Ana sayfa GÜNDEM Şıracı: “Alışveriş merkezini satın kurtulun!”

Şıracı: “Alışveriş merkezini satın kurtulun!”

1232
0

CHP Meclis Üyesi İhsan Şıracı, ayın ilk meclis toplantısında yapılan 2019 yılı faaliyet raporu hakkında söz alarak kürsüye çıktı, grubu adına eleştirilerini dile getirdi.

Sözlerine Covid-19 salgını nedeniyle tüm insanlığa geçmiş olsun dileklerini ileterek başlayan Meclis Üyesi İhsan Şıracı, hayatını kaybedenlere de başsağlığı diledi. Şıracı ayrıca, ilçemizde başlayan hasat döneminin de hayırlı ve bereketli olmasını temenni etti. Ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılara değinen Şıracı, özellikle tarım sektöründeki olumsuz etkiye dikkat çekerek; “Ülkemizde tarımın en önemli üslerinden biri Polatlı’dır. Bildiğiniz gibi belediyeler artık şehirlerindeki çiftçilere yönelik icraatlar içinde bulunuyorlar. İlçemizde belediyemizin artık tarım komisyonu ile birlikte bu konuya eğilmesi ve bütün çiftçilerimize yönelik çalışmalar içerisinde bulunmasını diliyorum.”dedi.

Meclis Üyesi Şıracı daha sonra 2019 faaliyet raporu hakkında görüşlerini bildirdi. Şıracı’nın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Polatlı Belediyesi’nin 1000 kişi ile yapacağı bir iş yok”

“Meclis toplantılarına salgın nedeniyle üç ay ara verildi ama birçok şehirde belediye başkanları olağanüstü meclis toplantıları gerçekleştirdi. Ben sayın belediye başkanımızdan da genel durum değerlendirmesi ve bilgilendirmeler yapılması açısından bir olağanüstü toplantı beklerdim. Bu yılki faaliyet raporunda belediyemiz personel sayısı 302 görünüyor ama tabi böyle değil. Taşeron işçiler ve şirkette çalışan işçilerle personel sayımız umarım 1000 olmamıştır. Olmadıysa da zaten ramak kalmıştır. Pek çok görev alanının Büyükşehir’e geçmesi ile bir Polatlılı olarak düşünüyorum ki; Polatlı Belediyesi’nin 1000 kişi ile yapacağı bir iş yok.”

“Artık bol bol arsa satarız”

“Sayın Başkan Mayıs 2019 toplantısında gündemde olmamasına rağmen 13 trilyonluk borçlanma yetkisini gündeme alarak komisyona yollamadan geçirmiş, yine yılın sonlarına doğru da 11 trilyon borçlanma yetkisi geçirmişti. Yine faaliyet raporu arsa ve araziler hesabında görüyoruz ki belediyemizin 324 trilyonluk arsa stoku olmuş. Artık bol bol arsa satarız. Bu kadar arsa nereden geldi? Sanırım Üçpınar ve Şehitlik’teki imar durumunun 0,8’den 1,8’e çıkması ile arsa sahiplerinin belediyemize devrettiği arsalardan oluşmuştur. Bir yönüyle sevindirici ama Şehitlik ve Üçpınar Mahallesindeki hemşerilerimiz, oradaki dikey yapılaşmadan dolayı zor koşullarda yaşar hale geldi. Yeşil alana muhtaç yaşamak mı daha iyi yoksa hemşerilik hukukuyla bağlı olduğu belediyenin 324 trilyonluk arsaya sahip oluşu mu önemli? Takdiri onlar yapacaklardır diye düşünüyorum.”

“Belediye SGK’ya arsa devretmiş midir?”

“2019 mizanında SGK’ya olan borç 2018’e göre iki kat artmış görünüyor. SGK’ya 9 trilyon borç var. Taksitlendirilmiş kurum borçları da 7 trilyon, bu iller bankası da olabilir SGK da olabilir. Benim açımdan bugünün en önemli sorusunu soruyorum; Polatlı Belediyesi SGK’ya olan borcu karşılığında mülkiyeti belediyeye ait 20 dönümlük bir arsayı SGK’ya devretmiş midir? Devredildiyse ne zaman devredilmiştir. Kaç TL bedelle devredilmiştir? Bu devredilme sonucunda kurumlar arası alacak verecek durumu nedir? Belediyemizin hala SGK’ya borcu var mıdır?”

“2019 yılı Polatlı Belediyesinin belki de en kötü yılı…”

“Bu kadar arsa satışına rağmen Polatlı Belediyesi’nin 2019 yılında başlattığı bir yatırım var mıdır? Ya da daha önce başlattığı yatırımlardan biten bir tanesi var mıdır? Polatlılı bir vatandaştan olarak söylüyorum; 80’li yıllardan beri belediye faaliyetlerini takip ederim, 2019 yılı Polatlı Belediyesinin belki de en kötü yılı olmuştur. Hiçbir şey yok, 2019 yılı sonunda otopark bitecekti o da yetişmedi 2020’ye kaldı. Polatlı Belediyesi 2019 yılında bir yatırım kararı almış mı ve başlamış mıdır? Ya da daha önce başladığı yatırımlardan her hangi bir tanesini bitirmiş midir?”

“Polatlı, Sayın Yıldızkaya’nın göreve geldiği 6 yıl öncekinden daha mı iyi durumdadır?”

“Sayın Başkan’ın bahsettiği, şehrin sosyal kültürel ufkunun açılması ile ilgili hangi konuda Polatlı, Sayın Yıldızkaya’nın göreve geldiği 6 yıl öncekinden daha mı iyi durumdadır? Dilimin döndüğünce söyleyeyim; 6 yıl öncesine göre turizmde ilerde miyiz? POTA iyi çalışıyor, görevini iyi yapan arkadaşlarımız başımızın tacıdır. Yalnız o balon seferleri ne oldu merak ediyorum. Sayın Yıldızkaya’nın 2014 seçim çalışmasını hatırlıyorum, en ciddi eleştirdiği konu Yassıhöyük termal tesisleriydi. Sayın Başkan, keşke kazandıktan sonra devam etseydiniz. Aquapark’ı da oraya götürün, o da olurdu Yassıhöyük’te. Neden devam edilmedi Yassıhöyük’e? Şu an Polatlı, 6 yıl öncesine göre turizmde daha mı önde?”

“Bir ileri iki geri gidiyoruz”

“Sayın Başkan göreve geldiğinde Polatlı Üniversiteleşme yolundaydı. Ama şu an üniversite alanında hiçbir çalışma yok. Yıldızkaya göreve geldiğine tarım üniversitesi sözü vermişti. Gordion Tarım üniversitenin takipçisiyiz. Sporda da gerideyiz hiçbir çalışma yok. Sporcular tel örgünün orada giyiniyor bir soyunma odası yok. Seçim beyannamesinde verilen hiçbir söz tutulamadı. Yıldızkaya’nın seçim beyannamesi başucu kitabım benim hepsinin takipçisiyiz. Avrupa şampiyonasına giden bir hentbol takımız vardı. Bir ileri iki geri gidiyoruz ne oldu hentbol takımına? Gençlik merkezi, belediye binasına ne oldu? Yıllar ilerliyor hala ihaleye çıkılmıyor. Belediye binasının yapıldığı yerde tinerciler var. Böyle bir şey olabilir mi? Yeni mahalle çalışması ve Büyükşehir Belediyesinde reddedilen oylarla ilgili de cevap bekliyoruz” dedi.

Şıracı ile Başkan vekili Metin Baysar arasında polemik

Meclis Üyesi İhsan Şıracı ile Başkan vekili Metin Baysar arasında Şıracının konuşmasını uzun tutmasından kaynaklı kısa bir polemik yaşandı. Polemiğin ardından Şıracı konuşmasına devam etti.

“Ne olur satın alışveriş merkezini”

Şıracı; “Kat karşılığı ihaleye çıkan Kartaltepe alışveriş merkezinde kaç dükkan vardır ve bu dükkanların satılan olmuş mudur  kiraya ve satış bedelleri ne kadardır?  Kartal tepe alışveriş merkezinde yeniden ihaleye mi çıkılacak? Gelir getirmeyen bir yer olan alışveriş merkezine belediye 37 dükkana 60 trilyon ödüyor. Ne olur satın alışveriş merkezini satın kurtulun meclise getirin evet oyu vereceğim “diyerek konuşmasını bitirdi.