Ana sayfa GÜNDEM Yıldızkaya : “Polatlı hak ettiği hizmete kavuşuyor”

Yıldızkaya : “Polatlı hak ettiği hizmete kavuşuyor”

627
0

Yıldızkaya : “Su konusunun siyasi bir polemik haline dönüştürülmesi tamamıyla yanlıştı”

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Ankara Büyükşehir Belediye meclisinin Polatlının da içinde olduğu 13 ilçenin bulunduğu asbestli boru hatlarının değiştirilmesi için gerekli olan borçlanma talebinin kabul edilmesinin ardından Cumartesi  günü Polatlı Belediye başkanlığında  kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı düzenledi.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Ankara Büyükşehir Belediyesi meclisinde Polatlının içme suyu sorununu çözecek olan borçlanmanın kabul edilmesinin ardından Polatlı halkını bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına  MHP Polatlı İlçe Başkanı Uğur Güngör, Milliyetçi Hareket Partili Belediye meclis üyeleri Metin Baysar, Salih Tekeli, Mehmet Ali Talay, Serpil Öztürk, Ramazan Evci,Mehmet Üçöz ,İsmail Bozdağ katıldı.

Yıldızkaya toplantının açılış konuşmasında Ayasofya’nın  ibadete açılmasından duyduğu mutluluğunu dile getirerek şunları söyledi:  Dünyanın  gündeminde Ayasofya’nın  ibadete açılma konusu var.  Ben şunu belirtmek isterim ki Danıştay’ın  kararı bizi son derece mutlu etmiştir. Ayasofya cami Türk milletini kutlu mukaddes bir mabedidir. Fatih Sultan Muhammet Hanın  fethinin  sembolüdür. Hem milletimizin hem de İslam dünyasının beklentisi karşılık bulmuştur.Bu kutsal mabette yapılacak ibadetlerin Cenabı Allah tarafından kabulüne niyaz ediyoruz. Bu sadece Türkiye için değil tüm İslam dünyası için bir motivasyon kararıdır. Karardan duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istedim” dedi.

Yıldızkaya : “Polatlının su sorunu ulusal kanallarla taşındı”

Ardından Polatlının gündeminde olan su sorununun çözüme kavuşmasıyla ilgili açıklama yaptı. Yıldızkaya açıklamasında şunları söyledi: “  Bildiğiniz üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi meclisi önemli  karar aldı. Geçen kasım ayında ASKİ’nin Ankara’daki 13 ilçedeki yatırımlarını kapsayan bir borçlanma talebi vardı. Bu konu hem Ankara kamuoyunda  hem de ilçemiz kamuoyunda hatta bazen de ulusal televizyon kanallarında gündeme taşındı.Aslında burada çok basit ayrıntı söz konusuydu. Muhalefet kanadı biz bu işi yaptırmayız demediği gibi iktidar kanadı da yapmam demiyordu. Sorun şuydu Ankara Büyükşehir Belediyesi riyaseti konuyu borçlanmayla  yapmak isterken muhalefet kanadı borçlanmayınız kendi özkaynaklarınızla yapın diyordu. Fakat konu istemediğimiz şekilde bu noktaya geldi.

Yıldızkaya : “MHP grubu olarak Ankara suyunun Polatlıya getirilmesi için önerge verdik”

Aslında bu konu sadece Polatlıyı değil 13 ilçeyi ilgilendiriyordu ama tartışmaların öznesi Polatlı olmuştu. Tabi burada asıl yetki büyükşehir belediyesine aitti. 6360 sayılı yasa 2014 seçimlerinden  sonra yürürlüğe  girdi ve bütün yetki  sorumluluk kaynak Ankara Büyükşehir Belediyesine devredildi. Biz geçen dönem 2014-2019 döneminde  2018 yılında Milliyetçi Hareket Partisi olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi meclisine Ankara suyunun Polatlıya getirilmesi için önerge verdik. Amacımız şuydu içilmeyen bir suyumuz var eski bir içe suyu hattı var niyetimiz  suyu Polatlıya getirerek  bu soruna çözüm bulmaktı. 2019 seçimlerinde de bütün adaylar hem cumhur ittifakının  hem de millet ittifakının adayı sözler verdiler. Şunun altına çizmek isterim .

Yıldızkaya : “Kamuoyu oluşturulmak istendi”

Belediyeler her yıl bir önceki yıl gerçekleşen bütçelerin %10 ‘u kadar borçlanabilirler. Eğer bir belediyesin borç yapısı sürdürebilir  ise borçlanma yapabilir. Zaman zaman bizde bu tür borçlanma taleplerinde muhalefet ve iktidar kanatları olarak polemiğe giriyoruz ve bu genelde tüm belediyelerde oluyor. 2019 ve 2020 yılı borçlanma talebimize Cumhuriyet Halk Partisi grubu red verdi . Ama biz buna rağmen ASKİ’nin bu borçlanma talebine evet verilmesi gerektiği kanaatimizi  paylaştık. Tabi bazı arkadaşlarımız haksız yere eleştirildi. Kamuoyu oluşturulmak istendi. Bırakınız Ankara Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerimizi,  Polatlı belediye meclis üyelerimizi  bu şehirde tek bir şahıs bile bu suyun gelmesi karşı gelmez. Konuyu karşıtlık olarak  ele alan  Türkiye’nin farklı şehirlerde klavye başında bilgi sahibi olmadan haksız yere eleştirenlere kınamak istiyorum. 

“Uzlaşma  ortamı sağladık”

Geldiğimiz noktada şahsımın  ve bütün Ankara Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerimizin  yaptıkları girişimlerle grupla üzerinde kurduğumuz baskıyla uzlaşma  ortamı sağladık. Borçlanma  kabul edildi. Ben buradan bu iş için çaba gösterten tüm gruplara 7 kişiden oluşan Ankara Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerimize buradan teşekkür etmek istiyorum .

“Şehrimize hayırlı olması temenni ediyorum”

Su konusunun siyasi bir polemik haline dönüştürülmesi tamamıyla yanlıştı. Su doğal bir ihtiyaçtı. Geç de olsa bu noktaya gelmiş olmaktan Ankara Büyükşehir Belediyesi meclisiyle  ortak hareket etmekten son derece mutluyum ve bu yetkiden sonra hazırlıların yapılması ve Polatlı hak ettiği hizmete kavuşmasını bekliyoruz. Polatlı Belediyesi olarak bize ne düşüyorsa yapmak istiyoruz.  Bu konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek  istedik. Bu meselenin  çözümünde ciddi bir adım atılmıştır. Şehrimize hayırlı olması temenni ediyorum” dedi.