Ana sayfa GÜNDEM 10 Trilyonluk katlı otopark bomboş!…

10 Trilyonluk katlı otopark bomboş!…

1548
0
8 TEMMUZ 2020 DÜZELTME

Polatlıda insanlarımızda otopark kullanma alışkanlığı yok

“2017 yılında ihalesi yapılarak bu yılbaşında hizmete açılan Çok Katlı Asansörlü Otoparkın kullanım oranı %15”.

Polatlının en önemli sorunlarından biri trafik ve araçların park problemi. Şehir merkezinde büyük hayallerle yapılan ve hizmete açıldığında Polatlının otopark sorununa çözüm olacağı düşünülen Polatlı Belediyesi Çok Katlı Asansörlü Otoparkı dün yaptığımız ziyaret sırasında sadece 30 abone ve üç araca ev sahipliği ediyordu. 10 trilyonluk günün en modern şartlarda yapılmış ve en ucuz  otoparkı %15 doluluk oranıyla kullanılıyor.

Polatlı halkı,  şehrin merkezine 100 metre mesafedeki otoparkı kullanmak yerine zaten dar olan caddelerde hem araç hem yaya trafiğini aksatacak şekilde yasak parklar yapmayı tercih ediyor. Polatlı Belediyesi Çok Katlı Asansörlü Otoparkında  bir aracın bir saatlik otopark ücret sadece 1 TL. Eğer  yasak park ettiyseniz yiyeceğiniz park cezası 132 TL.

Polatlıda insanlarımızda  otopark kullanma alışkanlığı yok

“2017 yılında ihalesi yapılarak bu yıl başında hizmete açılan Çok Katlı Asansörlü Otoparkın kullanım oranı %15”.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından başlatılan projeler kapsamında yapımı tamamlanan Polatlı Belediyesi Çok Katlı Asansörlü Otopark projesi 21 Mart Tarihinde açıldı. Yaklaşık 6 aydır hizmete açılan Çok Katlı Asansörlü Otoparkı korona virüs dönemi nedeniyle tam olarak beklenen doluluk sayısına ulaşamadı. Çok Katlı Asansörlü Otopark ı 7- 24 hizmet veriyor. Ama beklenenin aksine istenilen doluluk seviyesine bir türlü ulaşamıyor. Açılmasının ardında 6 ay geçmiş olmasına rağmen şu an otopark nerdeyse bomboş durumda.

Polatlının en önemli  sorunlarından biri trafik ve araçların park problemi. Şehir merkezinde büyük hayallerle yapılan ve hizmete açıldığında Polatlının otopark sorununa çözüm olacağı düşünülen Polatlı Belediyesi Çok Katlı Asansörlü Otoparkı dün yaptığımız ziyaret sırasında sadece 30 abone ve üç araca ev sahipliği ediyordu. 10 trilyonluk günün en modern şartlarda yapılmış ve en ucuz  otoparkı %15 doluluk oranıyla kullanılıyor.

Polatlı Belediyesi Otopark ücretleri En ucuz…

Polatlı halkı,  şehrin merkezine 100 metre mesafedeki otoparkı kullanmak yerine zaten dar olan caddelerde hem araç hem yaya trafiğini aksatacak şekilde yasak parklar yapmayı tercih ediyor. Polatlı Belediyesi Çok Katlı Asansörlü Otoparkında  bir aracın bir saatlik otopark ücret sadece 1 TL. Eğer  yasak park ettiyseniz yiyeceğiniz park cezası 132 TL.

Aylık Abone ücreti 125 TL. Günlük girişlerde; 0-5 Saat  5 TL, 5-7 Saat 7 TL, 7-10 Saat 10 TL, 10-12 Saat  12 TL ve  12-24 Saat 15 TL

10 Trilyonluk katlı  otoparkta neler var neler?

Şehir merkezinde trafik sorununu çözüme kavuşturmak amacıyla 6000 metrekare alan üzerine zemin dahil 4 kat olarak inşa edilen Polatlı Belediyesi Çok Katlı Asansörlü Otopark projesi yaklaşık olarak 200 araç kapasitesi Polatlılı vatandaşlara hizmet veriyor.  Otoparkın şu an doluluk anlamında %15 seviyelerin de. Çok Katlı Asansörlü Otoparkında toplamda 4 vale bulunuyor.

Zemin katta engellilere ait araçların 10 aracın kullanımına ayrılan ve sadece engelli araçların park edebildiği bir alan bulunuyor.  Araç taşınmasına uygun olarak tasarlanan özel asansörler aracılığı ile sağlanan asansör sistemiyle katlara çıkarılıyor. Asansörün uzunluğu 5 metre ve eni standardın bir arabadan daha geniş ve 4 ton kapasiteli. Valeler araçları asansöre yükleyerek park işlemini gerçekleştirebiliyor.Asansör üstünde bulunan mekanik sistem sayesinde valelerin uygun olmadığı zamanda bile kendi kendine açılabilme özelliğine sahip .

Çok Katlı Asansörlü Otoparkında son sistem güvenlik kameraları mevcut. Aracın otoparka hangi tarihte ,kaç  hızla girdiğini plakası alarak sisteme giriyor ve işliyor. Araçların fotoğrafını çekebiliyor.

Lütfen otopark girişine ve çıkışına park etmeyin

İnsanlık tarihinde ilk kez yaşanan olayları dün Polatlı Belediyesi  Çok Katlı Asansörlü Otoparkında gördük. Çünkü Polatlılı şoförler bedava olduğu için sanki dalga geçercesine otoparkın çevresindeki tüm ana yollarda yasak bölgelere araçlarını park ederek, saati 1 Liralık otopark ücretini ödemekten kaçınıyordu.Gördüklerimiz içimde en ilginci de Çok Katlı Asansörlü Otoparkın girişinin tam karşısına ve çıkışına park eden araçlardı. İşte Polatlılı şoförlerin  trajikomik gerçeği.

Polatlının sesi İstiklal Gazetesi olarak Polatlımızda yaşanan  çarpıklıkları önümüzdeki günlerde de ele alacağız.

Otoparkla ilgili en önemli çözüm şehir içinde yasak park eden sürücülere yetkililerce park cezalarının aksatılmadan yazılması