Ana sayfa GÜNDEM Yılın ilk arpası satıldı

Yılın ilk arpası satıldı

1192
0

Polatlı Ticaret Borsasında 2020 Yılı Mahsulü İlk Ürün “ARPA” Satışı gerçekleştirildi. ilk ürün arpa Karacaahmet Mahallesi’nden çiftçi İhsan Maraz tarafından Polatlı Ticaret Borsası’na getirildi. İlk ürün arpanın sembolik olarak hasat sezonunun başlaması için yapılan sembolik alımda ise Ata Tohumculuk A.Ş. adına açık artırmaya katılan Mehmet Ünal ürünün 100 kg’lık bir bölümünü 20 bin liraya satın adı. 8 ton olan İlk ürün arpanın geri kalanı ise 1,275 liradan satıldı.

2020 yılı hububat sezonu açıldı ve ilk ürün arpa Karacaahmet Mahallesi’nden çiftçi İhsan Maraz tarafından Polatlı Ticaret Borsası’na getirildi. İlk ürün arpanın gelişi Polatlı Ticaret Borsası’nda büyük sevinçle karşılanırken, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, 2020 hasat yılının üreticiler, tüccarlar ve Polatlı için hayırlı olması temennisinde bulundu. İlk ürün arpanın sembolik olarak hasat sezonunun başlaması için yapılan sembolik alımda ise Ata Tohumculuk A.Ş. adına açık artırmaya katılan Mehmet Ünal ürünün 100 kg’lık bir bölümünü 20 bin liraya satın adı. 8 ton olan İlk ürün arpanın geri kalanı ise 1,275 liradan satıldı.

Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu 2020 yılı ilk mahsulü arpa satışı görüşmelerinde pandemi konusuna değindi. Toplu Polatlı Ticaret Borsası olarak adlıları önlemleri ve  bu süreci nasıl yönetecekleri hakkında bilgilendirmede buldundu. Toplu bu sene hasat  döneminin erken  geldiğine vurgu yaparak her türlü önemli aldıklarını açıkladı.

Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu , açılış konuşumasında “2020 yılının hasadına girerken maalesef bu virüs belasıyla karşılaştık. Yeni hasat döneminde Covid’ten korunmanın, bizim kurum olarak alacağımız tedbirlerden biraz bahsedeyim.  Biliyorsunuz bu hastalığın baş gösterdiği Mart ayından itibaren çok ciddi tedbirler alan kurum biziz. Hijyenik anlamda hem maske hem ateşlerimizi ölçerek hem de sosyal mesafeyi koruyarak sizleri içeriye aldık. Bu hastalıkta siz değerli tüccarlarımızı ve üreticilerimizi korumak için bu gayreti gösterdik.  Hasat geliyor hasat gelince de yoğunluk kaçınılmaz oluyor. Sosyal mesafeyi de korumak mümkün olmayacak. İki numune gelsin numuneyi biraz fazla alsınlar aynı zamanda baksınlar ancak alacağımız tedbirleri bir kez sizinle paylaşayım ki yarın bir gün hiç alınganlık olmasın değerli arkadaşlarım en ufak ateşi olan hapşıran öksüren hiç kimseyi biz borsaya almayız, gider testini yapar gelir öyle alırız. Ben buraya 3 aydır gelmiyorum, evden çıkmıyorum. Bu sizin sağlığınız için olan bir şey benim için değil. Eğer bir bulaşırsa Allah korusun herkese bulaşır burada tüccar bulunmaz bunu biraz ciddiye alın bu işin şakası yok,  bu nedenle bu tedbirleri alacağız. Bunu böyle bilesiniz” dedi.

Çok hızlı yayılan bir hastalık

Toplu “Sadece BU tedbirleri bizim yapmamızla da olmaz. Siz değerli tüccar arkadaşlarımızın başka tüccar arkadaşımızın rahatsızlığını gördüğünüz zaman kardeşim çık git diye söyleyin. Bizi uyarın biz çıkaralım. Yani bu işin şakası yok çok hızlı yayılan lanet bir hastalık. O nedenle inşallah 2020 yılı hasat döneminin sizlere ülkemize camiamıza hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cenab-ı Allah bu virüs belasında biran önce kurtarır inşallah.  Gerçekten bir sene önce böyle bir fotoğrafı çekip gösterselerdi böyle bir hastalık için hadi git derlerdi. kimse kimseye inanmazdı Filmlerde falan görürdük böyle şeyleri. Cenab-ı Hak bu tür şeylerden milletimizi korusun.  Biran önce Covid belasından kurtuluruz inşallah. Bu hasat dönemine de huzur içerisinde güven içerisinde sağlık içerisinde bir dönem geçirmenizi diliyorum. Bilgisayarları parmağınızla değil de kalemle dokunun şimdi bilgisayarlarda her seansta yer değiştiği için sizin dokunduğunuz yere başka bir arkadaş dokunabilir. Parmakla dokunmayı yasaklayalım. Ben 2020 yılının hasat yılının başta üreticilerimiz için bol kazançlı hayırlı kazançlar olmasını temenni ediyorum. Siz değerli tüccarlarımız içinde zaten ara vermedik alım satıma. Hani eskiden borsalar da hasat yapılmasan önce 1-2 ay sezonda boşluk olurdu üreticilerimizde o arada tatil falan yapıp gelirlerdi birazda bilenirlerdi buraya alışmışlardı. Hamdolsun son yıllarda bizim borsamız hasattan hasata bitmeyen bir şekilde alım satımına devam ediyor” diye konuştu.

Hasat dönemi erkene geliyor

Hasat biraz erkene geliyor. Tohumların erken ekilmesinden dolayı erkene geliyor. Bu nedenle bizde tedbirlerimizi alıyoruz. Tek düşüncemiz tek derdimiz inanın sizleri bu hasat döneminde Covid’ten korumak.  Sosyal mesafeyi maske takmayı maske kullanıyorsunuz bundan eminim bilinçli insanlarsınız. Sosyal mesafede sıkıntı var yapabileceğimiz bir şey yok sizde biliyorsunuz o nedenle kendi tedbirinizi kendinizi alın. Hijyenik malzemeler devamlı orada duruyor. Bu senede öyle oldu. Halen mahsullerimiz geliyor. Yeni mahsullerimizle birleşti. Sanıyorum arpa hızlanarak gelecektir. Bu lisanslı depomuzda çalışıyor. İsteyen üreticilerimiz bu lisanslı depoya ürünlerini koyabilir tüccarlarımızda lisanlı deponun nimetlerinden yararlanın sizler içinde bol kazançlı günler diliyorum. Yine lisanslı depo üreticilerimiz için dinlenme yeri hızla yapıyorum inşallah bir hafta 10 gün içerisinde bitecek hem mescidi hem de çay, kahve vesaire gibi hizmetleri verecek dinlenme yeri de yapıyoruz.

Lisanslı depo üreticilerimiz için dinlenme yeri hazırlanıyor

Üreticilerimiz kamyoncular orada perişan oluyorlar ama bu analiz içerisinde iki tane çay kahve yeri var ama istenilen seviyede değil. İnşallah özel sektör buna ilgi gösterir işleri de yapar. Ben tekrar sizlere iyi seneler diliyorum. İyi hasatlar diliyorum sağlık mutlulukla hasatı geçirmenizi diliyorum. Bakın her dönemde bol kazançlar derdim bu sefer kazançtan önce sağlık ve mutluluk diliyorum sonra kazanç olsun diyorum. Hayırlı olsun diyorum” Dedi.