Ana sayfa GÜNDEM Polatlı da YKS Heyecanı…

Polatlı da YKS Heyecanı…

645
0

Polatlı da Binlerce öğrencinin heyecanla beklediği YKS yükseköğretime geçiş sistemi sınavı yapıldı.

YKS, Türkiye’de 2017–2018 eğitim-öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan yükseköğretime geçiş sistemi sınavı.YKS,geçen hafta sonu  27-28 Haziran 2020 Cumartesi ve Pazar günlerinde Polatlı da belirlenen okullarda yapıldı.YKS iki oturumdan oluşan bir sınav sistemi. 1. Oturum TYT, Temel Yeterlilik Testi . 2. oturum AYT, Alan Yeterlilik Testi.

Yoğun Korona önlemleri

Polatlı da sınav yapılan okulların, sınav öncesi gerekli detaylı temizliği yapıldı ve dezenfekte edildi.Adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtıldı. İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirdi. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte eldiven de dağıtıldı.

İsteyen adaylar ve görevliler, maske ve siperlikleriyle sınava geldi. Bilim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra adaylardan talep edenlere sınav süresince maskelerini çıkarma imkanı tanındı.Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı.

Uymaz’dan öğrencilere başarı temennisi

Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf UYMAZ, 27-28 Haziran tarihlerinde uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesinde, sınava girecek olan tüm öğrencilere başarılar diledi.ve “Çocuklarımız bizlerin geleceğidir. Çocuklarımızın başarılı olmalarında en büyük görev anne babaya yani bizlere düşmektedir. Öğrencilerin uzun çalışma maratonu sonunda hayatlarını şekillendirmek için, üniversiteyi kazanması en büyük dileğimizdir. Anne ve babaların bazı yanlış tutum ve davranışları onların var olan kaygı ve heyecanlarını daha da artırmaktadır. Bundan dolayı bu süreçte siz velilerin bazı konularda daha duyarlı olmaları öğrencilerimizin yararlarına olacaktır. Öğrencilerimizin stresten ve heyecandan uzak bir şekilde sınava girmeleri durumunda, bilgi ve birikimlerini en üst seviyede sınava yansıtacaklarına inanıyor, Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyor, öğrencilerimizi yetiştiren, onlara emek ve destek veren tüm yönetici, öğretmenlerimiz ile ailelerine teşekkür ediyorum”dedi.

Ve sınav…

YKS’nin ilk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT),27 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te başladı ve 165 dakika sürdü. YKS’nin ikinci oturumu  Alan Yeterlilik Testi (TYT) pazar günü 10 .15’te başlayıp 13.15’te sona erdi. Üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) saat 15.45’te yapıldı.ÖSYM takvimine göre YKS sonuçları 28 Temmuz 2020’de açıklanacak.