Ana sayfa GÜNDEM CHP Ankara İl heyetinden Polatlıya ziyaretler dizisi

CHP Ankara İl heyetinden Polatlıya ziyaretler dizisi

1240
0

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ve kurmayları  Polatlı Ticaret Borsası ve Polatlı Ziraat Odası ziyaretlerinin ardından İlçe Esnaflarını ziyaret etti. Pandemi süreci boyunca yaşadıkları zorlukları esnaflardan dinleyen Akıllı ve yönetimi, özellikle Büyükşehir Belediyesi ‘nin esnaflara dönük sosyal yardımlarının esnaflara ulaştığını birinci ağızdan öğrendi.  Turan Caddesi Esnaf ziyaretlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı ve Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, ilçe Gençlik ve Kadın Kolları yönetimleri de bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ,Ankara basın ve halkla ilişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı Aysun Palalı Köktaş , Tarım Ve Gıda Politikaları İl Başkan Yardımcıları Aycan Demir, Adem Kaleli , il Eğitim Sekreteri Türkan Cihaner Saliş, İl Saymanı Veli, Şahin, İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, İl Gençlik Kolları Başkanı  Tolga Turgut ilçemize gelerek bir takım ziyaretlerde bulundular. Akıllı ve yönetim kuru üyelerin ilk durağı Polatlı Ticaret Borsası oldu. Ardından Polatlı Belediyesi Kamyon Garajına giderek Kamyoncu esnafın sorunları dinledi. Sonrasında Polatlı Ziraat Odası ve son olarak İlçe Esnafları ziyaret edildi.

“Akıllı: Polatlı Borsası takdirle izliyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı; “ Polatlı Ticaret Borsası ziyaretinde, bugün gerçekleştirmiş olduğumuz Polatlı Ticaret Borsası ziyaretinde Polatlı’nın tarımın sorunlarının konuşmak istiyoruz” dedi. Ardından şu konuşmayı yaptı:  “Bu gün buraya dinlemeye geldik. Türk tarımının sorunlarını konuşmak istiyoruz, özellikle Polatlı’nın Polatlı Hububat Borsası’nın sorunlarını, Polatlı’nın tarımın sorunlarının konuşmak istiyoruz. Polatlı’nın bildiğimiz problemler var bu problemlerin çözümüne nasıl katkı verebiliriz bunu Başkan Toplu ile  konuşmak istiyoruz. Borsamızı bizde takdirle izliyoruz, Polatlı borsasının o anlamda bir sorunu görünmüyor genel olarak tarım sonuçta borsadan ibaret değil ”dedi.

Toplu : “Fiyatlarımız Türkiye Genelinin Yüzde 15 Üzerinde”

Toplu: “Biliyorsunuz hasat dönemlerinde Siyasi Partilerin  tercihleri bizim borsamız olur. Bizi ziyaret ederler, ziyaretlerin temel amacı sanıyorum ki hububat ticaretinde herhangi bir sıkıntı var mı, üreticiler açısından bir sıkıntı var mı bunları görmek için siyasetçiler geziyorlar bizleri ziyaret ediyorlar. Her sene bizi de ziyaret ediyorlar. Şunu iftiharla söylemek istiyorum Polatlı çiftçisi şanslı, ben aman aman üreticinin geliri çoktur, o anlamda söylemiyorum Türkiye geneline göre durum iyi şuanda bizim fiyatlarımız Türkiye genelinin yüzde 15 üzerinde,  açıklanan taban fiyatı 1650 TL bizde 1850 TL ve üretici malını getiriyor, peşin bedelini alıp gidiyor arz talep huzurda açık arttırma ile en yüksek fiyatı satılıp gidiyor. Kimse bizim kara kaşımıza kara gözümüze hevesli değil” dedi.

Toplu: “Sadece Polatlı’nın ürünlerini satmıyoruz”

Toplu: “Biz sadece Polatlı’nın ürünlerini satmıyoruz, Türkiye’de  17 ilde 121 ilçeden ürün buraya geliyor. Anadolu’nun bölge borsasıdır tabi tarımın sorunları ayrıca tartışılır üretici ile tartışılır üreticinin sorunları var mıdır vardır elbette ama mevcutta Türkiye’nin şartlarında tarım ticaretinde en az sorun yaşayan üreticiler bizim üreticilerimiz diyorum.  Tabii ki siyasetçiler yine de gelecekler üreticileri de dinleyecekler kendilerine göre üreticinin bir sorunu varsa, tarımın bir sorunu varsa siyasetçi ona göre politikasını belirleyecektir. Her gelen siyasetçiye kapımız ardına kadar açık” dedi.

Toplu: “Pandemi döneminde bizim sıkıntımız üreticinin sağlığını, tüccarımızın sağlığını nasıl koruyacağız diye bir gayret içindeyiz. Aşağıda sosyal mesafeyi korumamız pek mümkün olmuyor tüccar sayımız fazla, herkes mal almak istiyor, salon satışı belli bilgisayar sisteminde yan yana,  işin başından beri durumu en ciddiye alan kurum bizdik ateş ölçmeden içeri almadık, hijyen kurallarını devam ettirdik, maskeleri taktırdık. Üreticilerimize de maske takma  zorunluluğu getirdik, üreticimizin ürününü satanı sadece içeri aldık bu konuda bugüne kadar başarı sağladık” dedi.

Toplu: “Hububat ticaretinde herhangi bir sorun yok”

Toplu: “Sadece bir üyemiz korona virüse yakalandı. İnşallah milletimiz, insanlık bu virüs belasından kurtulur bu çok ciddi bir sorun ekonomi içinde ciddi bir sorun insanlar tam mesai çalışamıyor kendini işine tam veremiyor. Tabi tarımın ayrıca sorunları var. Hububat ticaretimizde herhangi bir sorun yok yıllardır hiç olmadı yıllardır Türkiye ortalamalarının üzerindeydik yıllardır müdahale fiyatının yüzde 10-15 üzerindeyiz” dedi.

Polatlı Ticaret Borsası Ziyaretinin ardından CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ve yönetim kurulu üyeleri Polatlı Ziraat Odasını ziyaret etti. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, CHP heyetine ilçe tarımı hakkında  bilgilendirmede bulundu .

Akıllı; “Polatlı Tarımının Sorunları İle İlgili Çözüm Bulmaya Çalışacağız”

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı; “Bugün daha önceki ziyaretlerimizde tanık oldunuz. Genel olarak Polatlı tarımının genel olarak da ilçe tarımının sorunları ile ilgili sohbet etmek varsa sorunlar ile ilgili çözümlere yapabileceğimiz katkının ne olduğunu anlamak. Büyükşehir düzeyinde çözülebilecek problemlere yardımcı olabilmek için bugün Polatlı Ziraat Odasını ziyaret ettik”

Köseoğlu : “Polatlı soğan üretiminde çok önemli paya sahip”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ve yöneticilerin düzenlediği ziyarette ilçe tarımı hakkında önemli bilgiler veren Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu şunları söyledi. “ Polatlı’mız ülkemiz soğan üretiminin %25’ini üretiyor ama çiftçimiz para kazanamıyor. Üretim maliyetleri çok yüksek Polatlı’mızda soğan ekilen 85 bin dekar alanın üretim maliyeti 255 milyar bu maliyeti 150-170 milyara düşürme imkânımız var. Bizim ürettiğimiz kışlık soğan depo koşullarına uygun.  Kimyonda da ülkemiz üretiminin %40’ını Ankara çiftçisi büyük bir bölümünü de Polatlı çiftçisi üretiyor. Ama ürününü ederin de satamıyor. Bu da gösteriyor ki çiftçimiz üretiminin büyük bir bölümünü faizle karşılıyor” dedi.