Ana sayfa GÜNDEM Ören dolmuşçu esnafının sorunlarını anlattı

Ören dolmuşçu esnafının sorunlarını anlattı

583
0

“Minibüsçüler Derneği Başkanı Mehmet Ören gazetemize yaptığı açıklamada halkın şikayetlerine cevap vererek olmuşçu esnafın sorunlarını dile getirdi”.

Koronavirüs salgını nedeniyle ilçemizdeki dolmuş seferlerinin azlığından ve bekleme sürelerinin fazla oluşundan dolayı gazetemize gelen şikâyetler doğrultusunda Polatlı Minibüsçüler Derneği Başkanı Mehmet Ören ile bir röportaj gerçekleştirdik. Başkan Ören Polatlı vatandaşını sefer saatleri, hangi mahalleden kaç dakikada bir araç kalktığını, hafta içi ve hafta sonu saatlerini ve bu konu hakkında başlatacak oldukları bilgilendirme platformu hakkında açıklamada bulundu.

Yeni tip Koronavirüsün ülkemizden yayılmaya başlamasından itibaren  en çok zarar gören ve bu durumdan maddi anlamda etkilen esnaflarımız oldu. İlçemizde faaliyet gösteren dolmuşçularımız salgından oldukça etkilendi. Fakat İlçemizde toplu taşıma aracı olarak sadece dolmuşlar kullanıldığından onlar da üstlerine düşen bu  görevi yerine getirmek için ellerinden geleni yaptılar. Vatandaş sefer saatlerinin azlığından,  duraklardaki bekleme süresinin fazla oluşundan ve herhangi bir bilgilendirme platformu olmamasından  kaynaklı şikayetlerini gazetemize  dile getirdi.  Bu kapsamda bize gelen şikayetler doğrultusunda  Polatlı Minibüsçüler Derneği Başkanı Mehmet Ören ile bir araya gelerek halkın sorunlarını dile getirdik. Başkan Ören, gazetemize  bu konu hakkında şu açıklamalarda bulundu : “Duraklarda bilgilendirme yazısı yerine Polatlı halkına yönelik  olarak “sosyal medyada bilgilendirme platformu” düzenleyip sefer saatleri hakkında bilgilendirme yapacağız.

Her aracımızda GPRS sistemi var ve takip ediyoruz

Polatlı Minibüsçüler Derneği Başkanı Mehmet Ören,  açıklamasında” Pandemi dolayısıyla  virüsün başlangıcında araç sayılarımızı yarı yarıya indirmiştik. Fakat şu anda araçlarımızın çoğu çalışıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle minibüsçüler derneğinin bulunduğu kent konseyi binası kapalı oluyor ama 1-15 temmuz arası  açılacak  ondan sonra derneğimizin sabit numarası olan 623 15 60 ‘ dan vatandaşımız bize ulaşabilecek” dedi.

Bazı şoförlerin yevmiye paraları bile çıkmıyor

Minibüsçüler Derneği Başkanı Mehmet Ören , açkılamasının devamında “Halk tarafından çok şikayet alıyoruz ama biz minibüsçüler olarak hem madden hem de manevi olarak çok zor durumdayız. Bu dönemde  bazı şoförlerin yevmiye paraları bile çıkmıyor toplanan para bazen mazot parasına yetmiyor. Ama biz hizmet vermeye devam ediyoruz. Vatandaşın beklemesinin sebebi en fazla 20-30 dakika arası ama vatandaşına bazen bu süre 1 saat gibi geliyor. Bizim her aracımızda GPRS sistemi var ve takip ediyoruz aslında o kadar bir süre beklemiyorlar , aracı kaçırmış oldukları için onlara öyle geliyor. Biz tüm duraklarda hangi saatte geçtiğini biliyoruz. Eğer vatandaş haklıysa bunun cezası şoföre kesiliyor zaten. Bazen de araçlarda teknik arıza olabiliyor takdir ederseniz ki bu bir makine sistemi ve bozulabiliyor. Bazen bu durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Her araba sabah 06.00 -07.00 arası 15 dakikada bir çalışıyor. 07.00 den sonra 15, 10, 7, 5 dakika arayla çalışıyor. Bazı kişiler de psikolojik olarak dolmuşçu esnafına kötüleyebiliyor. En az 10 tane üniversite mezunu şoförlerimiz var halkın bazen bize karşı tutumu hoş olmayabiliyor” dedi.

Halka hizmet etmeye devam ediyoruz

Minibüsçüler Derneği Başkanı Mehmet Ören , açıklamasının sonunda “Dolmuşçu esnafı elinden geldiği kadar halka hizmet ediyor. Bazen kendi cebimizden para koyduğumuzda oldu. Bu dönmede dolmuşçu esnafı maddi anlamda çok kötü durumda kredilerimiz bile ödeyemiyoruz. Hiçbir şekilde destek alamadık. Araç  kredilerimiz ötelendi fakat faiziyle birlikte oldu. Şu anda aylık ödeme yapmamız imkansız bir durum aldı” dedi.

Altyapı çalışmaları bizi olumsuz etkiliyor

Minibüsçüler Derneği Başkanı Mehmet Ören,  bekleme sürelerinin alt yapı çalışması ve trafikten kaynaklı olduğunu belirterek şunları söyledi: Alt yol çalışması da sefer saatlerini de etkiledi. O yüzden de bazen araçlarımı geç kalabiliyor. Araçlar dakikalı çalışıyor şoförler önünde ve arkasında araçların dakikasını korumak zorunda. Eti Caddesinde trafikte bu duruma etki ediyor.

Polatlı Minibüsçüler Derneği Başkanı Mehmet Ören araçlarının dezenfekte edilmesi hakkında şu ifadelere yer verdi:  Araçlarımız 3-4 günde bir dezenfekte ediliyor. Dezenfekte yapılmadığı zamanlarda ise şoför arkadaşlarımız her gün iş çıkışı araçlarını temizliyor. Her gün araçlara en az 100 kişi biniyor ve şoför arkadaşlarımızın da  aileleri var ve her gün evine gidiyorlar. Yolcu taşıyoruz ve  araçlarda içinde bizde varız . O yüzden hepimiz temizliğine dikkat ediyor.  Pandemi başlangıcında Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve sonrasında Şoförler Odası Başkanı İsmail Tarhan araçlarımızda dezenfeksiyon çalışmalarını yaptı. Her aracımızda dezenfektan bulunuyor.Belli aralıklarla da dezenfeksiyon çalışmaları devam ediyor” diyerek konuşmasını bitirdi.

Hafta  içi ve hafta sonu mahalle araçlarının  kaç dakikada bir katlığını şu şekilde;

Hafta içi

201    –  10 dakika

202     –20 dakika

203    – 20 dakika

204     -15 dakika

205     -15 dakika

206      -10 dakika

207       -20 dakika

208       – 20 dakika

209       -15 dakika

210       -20 dakika

211        -15 dakika

213       – 10 dakika

214        – 30 dakika

Hafta sonu

201    –  15 dakika

202     -30 dakika

203    – 30 dakika

204     -15 dakika

205     -15 dakika

206      -15 dakika

207       -30 dakika

208       – 30 dakika

209       -15 dakika

210       -30 dakika

213       – 15 dakika

214        – 60 dakika ( Pazar )