Ana sayfa GÜNDEM CHP’den Bütçeye Eleştiriler…

CHP’den Bütçeye Eleştiriler…

642
0

Temmuz Ayı Belediye Meclis Toplantısı 3. Oturumu  Salı akşamı 13 Eylül Kültür Merkezi salonunda yapıldı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya  başkanlığında yapılan Temmuz ayı meclis toplantısında  6 maddelik gündem vardı ve  görüşüldü. Cumhuriyet Halk Partisi parti grubu,  Meclis gündemin ikinci maddesi olan 2019 yılı kesin hesabı konusuyla ilgili sorularını Başkan Yıldızkaya’ya yöneltti.

CHP’li Yanmaz, “28 milyon için bir açıklama “

Cumhuriyet Halk Partisi partili belediye meclis  üyesi  Yüksel Yanmaz, 2019 yılı  kesin hesabıyla ilgili şunları söyledi: “Her ne kadar kesin hesabın son kısmı okunmuşsa da iyi bir çalışmaydı. Kesin hesaptan önce bütçe var. Bütçe 150 milyon olarak hazırlanmıştı. Bu bütçenin gider bütçesi 102 milyon gelir bütçesi ise 90 milyon civarı gerçeklemiş. Personel gideri olarak 26 milyon, hizmet alımı için 30 milyon toplam da 59 milyon harcanmış. Bunun dışında faiz giderleri var . Belediyenin 2019 yılı faiz gideri 7 milyon 238 bin. Gelir bütçesinde tahsil edilemeyen gelirler  olan 28 milyon için bir açıklama bekliyoruz “ dedi.  Yanmaz ,  2019 yılı Kesin hesabı  resmi olarak hazırlandığı için Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak  evet oyu kullanacaklarını belirtti.

CHP’li Şıracı,” Hizmet edilemezse bütçe küçülür “

Cumhuriyet Halk Partisi partili belediye meclis  üyesi  İhsan Şıracı ise  Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına söz alarak şunları söyledi: “ Kesin hesabı mayıs ayında görüşecektik pandemi nedeniyle bugüne kaldı. Yaptığımız müzakereler sonucu 2019 yılı Polatlı Belediyesi kesin hesabı  muhasebe yönetmeliğine uygun olarak hazırlandığını gördük. 2019 bütçesini bu meclis yapmadı. 2019 yılı kesin hesabında görüyoruz ki gelir gerçekleşmesi 90 milyon 600 bin , giderler ise 102 milyon 800 bin .  Burada iki sorum var  Bütçeye 150 milyon konulmuş gerçekleşen bütçe 90 milyon . Tabi  bir şey yapılmazsa  bütçe küçülür. Polatlımız Ankara’nın batıya açılan  kapısı, Anadolu bozkırının parlayan yıldızı fakat gerçekleşen bütçe 90 milyon .  2019 yılı bütçesi yapılırken fen işlerine 33 milyon konulmuş. Sayın Başkan Fen işlerine çalışan size bu 33 milyon bütçe demiş. 2019 sonunda görüyoruz ki fen işlerinin gerçekleşmesi 18, 5 milyon .

Belediyemiz bütçe açığı vermeye devam ediyor

Şıracı “2019 yılında belediyenin başlattığı bir proje var mıdır, ya da biten bir proje var mı? Bir otopark bitti  ve 2020 yılında açıldı . Gelir gerçekleşmesi 2018 yılında 110 milyon 2019 yılında 90 milyon olmuş. Belediyenin 2 yıl arasında gelir gerçekleşmesi azalmış. Maalesef belediyemizin bütçe açığı vermeye devam ediyor.Bu senenin 13,5 milyon bütçe açığı var.”dedi.

“Belediyenin 93 milyon borcu var”

Şıracı “Belediyenin borcu da artmaya devam ediyor. Faaliyet raporunu görüşürken Yıldızkaya 60 milyon borcum var ve Yakup Çelik bu borçla almıştım demişti.  Kesin hesaba baktığımda belediyenin borcunun 93 milyon olduğunu gördüm.

Belediyenin 14 milyon artmış hem de bütçe küçülürken borç atmış hem yeterli kaynağı üretemiyorken gelir gerçekleşmesi azalıyor. Borç artıyor !! “dedi.

Olağanüstü bir kesin hesap gerçekleşmiş

Şıracı “Bir belediye 50 milyon personel giderleri olursa kalan 40 milyonla tabi ki de Polatlıya hizmet edemez.  Belediyenin takipteki borcu 18 milyona çıkmış.  Belediyeden ruhsat aldım 750 TL İl tarımda ruhsatı 300 TL ye aldım. Bu konu hakkında belediye meclis olarak görüşmeliyiz il tarım 300 TL alıyorken belediye 750 TL alıyor. Olağanüstü bir kesin hesap gerçekleşmiş ama bir usulsüzlük göremedik. Kesin hesapla ilgili bir usulsüzlük görmediğimiz için Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak 2019 yılı kesin hesabına evet oyu kullanacağız”  diyerek sözlerine son verdi.