Ana sayfa GÜNDEM Belediye meclisinde bir ilk, ittifak çatırdıyor

Belediye meclisinde bir ilk, ittifak çatırdıyor

788
0

Temmuz Ayı Belediye Meclis Toplantısı 3. Oturumu  Salı akşamı 13 Eylül Kültür Merkezi salonunda yapıldı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya  başkanlığında yapılan Temmuz ayı meclis toplantısında  6 maddelik gündem vardı ve  görüşüldü.

Meclis toplantısının 3. Maddesinde Kartaltepe Alışveriş Merkezi  K Blok 59 Nolu Bağımsız bölümünün ihale süreci görüşüldü. Daha önce komisyona sevk edilen bu madde komisyondan red edilerek döndü. Konuya ilişkin komisyon başkanı Ak Partili Kürşat Erturun komisyon kararını okuduğunda cumhur ittifakı ilk kez Polatlı Belediye meclisinde ittifak ortak kararını karşı red kararı ortaya çıktı.

 Komisyondan gelen karara göre ; Kartaltepe Alışveriş Merkezi  K Blok 59 Nolu Bağımsız bölümünün ihale süreciyle satışı Mehmet Ali Talay ve Salih Tekelinin kabul , Kürşat Erturun , Murat Deniz ve Yüksel Yanmaz’ın red oylarıyla karşı komisyon tarafından oy çokluğuyla reddine karar verildi.

 Ak Partili  Erturun, “Buranın satılmasını uygun görmüyoruz”

 Ak Partili meclis üyesi Kürşat Erturun konuya ilişkin şunları söyledi: Belediyeyle müteahhit firma arasında bir anlaşma yapıldı bu yer müteahhide verildi. Belediyeyle anlaşamazlık çıktı ve sözleşme feshedildi. Bir ek protokol düzenledi.43 vatandaşa tapuları verilirken protokol hükümleri uygulandı. Müteahhitle yapılan anlaşmada hak edişler sonucu müteahhidin belediyeden ne kadar alacağı tespit edildi. 54 nolu ve 59 nolu iş yeri belediye adına kayıtlı hale geldi. Belediye aynı protokol şartlarıyla müteahhidin rızasıyla burayı satmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden komisyon olarak ret oyu verdik” dedi.

Yıldızkaya’dan  yanıt “Satmazsak Kamu Zararı Oluşacak”

 Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya üçüncü gündem maddesini komisyondan red olarak gelmesinin ardından : “Kartaltepe hususunda müteahhit firma bizim şartnamemize uygun davranmayınca yasal hakkımızı kullanarak işi feshettik. Bilir kişi raporu talep ettik. Bizim teknik heyetimiz, dairedeki mühendis arkadaşlarımız, inşaatçı ve elektrikçi arkadaşlarımızın buldukları oran ile bilir kişi raporu arasında büyük bir fark vardı. İş aylarca sürebilirdi. Bizde firmaya dairemizin tespit ettiği doğrultuda hak ettiklerini verelim, sen daha çok alacaklı olduğunu düşünüyorsan; dava aç, hukuk karar versin dedik. Bunu yapmaktaki maksadımız 43 tane hak sahibi hemşerimizin tapularını vermektir. 37 hemşerimizin tapusunu verdik. Diğerlerini de en kısa sürede vereceğiz. Müteahhit firmanın ASKİ’ye ve SGK’ya olan borçları var. Bunları ödeyemedi. Bunun karşılığında Ekspertiz raporlarında 6 Milyon olan bir dükkan üzerine protokol gereği şerh koyduk. Belediyemiz burada mal sahibi, arsa sahibidir. Tapu başkasına çıkmaz. Senin SGK’ya ASKİ’ye borcun var, bunları ödemediğin zaman inşaat hususunda sıkıntı yaşarız, gel bunları öde dedik. 2 Ay içerisinde ödeyemezsen biz bunları nakite çeviririz, bütün borçlarını öderiz dedik. Tapu Polatlı Belediyesi adınadır. Bunu satmamız için Meclis kararı gereklidir. Satmayın diyorsanız satmayalım. Biz satacağız, borcunu kapatacağız ve kalanı firmaya geri vereceğiz zaten. Firma kamuya olan borcunu bitirene kadar tapuyu vermeyiz. Çok net söylüyorum, satmazsak kamu zararı oluştururuz. Bu yetkiyi meclisimizin vermesi gerekiyor. Vermiyorsa da yüce meclisimize saygı duyarız” dedi.

Ve Cumhur İttifakı çatırdıyor, Ak Parti oylarıyla RED…

Polatlı Belediye Başkanı  ve Belediye Meclis Başkanı Mürsel Yıldızkaya, oturumun gündemini üçüncü maddesinde Belediye Başkanlığının  ikinci döneminde cumhur ittifakıyla beraber yürüttükleri yönetimde ilk kez ittifak ortaklarının  red oylarıyla  karşılaştı ve büyük şok yaşadı. Çünkü komisyon raporunu mecliste yapılan oylamasında meclis Kartaltepe Alışveriş Merkezi  K Blok 59 Nolu Bağımsız bölümünün ihale sürecinde yapılacak satışa hayır dedi .

Ardından Yıldızkaya bu durumu alkışlayarak tepki gösterdi ve   şu ifadelerle  meclise tepki gösterdi. Yıldızkaya “ Bunun açıklamasını kamuoyuna yapmak zorundasınız. Hayret içerisindeyim. Aklım almıyor, bu ön sıra mutlu oluyor. CHP grubuna malzeme veriyorsunuz böyle  yaparak onları mutlu ediyorsunuz . Yanlış yaptınız buradan doğacak kamu zararlarının sorumlusu sizsiniz” dedi.

Ak Partili Deniz’den yanıt “Bu bizden kaynaklı bir şey değil”

Murat Deniz kamu zararı doğacaksa bu bizden kaynaklı bir şey değil. Sizin ihale yaptığınız firmayla alakalı. SGK borcunu ve ASKİ borcunu Polatlı Belediyesi yapmadı.Müteahhit yaptı. Kamu zararı doğacak diye bizim evet dememizi beklemeyin . Bizim ilgisi yok. Şu anda ülkenin ekonomik durumu nedeniyle bu dükkan daha ucuza satılacak.  Bu kamu zararının müteahhit firmanın  ASKİ  ve SGK ya olan borcuyla ilgisi  vardır dedi.

Bu hararetli üçüncü gündem görüşmesinin ardından temmuz ayı belediye meclisi üçüncü birleşimi sona erdi.