Ana sayfa GÜNDEM Ovacık : “150 milyon bütçe varken neden araç alınmayıp kiralanıyor”?

Ovacık : “150 milyon bütçe varken neden araç alınmayıp kiralanıyor”?

1093
0

CHP Meclis Üyesi Selami Ovacık ve Yüksel Yanmaz, ayın ilk meclis toplantısında 2019 yılı faaliyet raporu hakkında söz alarak Belediye Başkanı  Mürsel Yıldızkaya’ya soru sordu.

CHP Meclis Üyesi Selami Ovacık 2019 yılı faaliyet raporu hakkında söz alarak eleştirilerde bulundu. Ovacık,  belediye binası, gençlik merkezi, yeni mahalle imar revizyonu ,Kartaltepe konutların ve bir çok konu hakkında Belediye Başkanı Yıldızkaya’ya soru sordu.Ovacık: “ Daha önceki belediye meclis toplantılarında ele aldığımız iki adet borçlanma13 ve 11 milyonluk borçlanma  ne kadar kullanıldı ve nelere harcandı. Polatlı halkı 2019 yılı faaliyet  raporu hakkında çok tatminkar değil. Kartaltepe AVM konutlarıyla ilgili son durum ne oldu. Vatandaşımız durumu nedir tapusu almayan vatandaşlar var bunu merak ediyoruz.

Polatlı belediyesinin 150 milyon bütçesi varken neden araçlar satın alınmayıp kiralanıyor

 Belediye binası ve gençlik merkezi inşaatlarının son durumu nedir ? Yassıhöyükte yaklaşık 15 milyon tl mal olan termal tesise o kadar para yatırıldı fakat atıl durumda . Polatlının tanıtımına dönük iyi bir proje olmasını istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak bunun için elimizden gelen desteği vereceğiz. Bu tesis atıl olmak kurtulsun istiyoruz. Yeni mahalle imar revizyon planı harita aşamasında Polatlımıza yakışmıyor bu durum. Burada dış cepheyle ilgili herhangi bir karar alındı mı? Polatlının üniversitesi için komisyonlar kuruldu. Polatlımız üniversite layık bir yerdir. Bu konula ilgili açıklama bekliyoruz.  Araç kiralama bedellerin 6 milyon 400 TL olması bana gerçekten çok yüksek geldi. Özel kalem giderlerin 5 milyon olması çok yüksek. Neden araç kiralanıyor . Polatlı belediyesinin 150 milyon bütçesi varken neden satın alınmayıp kiralanıyor” diyerek Polatlının gündemine dair bir çok soru yöneltti.

12 milyonluk farkı belediye nereden buldu?

CHP Meclis Üyesi Selami Ovacık’ın ardından meclis üyesi Yüksel Yanmaz da  2019 yılı faaliyet raporu hakkında söz alarak görüş bildirdi. Yanmaz, Polatlı Belediyesinin personel sayısının 302  olduğunu ve bu sayının Polatlı belediyesine uygun olmadığını düşünüyorduk ve sonrasında şirketten kiralalanan personel sayısının 406 olduğunu gördük. Belediye bütçesinin personel giderini kanunen bütçenin %32’sini geçemez. Baktığımız zaman 302 kişi %25 ‘e tekâmül ediyor fakat 406 işçiyi hesap edersek bütçenin %39 ‘u personel giderlerine harcanmış oluyor. Belediyenin bütçesi 150 milyon ancak gelir bütçesi 96 milyon gider bütçesi 102 milyon arada 12 milyonluk farkı belediye nerden buldu. Faaliyet raporunda yer alan projelerin hiçbiri tamamlanmamış ve koyulan hedeflerin hiçbiri yapılmamış. Belediye Başkanın bundan sonraki dönemde dikkat edeceğini düşünüyorum bu projelerin takipçisi olacağız “diyerek konuşmasını bitirdi.