Ana sayfa Doğru Kalem KORONA GÜNLERİ – YİNE YENİDEN Mİ ?

KORONA GÜNLERİ – YİNE YENİDEN Mİ ?

664
0

Polatlı  İstiklal Gazetesi olarak Dünyada Covid-19 olarak adlandırılan Coronavirüs Pandemic  olayını Nisan 2020 tarihinden itibaren günlük olarak takip ediyor ve detaydı tablo ve grafiklerle  Türkiye ve salgının yaygın olduğu ABD ‘li  okuyucularımızla paylaşıyoruz. Maalesef bu salgında 15 Haziran itibariyle  Dünya genelinde yaklaşık  8  milyon vaka tespit edilmiş ve 436 Bin kişi hayatını kaybetmişken , 4 milyonu aşkın vatandaş da iyileşmiştir. Halen Dünyada 3.4 milyon kişi de  bu virüsü taşıyan  hastadır.   Global  dediğimiz Dünyada hastalık tamamen ortadan kalmadan her ülke alınan bütün tedbirlere rağmen bu virüsün tehdidi altında yaşayacaktır.  Bu nedenle yetkililerin devamlı olarak # MASKE #MESAFE #TEMİZLİK  uyarılarını ciddiye alıp ,’’ Su uyur , virüs uyumaz ‘’ deyip her an virüs mücadelesine halk olarak bizlerin de  Sağlık Çalışanlarının görevlerini hafifletici yönde yardımcı olmamız gerekir.  

Türkiye ekonomik açıdan ABD, Almanya, Fransa  gibi ülkelerin zenginliğine sahip değil , kişi başına milli gelirimiz bu ülkelerin üçte , dörtte hatta beşte biri seviyesinde böyle olunca da ‘’ Bugün kazanıp , bugün tüketen ‘’ insanların çoğunluğunu teşkil eden ülkemiz çalışıp , kazanıp ve yeterince de tüketmek zorunda. Virüs salgını nedeniyle ülke çapında karantina uygulayıp , tüm işyerlerini uzun süre kapatmak şansına sahip değiliz , bu nedenle ekonomik zorunluluklar bizde genelde 1 Hazirandan itibaren ,  alına sıkı tedbirleri gevşetmeye mecbur  bırakmıştır.  Durum böyle olunca da halkın çoğunluğu sorumsuzca davranarak maske, mesafe, temizlik tedbirini bırakmış ve sonuçta da bu fırsatı kollayan virüs büyük bir iştahla yeniden saldırıya geçmiştir. 

13-14 Hazirandan itibaren uzun süre 1000 ‘in altında seyreden vaka sayısı bir anda  1459 ve 1562 ya yükselmiştir.  Bunda elbette halkın sorumluluğu vardır , ama vaka sayısı artarken  Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda olan iyileşme sayıları doğal olarak artması gerekirken  son beş güne 2647 , 3411, 3218 , 2241 olan iyileşme sayıları bir anda vaka sayısına sanki bağlıymış gibi 1021,1242,985,1330 seviyesine düşmüştür. Bu durumda çok uzun süredir İYLEŞME sayıları VAKA sayılarının üstünde giderken durum bir anda tersine dönmüş ülkemizi yapay karabulutlar kaplamıştır .

Türkiye Dünyada yalnız değildir ve sağlık konusunda atılan her adım başta bu konuda uzman olan John Hopkins Üniversitesi olmak üzere Dünya Sağlık örgütü ve diğer kuruluşlar tarafından takip edilmektedir. Bu nedenle verilerin sağlıklı ve doğru olma zorunluluğu vardır.

Türkiye virüsle mücadelede Dünya ülkeleriyle karşılaştırıldığında çok başarılı görülmekte olup , bu başarı bilhassa VEFAT sayılarıyla gölgelenmemelidir.

Saygılarımla…