Ana sayfa GÜNDEM Sevim Aras İlköğretim Okulunda tavuk çiftliği

Sevim Aras İlköğretim Okulunda tavuk çiftliği

531
0

Polatlı Sevim Aras İlköğretim Okulu idarecileri, Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle öğrencilerin okullarından bir süre ayrı kalması sebebiyle öğrencilerine sürpriz olarak Tavuk Çiftliği kurdu. Polatlı İlçe Milli eğitim Müdürü, Yusuf Uymaz’ın da katıldığı tavuk çiftliği çalışması okul idarecilerinin desteği ile tamamlandı.

Polatlı Sevim Aras İlköğretim Okulu idarecileri, Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle öğrencilerin okullarından bir süre ayrı kalması sebebiyle öğrencilerine sürpriz olarak Tavuk Çiftliği kurdu. Öğrencilerin Tasarım ve beceri atölyeleri kapsamında bulunan sorumluluk duygusunu geliştirmek olduğunu aktaran Sevim Aras İlköğretim Okul Müdürü, Selahattin Ünsal şu açıklamalarda bulundu. Ünsal, “Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un başlattığı projeyle okullarda tasarım ve beceri atölyeleri tarım bahçesi konulu öğrencilere hayvanları ve doğayı tanıma amaçlı yapılan çalışma, tarım ve hayvancılık içerikli tavuk besleme ve bakım alanı okulumuzda tavuk çiftliği kurularak oluşturuldu” dedi.

Tavuk çiftliği 7-8 ay süresinde tamamlandı

Ünsal, “Okulumuzda oluşturulan tavuk çiftliği 7-8 ay sürecinde tamamlanarak korona sürecinde sona geldi. Şuan çiftlikte 30 tane tavuk mevcut. Bunların çoğu İran tavukları bunun yanında Mavi yumurtlayan tavukta var. Öğrencilerin sağlığını da düşünerek tavuk çiftliği tel örgüler ile izole edilerek hijyen konusuna dikkat ediliyor. Bunun haricinde tavukların ilaçlama konusunda ilgilenen veteriner hekimimiz mevcut” dedi.

Öğrenciler tavukların 4 ayaklı değil de 2 ayaklı olduğunu öğrendi

Ünsal, “Bu proje ile öğrenciler tavukların 4 ayaklı değil de 2 ayaklı olduğunu öğrendi. Öğrencilerimizin çoğu kırsal yaşamdan uzak şehir hayatına alışmış öğrenciler bu nedenle biz bu proje ile öğrencilerimizi kırsal alanda olan yaşam şartlarını tanıtıyoruz ” dedi.

Öğrencilerin bilinçli bireyler haline gelmesi

Ünsal, “Öğrencilerin görev duygusu kazanmalarına yardımcı olarak bilinçli bireyler haline gelmesini sağlıyoruz. Öğrenciler akşamdan kalan ekmeklerini ya da tavukların yiyecekleri besinleri okula getirerek kendileri besliyor. Bu sayede sorumluluk duygusu aşılanıyor. Günlük 10-15 civarı yumurta alınıyor. Bu yumurtalar öğrencilerimiz arasında paylaştırılıp, kendi baktıkları tavukların yumurtasını yeme sevincini yaşatıyoruz” dedi.