Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz Endişemiz Boşuna: İşsizlik Azalıyor… Nüfusumuz da Azalıyor!

Endişemiz Boşuna: İşsizlik Azalıyor… Nüfusumuz da Azalıyor!

529
0

Biz, işsizliğin arttığını ve bir bunalım haline geldiğini görüyorduk. Onun için, bundan önceki iki yazımız, “Ürpertici İşsizlik Bunalımı” ve “İşsizliği Bitirmek İçin Vatandaşa ve Devlete Düşen İşler” başlığı altındaydı. Yeni yazımın da “Çift vardiya” ve “yarı zamanlı çalışma” konusunda olacağını duyurmuştum.

Yanlış görmüşüz!

Meğer işsizlik azalmaktaymış! Dolayısıyla, benim önerilerime ihtiyaç kalmadı!

10 Haziran Çarşamba sabahı TÜİK’in açıkladığı istihdam rakamları beni çok mutlu etti. Şöyleydi: “İşsizlik oranı Mart’ta 0,9 puan azalarak %13,2 seviyesinde gerçekleşti.”

Şimdi, düşünün; “salgın” söz konusu değilken bile ekonomimizin teklediği, işsizliğin arttığı görüşü yaygındı. Üzerine bir de salgın geldi… Mart‘ın ortasında, neredeyse bütün işyerleri kepenk indirdi… Öyleyken işsizlik azalmış. Bir de salgının bittiği hali hesap edin… Nitekim işyerleri açılmaya başladı. Gelecek aylarda işsizlik, muhakkak daha da azalacaktır.

Mucize 1: Hem Çalışan Hem de İşsiz Sayısı Azaldı!

İşsizlik oranındaki azalışın sayılara yansıması şu şekilde: “İşsiz sayısı 2020 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 kişi oldu.” İşsiz sayısındaki düşüşün rakamlarla ete-kemiğe bürünmüş hali mucizeyi açıkça gösteriyor.

Bir Mucize Daha!

İşsizliğin azalması ne demek?

Çalışan (istihdam edilenlerin) sayısının artması demek, değil mi?

İşte, ikinci mucize tam da bu noktada: Çalışanların sayısı düştüğü halde, işsizlik azalmış!

Bu hususta TÜİK’in verdiği bilgi şöyle: “İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 662 bin kişi azalarak 26 milyon 133 bin kişi oldu.”

Peki, bu nasıl oldu?

Üçüncü mucize de burada tezahür ediyor…

TÜİK’in, raporundan okuyalım: “İşgücü 2020 yılı Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 235 bin kişi azalarak 30 milyon 104 bin kişi olarak gerçekleşti.”

Bir ülkedeki “işgücü” nasıl azalır? İşgücü yaş aralığı kabul edilen, 15-64 yaş arasındaki nüfusun azalmasıyla… Bu nasıl olabilir? Bu ancak, mucizevî bir şekilde, nüfusun, en az 2 milyon 235 bin kişi azalmasıyla mümkün olabilir.

Oysa bu yılın Ocak ayında, TÜİK, nüfusumuzun bir önceki yıla göre bir milyon artarak 83 milyona çıktığını açıklamıştı. TÜİK başkanı, geçen ay değişti. Sanırım, yeni başkanın bu muamma gibi azalan-artan “nüfus” ve “işgücü” ile ilgili bir izahı olacaktır!

Neyse, sonuç olarak; ekonomi iyi gidiyor! Avro 7,75 TL’lerde geziniyorsa da dolar 7,20’lerden, 6,70’lere geriledi. Borsa çıkışta… İşsizlik azalıyor! İyiyiz, iyi!