.

“15 temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız”

Şehitlerimizin emanetleri olarak gördüğümüz geride bıraktığı yakınlarına aynı şekilde sahip çıkıyoruz. Bu konuda şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin her türlü meselelerinde ilçemizin kaymakamı olarak ben de her zaman yanlarında olduğumu belirtmek istiyorum. Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bağımsızlığı kendine şiar edinmiş aziz milletimizin hissiyatına tercüman olmuş şu tarihi sözleriyle bitirmek istiyorum “ başaramayacaksınız, milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız, bin yıldır yürüdüğümüz bu yoldan bizi geri döndüremeyeceksiniz, ülkemizi hedeflerinden vazgeçiremeyeceksiniz.” Bu duygu ve düşüncelerle herkesi saygı ile selamlıyorum. 15 temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız.

Konuşmaların ardından vatandaşlar, Cumhuriyet meydanında akşam ve yatsı namazı kıldı. Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi, ilahiler söylendi. Program gece boyunca devam etti.