Ana sayfa GÜNDEM Vekil Aydın tüccarlarla bir araya geldi

Vekil Aydın tüccarlarla bir araya geldi

733
0

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ve İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk’ün Polatlı’ya yaptığı ziyaretlerden ilki  olan Polatlı Ticaret Borsası’nda Vekil Aydın, tüccarlarla bir araya geldi. Borsa satış salonunda tüccarlara seslenen Vekil Aydın Türkiye’nin eskiden kendi kendine yetebilen ve özellikle tarımsal üretimde lider ülkelerden bir tanesi olduğunu ancak 2020 yılı Türkiye’sinde buğdayı bile ithal eder hale geldiğinin vurguladı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ve İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ilk ziyaretini Polatlı Ticaret borsasında yaptı. Vekil Aydın, tüccarlarla bir araya geldi. Borsa satış salonunda tüccarlara seslenen Vekil Aydın şunları söyledi: “ Aydın “Hepiniz büyük bir emek sonucu buraya gelmiş arkadaşlarımızsınız. Belki açıklanan fiyatlar herkesin beklediği fiyatlar olmadı, bunu görebiliyorum o yüzden sadece şunu söylemek istiyorum. Özellikle pandemi sürecinde bütün dünyada tarım belirleyici bir unsur oldu, hatta ekonomin genel çıtasını oluşturan bir hale dönüştü. Dünyada bu manada bir dönüşüm olduğunu görüyor ve gözlemliyorum. Özellikle gelişmiş ülkelerde bunlar düzenlerini kurmuşlar yani sistematik bir işleyişleri var özellikle planlamalarını yapıyorlar, ürün dikme planları mükemmel denecek bir nitelikte herkes o yıl ne olabileceğini o yıl ne kadar ürün çıkarabileceğini çok iyi biliyorlar. Rakamlara dayalı, üreticinin bir gün sonra ben ne olurum diye bir korkusu, endişesi  taşımadığı müthiş bir planlama düzeyi ile işlerini yürütebildiklerini  görüyoruz ”dedi.

“Ne kazanıp ne kazanamayacağına bakıyorlar”

Aydın “Tabi sadece bu işi çözmüyor onlar ayrıca tevik mekanizmaları mükemmel özellikle kilo başına ton başına ne kadar vereceklerini çok önceden ilan ediyorlar, üretici ona göre planını programını projesini yapıyor ne kazanıp ne kazanamayacağına bakıyor. Teşviklerle para kazanma mekanizması geliştiği içinde o insanlar yaptıkları işi bir coşku ile bir heyecan ile isteyerek, hesabını kitabını tam yapabilmenin verdiği o rahatlık ile yapabiliyorlar. Ne kadar ihracat yapabilecekleri bile belli onu bile çok iyi planladıkları için çok doğru bir şekilde kurgulayabiliyorlar. Bizde böyle değil ama önümüzdeki dönemlerde Türkiye bu planlamayı yapabilecek bu olgunluğa erişebilir” dedi. Aydın “Çok yakında patates soğana ihracat kısıtlaması geldi, amaç bir kısmı depolarda çürür fiyat yüksek çıkarsa ithal ederim dışarıdan alırım, bunun ile fiyatları regüle etmeye çalışa bir anlayış var. Dünya böyle yapmıyor. Dünya bunu planlayarak yapıyor akılla, mantıkla, hesapla kitapla üreticinin alın teri ile emeğine gayretine değerle,  onu planlayan o insanları hüsrana uğratmadan bir süreç idare ediyor. Bu bakımdan devlet derki ne olacak ne olacağı belli tarımın sanayide dalı olan ayağını güçlendirmek , takviye etmek oraları teşvik etmek gerekiyor ve ihracatı teşviki ve bunun boyutlarının önceden belirlenmesi gerekiyor. Türkiye bunu yapabilir yapacağı günler de çok uzakta olmaz ben buna yürekten inanıyorum, çünkü bunu hakketmiyoruz” dedi.

Avrupa’nın En Çok Toprağın sahibiz

Aydın “Avrupa’nın en  çok toprağına sahip ülkesi biziz düne kadar kendimize yetiyorduk ama geçen hafta gazete de okudum şeker alıyoruz Rusya’dan yani o hale dönüştü. Çok değil 2019 yıllı içinde ilk 10 ayda 7.6 milyon ton dışardan buğday aldık ne oldu kendi kendimize yetiyorduk şimdi kendi kendimize yetmiyoruz. O zaman neye ihtiyaç var dünyanın gittiği yoldan giderek bu işi doğru anlayan bilen insanlarla iyi kurgulayarak hayata geçirmek lazım. Burası Türkiye’nin merkezi gibi bir şey bir Konya’mız var birde Polatlı’mız var. Bu bölgeden bir millet vekiliniz olarak buradaki bu işleyişe bu organizasyonu kuran emeği geçen  bütün yönetici arkadaşlarıma sizler adına teşekkürlerimi şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varlar inşallah daha fazlasında olur. Hepinize hayırlı kazançlar diliyorum” dedi.