Ana sayfa GÜNDEM Başkan Kıymaz’dan yapılandırma müjdesi

Başkan Kıymaz’dan yapılandırma müjdesi

519
0

Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz Esnaf ve sanatkârı yakından ilgilendiren yapılandırma konusunda bir açıklamada bulundu.

Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz Esnaf ve sanatkârı yakından ilgilendiren yapılandırma konusunda bir açıklamada bulundu.  Kıymaz “Değerli Esnaf ve sanatkar kardeşlerim, sizlerinde bildiği gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “Ekonomi İstikrar Kalkanı” destek paketinin akabinde COVİD 19 Salgınından ekonomik olarak etkilenen esnaf ve sanatkarımıza yönelik desteklere bir yenisi daha eklenmiştir. Pandemi sürecinin şüphesiz en çok etkilediği kesim olan esnaf ve sanatkarımızın, takibe düşen kredi borçları için yapılandırma imkanı getirilmiştir. Dünya ve Ülkemizi etkisi altına alan COVİD- 19 salgınıyla mücadele kapsamında, salgından zarar gören esnaf ve sanatkarımıza bir destekte TESKOMB Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğimizden gelmiştir. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile bir araya gelen TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül zor durumda olan Esnaf ve Sanatkarımızın yaşanan Pandemi sürecini en az hasar ile atlatması için Esnafımıza yapılandırma imkanı sunulmasını sağlamıştır. 30 Haziran 2020 (Dahil) ve bu tarihinden önce kredi borcu kooperatif takibine intikal eden ortaklarımız 31 Ağustos 2020 tarihine kadar kooperatifimize başvurmaları halinde kooperatif takibindeki asıl alacak tutarına hiçbir gecikme faiz hesabı yapılmayacak olup, borç (asıl alacak) Peşin ödenmesi durumunda gecikme faizi alınmadan tahsil edilecektir. Diğer yandan 30 Haziran 2020 tarihinden sonra kooperatif takibine intikal eden borçlar yapılandırma kapsamı dışında tutulacaktır.

24 Aya Kadar Taksitlendirme İmkanı Sunulacak

Yapılan düzenleme çerçevesinde 13 Temmuz 2020 tarihi itibariyle kooperatif takibindeki borçlara yapılandırma imkanı getirildiğini kaydeden Başkan Kıymaz “Kıymetli Esnaf ve Sanatkarımız, 30 Haziran 2020 tarihinden (bu tarih dahil olmak üzere) önce kredi borcu kooperatif takibine intikal etmiş ortaklarımızın 31 Ağustos 2020 tarihine kadar kooperatifimize başvurmaları halinde yapılandırma talebinde bulunabilecek. Borcunu tek seferde ödeyemeyecek olan Esnaf ve Sanatkarımız ilk taksiti peşin ödemek kaydıyla borcunu 24 aya kadar taksitlendirmeyi talep eden Ortaklarımız asıl alacak tutarına yapılandırma tarihinden itibaren yüzde 10 faiz uygulanmak şartıyla 24 Aya kadar taksitlendirme yapabilecek. Yapılandırma yapan ortaklarımızdan ilk taksit peşin olarak tahsil edilecektir. Üst üste 3 taksit ödenmemesi durumunda yapılandırma bozulacaktır. Esnaf ve Sanatkarımızın zor günlerden geçtiği bu dönemde yapılandırma kolaylığı sunan Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a ve TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdülkadir Akgül’e esnaf ve sanatkarımız adına teşekkür ediyoruz. ” dedi.