Ana sayfa Doğru Kalem KORONALI GÜNLER- TÜRKİ CUMHURİYETLER

KORONALI GÜNLER- TÜRKİ CUMHURİYETLER

735
0

18.06.2020 Tarihi itibariyle Çin’den kaynaklanan Covid-19 salgınının 100.Günü ve bir taraftan demokratik teamüller , diğer taraftan ekonomik gereksinimler nedeniyle  salgınla tam bir mücadele yaptığımız söylenemez. Salgınla mücadele  çift yönlüdür. Salgından maske takarak , sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına tam uyarak korunmak ve virüs bulaşması halinde Sağlık çalışanlarının hastayı en kısa sürede sağlığına kavuşturma mücadelesi . Gerek halkın ve gerekse Sağlık Çalışanlarının tam bir koordinasyon içinde çalışmadıkları sürece bu iş çok daha uzun sürer ve ekonomik, sosyal  ve sağlık kayıplarının maliyeti de arttıkça artar.

Dünya Sağlık Örgütü ve John Hopkins Üniversitesi salgınla ilgili olarak yayınlanan verileri denetler ve yalan beyanlar halinde  ‘’ Beyanı inandırıcı bulmadığı ‘’ gerekçesiyle yayınlamaz. Türkiye ve Çin Nüfusa göre vefat sayıları konusunda 7.Haziran 2020 ’da ‘’Yüksek Şüpheli veri ‘’ olarak yayınlanmamıştır. Bu nedenle Tek adam rejimi ile yönetilseler dahi aşağıdaki ülkelerin beyanları bizimki kadar kabul edilebilir verilerdir.

Tablodan da görüldüğü gibi Türkiye  146 Milyon nüfuslu Rusya’nın 561.091 vaka sayısı ardından 182.727  vaka sayısı ile ikinci durumdadır.  Vefat oranları açısından ise ; Dünya ve Batı ülkelerine göre en iyi durumda olmamıza rağmen  , Türki Cumhuriyetleri  ile mukayesede yüzde 2.7 oranı ile  Çin’den sonra en fazla vefat oranına sahip ülke durumundadır.

Türkiye İyileşen ve  hasta yüzdesi olarak , bu işi bitirdiğini söyleyen Çin’in ardından ikinci başarılı ülke olarak görülmektedir.  Sonuç olarak ülkemizde #MASKE, #MESAFE# HİJYEN kurallarına tam uyulmasa da ülkemiz bu işten kısa sürede en az kayıpla çıkacak güç ve kadroya sahiptir.

Saygılarımla,