Ana sayfa GÜNDEM Toplu : “Çiftçimizin alın terini en iyi değerlendiren kurum borsadır”

Toplu : “Çiftçimizin alın terini en iyi değerlendiren kurum borsadır”

679
0

Vekil Aydın : “Polatlı’nın bir öncülüğü kimliği var”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ve İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk geçtiğimiz gün Polatlıya gelerek Polatlı Ticaret Borsasını ziyaret etti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ve İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk , İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Halil İbrahim Oral ve İYİ Parti Ankara İl Yöneticileri Polatlı Ticaret Borsasını ziyaret etti. Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın bu nazik ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek bir konuşma yaptı. Toplu konuşmasında şunları söyledi: “Siz geçmişte de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yaptınız, Polatlı kamuoyu çok yakından tanıyor, hizmet ve emeklerinizi de takdir ediyor. Polatlı’yı borsamızı ziyaret ettiniz öncelikle şunu ifade edeyim Sayın bakanım mutlaka Polatlı borsası hakkında bilgi almışsınızdır ama borsamız bu gün Türkiye genelinde hububat fiyatlarını belirleme rolünü üstlenmiş bir kurumdur.

“Tüccar buğday alacaksa Polatlı borsasının fiyatlarını referans alır”

Sizin hükümetlerinizin döneminde de hükümet  müdahale fiyatlarını açıklamadan önce bizim borsamızın fiyatlarını referans alarak açarlar. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir tüccar buğday alacaksa bir fabrikacı, sanayici önce bizim internet sitemize girerek Polatlı borsasının fiyatlarını alarak referans alır ”dedi.

Türkiye’nin hububat piyasasını belirliyoruz

Toplu “Çiftçimizin alın terini en iyi değerlendiren kurumdur biraz önce siz bahsettiniz, devletin vermiş olduğu destekler evet yeterli olmaya bilir onlara bizim bir şey diyeceğimiz yok, üreticimizin çok desteklenmesini bizde arzu ederiz. Ama şu bir gerçek ki bugün Türkiye’de sadece Polatlı’nın değil 17 il 121 ilçeden borsamıza ürün geliyor, herhalde karakaşımıza kara gözümüze hevesli değiller, insanlar geliyor burada mallını en yüksek fiyata satıyor, parasında gün içinde alarak gidiyorlar, almazsa borsa olarak biz kefiliz. Türkiye’nin hububat piyasasını belirlemek rolünü üstlenmiş, Türkiye’de hububat ticaretine hep öncülük yapmış bir kurumuz” dedi.

“İlk lisanslı depoyu açan kurum biziz”

Toplu “Lisanslı depoda, ilk lisanslı depoyu açan kurum biziz, ilk yetkili sınıflandırmayı alan biziz ilk ELÜS (Elektrik Ürün Senet ) basan kurum da bizi. Gururla, iftiharla ifade edebilirinki Türkiye genelinde hep ilklere, hububat ticaretine öncülük yapan bir kurumuz. Sizde bu bölgenin milletvekilisiniz bu guru hepimize ait sizlere de ait inşallah daha iyi şeyler yaparız” dedi.  Toplu “Bizim sıkıntımız soğanın dengesizliği borsada olmuyor, ben bu konuda borsa olarak bir yatırım da yapmak istedim, son dönem görevim olarak onu da yapayım dedim.  Bir arazi temin ettim lisans kayısıda yine ben Türkiye’de Toprak Mahsuller Ofisi ve Odalar Birliğinin ortak kurmuş olduğu Lisanslı Depoculuk Anonim  şirketinin yönetim kurulu başkanıyım bu konuda kayısıda lisanslı depo yaptık bu sene Malatya’da açıyoruz. Raf sistemi barkot sistemi  ile o sistemi burada soğanda uygulayabiliriz  ama bir arazi temini içindeyim, sanırım Büyükşehir Belediyemizin böyle bir arazisi var. Burada da bir katkı sağlarsanız sevinirim. En azından üreticilerimizin soğanını depolara koyup bandrol sistemi ile bilgisayar ortamında arz ederiz, İstanbul’daki bir tüccar burada bir kişiye mahkum kalmasın, görsün ne kadar soğan, kimde vardır. İletişim numaralarını da vererek aracıyı azaltırız diye düşünüyorum” dedi.

“Borsa kendi kurumumuz kendi işyerimiz gibi oldu”

Toplu “Borsa kendi kurumumuz kendi işyerimiz gibi oldu.30 yıldır burada görev yapıyorum borsanın kuruluşunda vardım, kurucu üyeler içindeydik. Bir daha ki döneme aday değilim. Burada şuna özen gösteriyorum biz ticari kuruluşlar içinde siyaset girmeden ticaret erbaplarının bu işi yürütmesinden yanayız. Böylede yürütüyoruz. Bizim tüccarlarımız ticaret yaparken kişilerin etnik kimliğine siyasi görüşüne bakmıyor. Başarımızın büyük sırrı budur”  dedi.

Vekil Aydın : “Polatlı’nın bir öncülüğü kimliği var”

Polatlı Ticaret Borası Yahya Toplu’nun konuşmasının  ardından İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın şunları söyledi: “ Aslında sizin kurduğunuz bu sistemin yaygınlaşması lazım, Polatlı’nın bir öncülüğü kimliği var Türkiye’de de biliniyor. Sizin de katkınız çok sayın başkan. Ben hiçbir zaman Türkiye’nin geleceği ile ilgili umutsuzluk taşımam, neden çünkü devletin içinde bulundum biliyorum. Aslında her şey yönetim zafiyetlerinden kaynaklanıyor. Ülkeyi yönetmek ile bir şirketi yönetmek arasında farklılıklar elbette var ama ana düşünce açısından öyle çok büyük farklılık yok. Elinizde bir para bir kaynak vardır, evvela o kaynağı nasıl harcayacağınızı en iyi şekilde belirlemeniz gerekir. Çünkü devletin öncelikleri var, o kendi önceliklerini kullanması lazım. Ben şuan o öncelikleri kullanmadığını görüyor ve biliyorum o kadar basit” dedi .

Vekil  Aydın : “Türkiye’de bir israf düzeni var”

Aydın “Ben bakan olduğumda o zaman çok ihale yapılmış çok iş var para belli o para ile o işlerin yapılması mümkün değil ben oturdum kendi bürokratlarımı ile ara ara gidip katıldım onların çalışmalarına öncelik sıralaması yaptı öncelik sıralamalarını numaralandırdım 1 den 15e kadar numaralandırdım. Ülkeye en hızlı lazım olan yada bize ilave katkısı olacakları 1 diyerek numaralandırdık paranın bölümlendirmesini de bir kast sistemi oluşturarak dağıttım. Yani acil ve lazım olanları hemen kazanmak adına yaptım bunu. Buraya İncek’den  gelirken Anayasa Mahkemesi binasının yanında bir bina yapılıyor. Bina demek çok zorda içinde kaybolursunuz, devasa bir şey ben bu yaşıma kadar öyle bir bina görmedim. Soruşturdum nedir diye Yargıtay’a yeni bina yapılıyor. Şuan mevcut Yargıtay’ı buraya getirip yerleştirseniz 10/1’lik bölümüne koysanız geri kalan 10/9‘luk kısmı ne olacak. Her kişiye neredeyse bir katın tahsis edildiği, tam bir şatafata dayalı bin. Herhâlde şube müdürlerinin veya o kademede olanların bile neredeyse katlarda tahsis edilir bir israf düzeni var. Aydın “Bu bir anlayış şuan Türkiye’nin belini büken şu anda bu anlayış. Bir sıkıntı var bir buçuk yıldır bir ekonomik sıkıntı içerisindeyiz, ekonomik sıkıntı olursa ne yaparsınız bütçe dengelemesi yapmaya çalışırsınız eğer böyle yapmaya çalışırsanız yapılan bina öncelik sırasında çok geride kalır. Yargıtay’ın binası var oturuyor aciliyeti de yok. Gelirken baktım önünde 250-300civarında araba var bütün herkes orada muazzam bir hız ile yangından mal kararı gibi yapılıyor o kadar büyük ki harcanan parayı da az çok tahmin edebiliyorum. Bunu niye örnek verdim şuan da bizim ülke olarak en büyük sıkıntılarımızdan biri bu elimizde var olanı zamanın şartlarına uygun olarak tasarruf ederek akılcı olarak kullanmak gibi bir yolu maalesef deneyemiyoruz. Şimdi buraya üretici geldi kamyonunu tarttırdı ürünün kilosu belli oldu senden çekini aldı para hesabına geçti gitti. Bundan güzel bir şey var mı senin yaptığın iş bu müthiş bir şey” dedi.

Öztürk: “Polatlılı bir üretici olarak Yahya Toplu’ya teşekkür ederim”

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ise şu konuşmayı yaptı: “ Polatlılı bir üretici olarak Yahya başkanıma  teşekkür ediyorum. Polatlı’nın çeyrek asrın ve üreticiye verdiği katkılardan dolayı bundan 20 sene önce   57. Hükümet döneminde dönemin Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp Polatlı ziyaretlerinde Yahya başkanla görüştüklerinde ilk şöyle bir cümle kurmuştu lisanslı depoculuk faaliyetine başlayacağız diye o dönmede internet bu kadar yaygın değil lisanslı depoculuğun ne olduğunu kimse anlamıyordu kelime anlamını ama 20 yıl sonra geldiğimiz noktada bende o lisanslı depoculuktan yararlanan bir çiftçi olarak ürünümü oraya götürüyorum.

“Büyükşehirden üreticiye destek”

Öztürk”  Soğan ile ilgili konuya gelince de dün Ankara Büyükşehir belediyesinde yaklaşık 6 saat toplantımız oldu. Toplantının 1 saat ide üretim ve tarım ile ilgiliydi bu konuda bu gün sabah buraya gelmeden öncede Mansur Yavaş “Yer bakın  bu konuda üreticiye nasıl destek olabilirsek biz büyük şehir olarak bu çalışma bu fedakarlıkta bulunalım” dedi . o konuda yerle ilgili bir sıkıntımız yok ortak bir komisyon kurulup çalışılabilir” diyerek konuşmasını bitirdi.