Ana sayfa GÜNDEM Camilerde 5 vakit namaz kılınacak

Camilerde 5 vakit namaz kılınacak

413
0

Polatlı İlçe Müftülüğü  24. 06.2020 Perşembe günü Sabah namazından itibaren camilerde  5 vakit namaz kılınmaya başlanacağını  belirten basın  açıklaması yayımladı.

Polatlı İlçe Müftülüğü korona virüs salgını nedeniyle ibadete kapatılan ve sonrasında normalleşme döneminde Cuma namazlarının camilerde kılınmasının ardından şimdi ise  camilerin beş vakit ibadete açık olduğunu belirten basın açıklaması yaptı. Açıklama şu şekilde; “ Covid-19 salgınının kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla; hastalığın ülkemizde görüldüğü ilk andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçilmiştir. Bu kapsamda; Diyanet İşleri Başkanlığınca 16 Mart 2020 tarihinden itibaren bütün Cami ve Mescitlerde cemaatle namaz ibadete ara verilmesi kararlaştırılmış, sonrasında ise 22.05.2020 tarihli 8357 sayılı genelge ile bahse konu cemaatle namaz ibadetine ilişkin kısıtlamanın 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren öğle, ikindi ve Cuma namazları için kaldırılmasına karar verilmiştir.

Seccadeler evden getirilecek

Alınan tedbirler sonucunda virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve bu yönde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda kontrollü sosyal hayat dönemine geçilmiştir.Bu çerçevede devletimizin aldığı kararlar doğrultusunda; 22 Mayıs 2020 genelgesindeki şartlar aynen geçerli olmak kaydıyla 24. 06.2020 Perşembe günü Sabah namazından itibaren camilerimizde 5 vakit namaz kılınmaya başlanmıştır.  Havalandırma konusunda problem olabileceği değerlendirilen 8 adet yeraltı mescidimizde sağlık kurulu kararıyla salgın problemi sonuçlanıncaya kadar ibadete ara verilmeye devam edilecektir.  Bunların haricindeki  bütün cami ve mescitlerimiz ibadete açık olacaktır. Cemaatimizin camiye gelirken, abdestlerini evlerinde veya iş yerlerinde almaları,  maskelerini takmış vaziyette ve beraberlerinde seccadelerini de getirmeleri, cami giriş ve çıkışlarda ve cami içerisinde sosyal mesafe kuralına azami dikkat etmeleri, ortak kullanılan kitap, ayakkabı çekeceği vs. malzemeleri kullanmamaları hususlarına özen göstermeleri hususlarında vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaları gerekmektedir”.