Ana sayfa GÜNDEM Yıldızkaya; “Çözüm yok, öneri yok, fikir yok, eleştiri var”

Yıldızkaya; “Çözüm yok, öneri yok, fikir yok, eleştiri var”

688
0

Temmuz Ayı Belediye Meclis Toplantısı 3. Oturumu  Salı akşamı 13 Eylül Kültür Merkezi salonunda yapıldı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya  başkanlığında yapılan Temmuz ayı meclis toplantısında  6 maddelik gündem vardı ve  görüşüldü.

Polatlı Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Temmuz Ayı Belediye Meclis Toplantısı 3. Oturumunda Cumhuriyet Halk Partisi sıralarından kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi. 2020 yılı kesin hesabının görüşüldüğü Meclis Toplantısı’nda Başkan Yıldızkaya Polatlı Belediye Meclisi’nde muhalefetin olmadığını İlçe, Büyükşehir ve Hükümet temsilcileri olarak hep birlikte Polatlı için üreterek ve çalışarak şehre hizmet etmeleri gerektiğini vurguladı.

Çözüm önerisi sunmak ve çözüm üretmek yerine sürekli aynı konularla eleştiri yapılmasının yanlış olduğunu belirten Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya CHP Grubu’nun Meclis kürsüsünden kendisine yönelttiği soruları cevapladığı konuşmasında;

“Değerli arkadaşlarım; Bütçenin gerçekleşmesi ve gerçekleşme oranları ile ilgili konuda İhsan Bey beni iyi dinlememiş; ya anlamamış ya da anladığı halde burada hedef saptırıyor.

Benim Yaptığım Bütçelerde Gerçekleşme Oranı %90’ın Üzerinde

2014 bütçesini ben yapmamıştım. Yap demelerine rağmen %60 civarında diye de eklemiştim. 2016, 2017, 2018 bütçeleri  %90’ın üzerinde gerçekleşmiştir. Benim yaptığım bütçelerde gerçekleşme oranı %90’ın üzerinde. Doğru 2019 bütçesi istediğimiz oranda gerçekleşmemiştir. Ama tabi ki ekonomik bunalım, inşaatların durması, toplumdaki tedirginlik bunlara sebep oldu. Bizler tabi ki yüksek bütçeyi hedefliyoruz, yüksek bütçe gerçekleşmesini istiyoruz.

Her şeye hayır derseniz, ne üreteceğiz ?

Peki nasıl hareket edeceğiz? Borçlanmaya hayır, arsa satmaya hayır, hepsine hayır diyorsunuz. Peki ne yapacağız. Burası bir kamu kurumudur. Bizim kar etmek gibi bir amacımız yok. Yaptığımız bütün işlerde kamunun hukukunu, menfaatini korumaya çalışıyoruz. Polatlı Belediyesi’nin bizim ölçeğimizdeki illerle ilçelerle mukayese edilmesi gerekmektedir. Polatlı Belediyesi’nin borcu 60 milyon civarındadır.

Polatlı’nın Çocuklarını İş Sahibi Yapmamız, Sizi Neden Rahatsız Ediyor

Israrla ile kaç personelimiz olduğundan bahsediliyor. Bizim personelimiz, yasa koruyucunun belirlediği oranın altındadır. Yasa bize %40 oranında bir hak tanımış, şu anda personel giderimiz %30 civarındadır. Polatlı Belediyesi’nde hala fazla personel varmış gibi davranıyorsunuz. İhtiyaç vardı aldık. Polatlı’nın dört bir yanında bir çok yeni birim açtık. Polatlı’nın çocuklarına ekmek vermemden neden rahatsızsınız. Yeni bir birim açıyoruz. İstihdam yaratıyoruz. Polatlı’nın eğitimli, genç çocuklarını iş sahibi yapmamız sizleri neden rahatsız ediyor. Durmadan aynı konuları gündeme taşıyorsunuz.

Belediye veznesine ödenen 750 TL büyük bir para mıdır?

Bunların yanı sıra Polatlı Belediyesi’nin alacakları da var. Kurumsal yapımız dahilinde Muhasebemiz tespitini yapıyor, hukuk işlerimiz gerekeni yapıyor. Alacaklarımızı tahsil etmediğimiz yönündeki bu açıklamalar kesinlikle doğru değil. Yeni açılan bir dükkan ruhsatı için Belediye veznesine ödenen 750 TL büyük bir para mıdır.

Ne yapalım para mı basalım?

Oradan para alma, buradan alma diyorsunuz. Ondan sonra neden borcumuz var. Arsa satalım diyoruz yok diyorsunuz . Ne yapalım para mı basalım. Çözümünüz nedir. Bana meclisin huzurunda bir tane, benim söylediklerim dışında çözüm örneği, çözüm yöntemi, kaynak söyleyin. Ne israfımız var mesela. Bir tane örnek gösterin. Belediye’nin 1 kuruşunu dahi çok dikkatli harcamaya çalışırken, sürekli aynı şeyleri söylüyorsunuz. Durmadan aynı şeylerden bahsediyorsunuz.

Şıracı: Tasarruf yapmamız gerekiyor

Yıldızkaya’nın “Bana bir tane bana çözüm önerisi söyleyin Oradan para alma, buradan alma diyorsunuz. Ondan sonra neden borcumuz var. Arsa satalım diyoruz yok diyorsunuz . Ne yapalım para mı basalım. Çözümünüz nedir. Bana meclisin huzurunda bir tane, benim söylediklerim dışında çözüm örneği, çözüm yöntemi, kaynak söyleyin. Ne israfımız var mesela. Bir tane örnek gösterin. “demesinin ardından CHP’li meclis üyesi İhsan Şıracı” tasarruf yapmamız gerekiyor” dedi.

Hangi hizmet az yapılmıştır ? Örnek gösterin. Neyi eksik yaptık ?

Polatlı Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Geçtiğimiz yıl devam eden projelerimizden Çok Katlı Otoparkımızı hizmete açtık. Üçpınar’daki Düğün Salonlarımızı tamamladık, pandemiden ötürü açamadık. Belediyecilik sadece inşaat yapmak değildir diyen siz değil misiniz. O az bulduğunuz bütçe ile vatandaşımıza hangi hizmet az yapılmıştır. Buyrun örnek gösterin. Geçtiğimiz dönem bu şehrin görmediği hizmetler yaptık. Hepsi yeni şeyler. Şehrimiz büyüyor, gelişiyor. Eleştirmenin dışında yöntem söyleyin diyorum, cevap yok.  İnşallah bu dönem de planlamalarımız devam ediyor. Bugün Kartaltepe Konutları’nın ihalesini tamamladık. Perşembe Günü Yeni Belediye Binası’nın ihalesini yapıyoruz. Sayısız parklar, dinlenme alanları yaptık. Günlerdir asfalt yapıyoruz. Hatta Büyükşehir sorumluluğunda bulunan alanları da yapıyoruz. Vatandaşımızın bir talebi varsa anında yapıyoruz. Her meclis bizi eleştiriyorsunuz. Peki, siz CHP Grubu olarak, Büyükşehir olarak 15 aydır ne yaptınız. Cevap bekliyorum, yok. İğneyi kendinize, çuvaldızı başkasına batırın”dedi.

Burada Herkes İktidarda, Beraber Şehre Değer Katacağız

Polatlı Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Ben ilk mecliste söylemiştim. Burada muhalefet yok. Burada herkes iktidarda. İlçedekiler, Büyükşehirdekiler, Hükümet hepimiz işin içindeyiz, hepimiz pay sahibiyiz. Polatlı Belediyesi’nin çevredeki emsallerinden çok çok daha az borcu vardır. Değerli arkadaşlar lütfetmişler 16 sayfa ayrıntılı incelemişler, kesin hesabı onaylamışlar. Demek ki bir şey bulunamamış çok şükür” diyerek gündemim ikinci maddesi görüşmesi tamamlandı.