Ana sayfa GÜNDEM Yıldızkaya : “Bu şehre mührümüzü vuracağız”

Yıldızkaya : “Bu şehre mührümüzü vuracağız”

1355
0

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhuriyet Halk Partili Belediye meclis üyelerinin 2019 yılı faaliyet raporuyla ilgili getirdikleri eleştirilere ve sorulara cevap verdi.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhuriyet Halk Partili Belediye meclis üyelerinin 2019 yılı faaliyet raporuyla ilgili getirdikleri eleştirilere yönelik şu şekilde açıklamada bulundu: “ Yalan yanlış bilgilerle kamuoyuna yanıltmaya çalışıyor. Belediyenin hesap işleri şeffaf değilmiş gibi sorular yöneltiyor. Belediye meclisi 13 milyon borçlanma yetkisi verdi. Polatlı belediyesi bunu 9,5 milyonu kullandı. Bu bilgiye isteselerdi ulaşabilirlerdi. Borçlanmayı suçmuş gibi göstermeye çalışıyor.

Polatlı halkı, %57 oyla bizi seçerek memnuniyetini gösterdi

Bu sene gençlik merkezi ihalesini yaparak kaba inşaatına başlanacak. Halkımız bizim çalışmalarımızdan memnun olup olmadığını 2014-2019 yılında %57 oyla bizi seçerek verdi. Halk bunu tescil etti ve Polatlı tarihinin en büyük oranıyla yaptı.

Kartal tepe avm ihalesi kat karşılığı yapıldı

Yıldızkaya,  “Kartal Tepe AVM ihalemizi kat karşılığı yaptık bu bir yöntemdir. Şartları tutan en iyi fiyatı veren ihale komisyonun onayını alanlara ihaleler  verilir ben vermem. Ben satış ihaleleri ve kiralama ihalesi dışında hiçbir ihaleye girmem. Birine sosyal tesis yapıyorsunuz birine park yapıyorsunuz. Bunun ihalesini ben yapmam belediyenin yetişmiş bürokratları var elemanları, teknik ekibi var onlar yapar. Yani biz kimseye reklam vermeyiz herkes girer ihalesini kendisi alır, bunu netliğe kavuşturalım. Yıldızkaya,  “40 dönümlük 30 milyonluk arsayı bugün itibariyle 100 milyondan fazla yaptım iddia ediyorum. Yanındaki arsayı sosyal güvenlik kurumuna verdik, niye verdik. Yüksel beyin altında imzasının olduğu belge var. Kamuoyuna böyle kılçık atar, soru işareti bırakır cümleleri, anlamları yadırgıyor ayıplıyorum. Kartal Tepe AVM ve yaşam konutları ihalesini yaptık. Müteahhit firma alışveriş merkezini bitirdi” dedi.

Bilirkişi Raporunu Verdi Uzlaşamadık

Yıldızkaya,  “Konutları yaparken 2018 yılındaki ekonomik krize takıldı hacize düştü. Sorumluluklarını yerine getiremedi bizde feshettik teminatını yatırdık. Bizden aldığı götürdüğü bir şey yok. Biz onların yüzde 10 civarında dairesini elimizde tutuyorduk. Bunları ona vermiyorduk. Tasfiye 2019 Eylül Ekim ayında tasfiye oldu. Müteahhit ile bilirkişi raporu istedik, bilirkişi raporunu verdi uzlaşamadık” dedi.

Hiçbir vatandaşımızı mağdur ettirmedik

Yıldızkaya,  “Benim arzum, tapuyu alamayan yani noterle, satışıyla, banka kanalı ile aralarındaki sözleşme ile alım yapan hemşerilerimiz olduğunu duyduk onların mağduriyetini çözmek istedik, günlerce toplantı yaptık. Sorunu çözdük, bize bildirilen hiçbir vatandaşımızı mağdur ettirmedik herkesin tapusunu verdik. Kalan işi biz yapacağız. 8 Haziranda iki bloğun tamamlama ihalesini yaptık. Şuan yedi blok var. Blokları 2-3-2 olarak etaplar halinde yapmayı planlıyoruz. İki firma ihaleye girdi bazı noktalarda eksikleri vardı, bu yüzden ihale komisyonu ihaleyi iptal etti” dedi.   7 Haziranda iki bloğun tamamlama ihalesine çıkılacak. Bizim başarısızlığımız demek bu şehrin başarısızlığı anlamına gelir. Geçen beş yıl içinde neler başardıysak 2024 te bunların tamamını gerçekleştirmiş olduğumuzu göreceksiniz. Hak sahiplerinin tapularını verdik bizde bekleyen birkaç tane var. Burada kamunun tırnak ucu kadar zararı yok. Büyük bir gayret sarf ederek vatandaşın mağduriyetini engelledik. Kartal Tepe de hiçbir sorun yok değerlerinin çok üzerinde” dedi. 

Bu Şehre Mührümüzü Vuracağız

Yıldızkaya,  “Belediye binası ve gençlik merkezi binası, bu iki binanın da müteahhidi acze düştü  yapamadı kabahat benim mi. Paraları hazırdı gel yapalım dedik ama getiremedi bunulanda feshettik. Ben bu konuda kamunun yanında durdum. Belediye zarara uğramadı. Gençlik merkezi tamamlama ihalesini yaptık yıl sonuna bitirmeyi planlıyoruz. İş yüzde elliyi geçmiş. Belediye binasını ihalesini de 9 Temmuzda yapıyoruz.  Kaba inşaatını yıl sonuna bitirmeyi planlıyoruz. Çünkü borçlandığımız 11,5 milyon paranın tamamını oraya ayırdık o paraya şuan ihtiyacımız yok diye daha dokunmadık banka ya kredi başvurusu bile yapmadık şuan. Bu projelerin tamamı bitecek projeler inşallah Polatlı Belediyesi binası gibi o görkemli yapıyı yapmak biz nasip olacak, bu şehre mührümüzü vuracağız” dedi. 

Yeni mahalle de sonuç çok yakın

Yıldızkaya,  “Yeni mahalle konusu eskiden imar uygulamalarının tamamını yapan Polatlı belediyesiydi şimdi öylemi beş binliği Büyükşehir onaylıyor, binliği de büyük şehir onaylıyor. Bu konuda bizim çok fazla inisiyatifimiz yok. Buna rağmen biz geçen dönem buranın beş binlik ve binini bitirdik şuanda parselasyon aşamasında. Orada bir mülkiyet sorunu var çok eski yapılaşma olduğu için çok küçük parseller var bunları birbirine mecburen hissedar etmek zorundayız. Sorun bu orda mesele bitti birkaç ay içinde parsel biter herkes tapusunu alır ve oradaki dönüşümü müteahhitler yapar. Burada bir kentsel dönüşüm falan yapmadık biz bir imar uygulaması yaptık ve bitiyor inşallah. Orası neredeyse 40 yıllık bir sorun ve çözüyoruz” dedi. 

Her bir işimizi santim santim planlıyoruz

Yıldızkaya,  “  Kara yoları orada çok güzel çalışmalar yapıyor, az kaldı bitecek. Bizde hem orta refüjünü hem aydınlatma direklerini biz değiştireceğiz, bizim işimiz değil ama biz yapacağız. Büyükşehirden TEDAŞ’tan izinlerimizi aldık. Yılbaşından sonra Polatlı’ya uzun süre gelmeyen bir vatandaşımız geldiği zaman şaşıracak burası nere diyecek. Biz gece gündüz 24 saatimizi bu şehir için harcıyoruz, her bir işimiz santim santim planlıyoruz ” dedi. 

Yeni mahalle gecikmesinin sorumlusu biz değiliz

Yıldızkaya,  “Yeni mahallenin gecikmesini sorumlusu beniyim, Polatlı Belediyesi mi, değil ama ona rağmen arkadaşlarımızın buna yönelik ifadeleri oldu. Selami Bey, kanal vizesi almadan iskan verildi iddiası diyorsunuz iddia diye bir şey olmaz. Kanal vizesini biz vermiyoruz ASKİ veriyor yetkimiz yok buna, ASKİ veriyor. ASKİ uyarısı yoksa iskân verildiyse ismini getirin, eğer öyle bir şey yapıldıysa o memura gereken cezayı verelim, öyle bir şey yok. Altyapı hizmetlerini Büyükşehir belediyesi yasası itibari ile büyük şehir bizden aldı. Belediyenin önünde su patlasa biz müdahale edemeyiz ” dedi. 

Kendi araçlarımızı almayı düşünüyoruz

Yıldızkaya,  “Araç kiralama konusu 6 milyon 400 TL üç yıllık kira bedelidir, bu araçlarda binek araç değildir, temizlik işçilerinin kullandığı araçlardır. Bu gün Polatlı Belediyesi kiralık araç kullanmıyor. Bir tane benim bindiğim araç var, 2016 model Passat bundan başka belediyenin kiralık aracık yok. 20 yıldır bu araçlarla yapılıyor, bu 20 yıldır devam eden bir şey en kısa sürede kendi araçlarımızı kendimiz almayı düşünüyoruz tabiki öyle bir düşüncemiz var” dedi. 

Temsil ağırlamayı en az kullanan belediye başkanı benim şahsımdır

Yıldızkaya,  “Özel kalem giderleri çher ay dağıttığımız hilal kartın bedelleri, yaptığımız sosyal yardımların karşılıkları, yaptığımız gıda, kömür, yakacak yardımlarının karşılıkları evde bakım hizmetlerinin karşılıkları. İddia ediyorum temsil ağırlamayı en az kullanan belediye başkanı benim şahsımdır. Memur çocuğuyum ben her bir kuruşu santim santim harcamaya çalışıyorum, israf etmeden harcıyoruz” dedi. 

Polatlı’da teknik bilimler yüksekokulu diye bir okul yoktu

Yıldızkaya,  “Üniversite konusunda Polatlı’da teknik bilimler yüksek okulu diye bir okul yoktu, kağıtta vardı. Öyle bir öğrencisi yok öyle bir eğitim faaliyeti olmamış. Benim göreve geldiğimde burada Hacettepe Meslek Yüksek Okulu vardı, Fen Edebiyat Fakültesi vardı. Bu gün Fen Edebiyat Fakültesi var. Yine Sosyal Bilimler Yüksek Okulu var. Hacettepe’nin buradan gitmesi Hacettepe Üniversitesi’nin Gazi Üniversitesinin Ankara Üniversitesinin ilçelerden çekilmesi sürecidir. Bir ilçede Hacettepe var Gazi var Ankara üniversitesi var, dediler ki bunu böyle yapmayalım. Hacettepe ben Polatlı’dan gideyim sen gölbaşından Polatlı’ya gel” dedi.

Tarım Üniversitesi Konusunda Görüşmeler Devam Ediyor

Yıldızkaya,  “İlahiyat fakültesi geldiğimde yeni ihalesi yapılmıştı, zor zahmet bitirdik. Tarım üniversitesi konusunda Kaymakam Bey’in başkanlığında Hacı bayram üniversitesi Rektörlüğü başkanlığında Polatlı belediyesinde Başkan Yardımcısı Sinan beyin komisyonda olduğu bizimde üst komisyonda olduğumuz toplantılar yapılıyor, raporlar hazırlandı. Raporları en kısa sürede ilgili karar vericilere ulaştırmayı planlıyoruz. Biz bunları boş vaat diye bulunmadık, bütün gücümüzü kullanacağız bu şehre bir tarım teknoloji üniversitesi kurulmasına gayret göstereceğiz” dedi. 

Bizim Çok Fazla Personelimiz Yok

Yıldızkaya,  “Ankara’da olan belediyelere bir bakın en yakın Ankara var.  Nüfusu orantılayın göreceksiniz her şeyi. Bizim çok fazla personelimiz yok ki hepsi ihtiyaç.  Yani kreşi kapatalım mı? Etüt merkezini kapatalım mı? Hani sosyal belediyelik fakir fukaranın çocuğu özel ders alamasın mı İhsan Bey?  Bunu biz veriyoruz. Bunlar olmasın mı? İşçileri aldık imkanım olsa daha da alacağım ya benim böyle bir görevimde var ” dedi. 

Yasa yüzde 40’ı geçemez diyor

Yıldızkaya,  “Eski tarım müdürüsünüz,  personel gideri yüzde 30’u geçemez der yasa.  Yüzde 20- 23’lük rakam bizim işçi personelimizdi eskiden şuanda ki yasa yüzde 40’ı geçemez diyor. Şuanda biz yüzde 32 civarındayız. Yani öyle gelirimizi harcamıyoruz. Diyor ki yüzde 40’tan fazla olmasın doğru olmasın bunları bilmiyorsan öğren diye söyledim.  Şuanda bu civardayız. 150 milyon bütçe ya neresi 150 milyon bütçe o tahmini bütçe 2019’da gerçekleşen bütçe 150 hesaplamıştık ama olmadı. Benim geçen dönem 3 yıl Yakup Çelik’in  yaptığı bütçe hariç ve son bütçe hariç 3 yılki yaptığımız bütçe ortalamamız 95 civarı gerçekleşmiştir” dedi. 

Bizim harcadığımız para 8 milyon civarında

Yıldızkaya,  “Yassıhöyük konusu Kuyularımızın olduğu yere baraj yapılıyor.  Hes yapılıyor. Ve burada bir kamu yararı var ve bunu enerji bakanlığı yapıyor. Bizim harcadığımız para 8 milyon civarında 15 milyon falan değil onu da abartmayın Ama o proje 500 milyondan fazla ve bizim kuyularımız suyun altında kalıyor.  Bu kuyular korunamıyor. Bunu hocalar, jeoloji mühendisleri söylüyor ” dedi.   

37 Derece Olduğu Zaman Termal Özelliğini Yitiriyor

Yıldızkaya,  “Maden Tetkik Arama Enstitüsü söylüyor.   Böyle bir proje başlayınca buna entegre onunla alakalı bir başka projeye yatırım yapılamaz diyor. Şimdi ben oraya çivi çaksam kamu zararı olacak kamulaştırılmasını bekliyoruz.  Limak yapıyor bu çalışmayı kaç defa görüştüm kamulaştırılacaklar. Biz o tesisi o tesisin isale hattını bedeli karşılığında yapmış olduğumuz harcamalar karşılığında tahsil edeceğiz.  Keşke yapılmasaydı ne diyeyim şimdi yapılmış ama 2010 yılındaki meseleye mi döneyim? Yapılmaması gereken ihaleymiş. Orada ki bulanan su da çokta kaliteli olan bir su değil baktırdım ben. Kuyu suyu, kuyudan çıkan su 42 derece ama tesise kadar gelince 38 sınır 37 olduğu zaman termal özelliğini yitiriyor. Buraya çivi çakılamazken yasa bunu emrediyor. İki de bir gelip gelip bunu neden söylemiyorsunuz” dedi.   

Belediye toplam borcu 60 milyon civarındadır

Yıldızkaya,  “Polatlı Belediyesi’nin toplam borcu 60 milyon civarındadır. Tek tek izah edebilirim.  Siz çevre belediyelere bakın  bizim yarımız kadar bile borcu yoktur.  Neyi eksik yaptık belediyecilik sadece bina yapmak mı?  Yapıyoruz yine olmuyor. Biz vaatlerimizi 5 yıllık veriyoruz.  Bu yaptıklarımıza 5 yılsonunda halkımıza soracağız.  Bunu karşılığını verecek olan Polatlı halkıdır. 48’i 57 yaptı olur mu 70 yap olabilir rekorsa rekor olur ” dedi.   

 Akın Akın İnsanları Ağırlıyoruz

Yıldızkaya,  “Turizmden şundan bundan bahsettin onları da başaracağız. POTA’yı kim kurdu? Takdir et turizm hiç ilerlemedi mi burada? Hem kadim Bey’i takdir ediyor.  Hem de hiç ilerlemedi diyor nereden biliyorsun, nasıl ölçtün bunu,  neye göre söylüyorsunuz? Sırf siyasi kanaatlerle söylüyorsun.  Duatepe de benim geldiğim sene bir tane bekçi vardı.  Şuanda 5-6 tane rehberimiz var.  Akın akın insanları ağırlıyoruz. Okullarda protokoller yapıyoruz.  Ankara ticaret odası Polatlı’ya 3 bin öğrenci gönderdi . bütün resmi kurumlar geliyor. Çok güzel çalışma var bir yerlere varmak üzereyiz. Biz bugünden seneye Sakarya meydan muharebesinin 100. Yılını planlamaya çalışıyoruz. Bugünden başladık planlamaya.  Çok başarılı bir kurumu başarılı arkadaşlarımızı hiçbir şey yapmadı diye tenkit etmek olmaz ” dedi.    

Hentbol Kız Takımımız Türkiye Kupası Aldı

Yıldızkaya,  “Turizm spor Polatlı’da 2018 yılında bizim hentbol kız takımımız Türkiye kupası aldı. Önceden neden alamıyordu destekledik aldılar. Ve geçen sene birincilikle oynadılar.  Yüksek maliyet oluştu takımı geri çekmek zorunda kaldık.  Biz çektik isteyerek çektik bir yıl geriye attık. Belediye takımı kurduk bal liginde oynadı bu takım. Bu senede inşallah bala çıkacak bir takım kuracağız Yürüyüş yolları yaptık.  Parklara bisiklet yolu yaptık.  Kötü mü yaptık? Bu akşam şehitlikte olan parka yürüyelim tüm Polatlı orada herkes dua ediyor. Bunları görmemek doğru değil. Hikmet Uluğbay, Sayın milli eğitim bakanlığına ne diyelim bizim fikrimiz olmadan karar almışlar. hikmet Uluğbay’ın kapatılmasından Polatlı belediyesi sorumlu değil” dedi.   

Karteltepe AVM’de zarar etmedik

Yıldızkaya,  “Kartaltepe Bir tane dükkân sattım.  Dükkân sayısı 38.  Müteahhit hacize düşmüş bizde gerekeni yaptık. Müteahhit gelir iş yapar. Belediye hakkını parasını öder.  Adam bizden alacaklı iş yapamazsa fesh eder geçer fesh ettik geçti. Beceremedi adam.  Kamu zararı yok olmadı” diyerek konuşmasını bitirdi.