Ana sayfa Doğru Kalem KORONALI GÜNLER- ÇALIŞANI SÖMÜRMEK

KORONALI GÜNLER- ÇALIŞANI SÖMÜRMEK

735
0

Ankara’dan Polatlı istikametine giderken  Temelli ‘de trafik görevlileri aracımızı durdurdu . Radara takılmışız, ceza yazacak memura sürücü koltuğundaki patronum :

Benim Polatlı Organizede fabrikam var ,  ben altmış işçi çalıştırıyorum , bana ceza kesemezsiniz, işimin başında olmam gerekir .

Bunun sizin aşırı sürat yapmanızla ne ilgisi var ?

Kapımda altmış işçi ve ailesi ekmek yiyor ,ben bir bakıma kamu görevi yapıyorum bu nedenle bana ceza kesemezsiniz, devletin istihdam yaratarak iş yükünü azaltıyorum .

İstihdam yaratmak size sürat kısıtlamasının olduğu bölgede aşırı hız yaparak kamunun mal ve can emniyetini tehlikeye sokmak imtiyazı tanımaz.

Türkiye Dünya’nın diğer  ülkelerinde olduğu gibi  Korona virüs salgını nedeniyle iş yaşamında bir takım zorluklarla karşılaştı , On binlerce işyeri kepenk indirdi , on binlerce işçi almış olduğu ücretin yarısından az ücretle çalışma zorunda kaldı . Devlet mevcut imkanları ile işverene ve işçiye işsizlik ödeneği , kısa çalışma ödeneği , vergi, sigorta ertelemesi gibi bir takım sosyal yardımlarda bulundu. Üç ay süreyle işçi çıkarmayı yasakladı. Gerçekten ülke genelinde zor bir süreçten geçmekteyiz. Bu şartlar altında virüsün etkisi henüz tamamen sona ermeden AVM’lerden başlayarak işyerleri kademeli olarak açılmaya , ekonominin  çarkları  dönmeye başladı.

Bu olağanüstü çalışma şartlarında kurumsal nitelik taşımayan bazı işyerleri  çalışanlarına onların en doğal hakları olan kıdem tazminatı , ihbar öneli, izin hakkı gibi yasal haklarını almadan işten ayrılmaları için mobbing uygulamaya başladılar. Daha önce çalıştığı iş yerinden referans alma zorunluluğunu hisseden işçiler , işvereni ilgili yerlere şikayet etmek yerine yasal haklarını bırakarak işyerini terke zorlandılar. Referans alma olayı bugünkü çalışma hayatında işçinin yeni iş bulma konusunda elini kolunu bağlayan en büyük zorluktur. İşçi haksız olarak iş akdinin feshinde işvereni İş Mahkemesine verdiğinde , bundan sonraki iş hayatını riske etmiş olmaktadır.

Öncelikle, Mobbing Nedir?

Basit anlatımıyla, “bir veya birkaç kişinin bir diğer kişiye uyguladığı, düşmanca ve ahlaka, etiğe aykırı yöntemlerle sistematiksel olarak yaptıkları psikolojik bir baskıdır” diyebiliriz.

Dr. Heinz Leymann, 1980’li yıllarda mobbing terimini iş hayatındaki baskı, şiddet ve yıldırma hareketlerini tanımlamak için kullanmıştır. Leymann mobing uygulayan kişileri, aşırı kontrolcü, korkak, nevrotik ve iktidar açlığı olan kişiler olarak tanımlanıyor.

Mobbing Durumu Nasıl Ortaya Çıkar?

-Mesleki yeterliliğin sorgulanması

-Kişiye güvenilmediğinin hissettirilmesi

-Kasten, verilen süre içinde bitirilemeyecek görevler verilmesi

-Kişiden bilgi saklanması

-Kişinin görmezden gelinmesi, gruptan izole edilmesi

-Yetkilerinin azaltılması

gibi durumlar olabilir.

Bunun dışında, kişi aniden yetersizmiş gibi gösterilebilir, daha önce sorun olmayan küçük hatalar çok büyük hatalarmış gibi gösterilebilir ve kişiyi utandırma eylemleri yapılabilir. Bu yapılan şeyler sadece işveren değil diğer çalışanlar tarafından da yapılabilir. Yani yöneticiler tarafından bazı çalışanlar mobbing uygulamak için azmettirilebilir.

Özellikle, çalışanlar tarafından yapılan bu gibi şeyler için kişi kurumun yetkili kişilerine başvurduğunda, bu kişiler tarafından da olumsuz bir tavır alır ve başvurusu reddedilir. Sonuçta kişi istifa etmeye mecbur olur ve sanki bu kendi isteğiymiş gibi gösterilir.

Mobbing’in Etkileri

-Mobbing, insanın mesleki bütünlük ve benlik duygusunu zedeler

-Paranoyaya ve kafa karışıklığına neden olur

-Maruz kalan kişi kendine güven duygusunu yitirir, toplumdan soyutlanabilir

-Huzursuzluk, korku, utanç, öfke ve endişe duygularını yoğun bir şekilde yaşar.

-Mobbing, ağlama, uyku bozuklukları, depresyon, yüksek tansiyon, panik atak, kalp krizine kadar giden sağlık sorunları ve travma sonrası stres bozukluğu yaratabilir.

Pazartesi: Türkiye’de Mobbing

Saygılarımla ,

Kaynak : Data SSİST