Ana sayfa GÜNDEM İlk hasat buğday, Borsa’da satıldı

İlk hasat buğday, Borsa’da satıldı

568
0

Polatlı Ticaret Borsası 2020 yılı hasat dönemi ilk buğdayı 100 kilosu sembolik fiyattan 5 bin 200 liraya alıcı buldu.  

Yılın ilk hasat buğdayı dün Polatlı Ticaret Borsasında yapılan müzayede ile satışa sunuldu. İlk olarak sembolik fiyattan satılan 100 kg ürün, kilosu 52 toplamda ise 5200 liraya kalan yaklaşık 2 ton ise  1.650 liraya  satıldı. 2020 hasat yılının ilk buğdayı  Yeniköseler mahallesinde hasat edildi. Buğdayın değerleri ise şu şekilde ; 77 hektolitre, 15.30 protein, 13.90 rutubet, 0,80 kırık tane, 7,40 kusurlu tane, Süne 1. Kıraç arazide toplam 400 kilo ürün elde edildi. 

100 kg ürün, 5200 liradan Nora Un Fabrikasınca alındı

Yılın ilk hasat buğdayı dün Polatlı Ticaret Borsasında yapılan müzayede ile satışa sunuldu. Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, sembolik fiyattan ürünü satışa sundu. İlk olarak sembolik fiyattan satılan 100 kg ürün, 5200 liradan Nora Un Fabrikasınca alındı. Müzayedede  konuşma yapan Başkan Toplu,  yılın ilk buğday hasatın da üretici ve tüccara hayırlı olmasını ve bol kazanç sağlamasını diledi. Korona virüs hakkında Polatlı Ticaret Borsası olarak aldıkları tedbirlere de değinen Toplu kuralları uymanın ve bu salgından ülke olarak bir an önce kurtulmayı diledi.

Üretici Yakup Yılmaz’a ait ürün, kıraç arazide toplam 400 kilo ürün elde edildi.  Başkan Yahya Toplu,  diğer üreticilerin ürünleri içinde umarım bu böyle devam eder” dedi.

Toplantı salonları dezenfekte ediliyor

Toplu konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu sene  maskelerle  hasat sezonunu  açıyoruz. Bu sene ki temennimiz bir an önce  Korona virüs  atlatmak. Ülkemizin bu salgından kurtulması diliyoruz.  Polatlı ticaret borsası olarak  her türlü önlemi alıyoruz. Üreticilerimizi 10’ar 10’ ar  içeri alıyoruz. Her seans arasında  toplantı odalarımız dezenfekte ediliyor. Bu süreci hiçbir üyemize  ,üreticimize zarar vermeden atlatmak  istiyoruz.

“Polatlı üreticisi çok şanslı”

Toplu konuşmasının ardında Polatlı üretici ve tüccarın ne kadar şanslı olduğu  söyledi: Toplu: “Hasatımızın üreticilere hayırlı olmasını  bol bereketli bir yıl olmasını diliyorum . Değerli tüccarlarımız üreticinin alın terini iyi değerlendirsin. Ülke genelinde Borsanın kefaleti altında  bulunup bu kadar şanslı olan yok.  Polatlı Ticaret Borsasının tüccarları üreticileri çok şanslı ürününü  arz talebin yoğun olduğu ,rekabetin  olduğu ürünün en yüksek fiyata satarak  parası  peşin olarak alabiliyor. Türkiye başka böyle bir yer yok” dedi.