Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Kapitalizmin Yüzü

Kapitalizmin Yüzü

1145
0

Sermaye sahiplerinin yönetime egemen olduğu; Popüler kültür, bireysellik, kariyerle dayatılan magazinle afyonlanan modernize edilmiş kölelik sistemidir. Dünyada ne varsa metalaştırma amacıyla kâra dönüştürmeyi istemektedir.

Bu düzen tüketmeyi emreder. Gördüğümüz onca pırıl pırıl kafeler “starbuckslar” renkli mağazalar, alışveriş merkezleri ,fast foodlar, lüks arabalar ,giyim markaları… İnsanın değeri tükettiği kadardır. İnsanları müşteri olarak görerek özel günler yaratır.

Kapitalizm insanlara hastahane yapar arkasındanda şu kadar ödeyeceksin diyerek süründürür. Yaşınız ilerledikçe sağlık ihtiyaçlarınızı pahalı sigortalarla karşılamak zorunda kalmanızdır.

Bu sistemde sürekli kaos politikası bulunmaktadır. Bu sermayeye kazanç sağlamaktadır.

Ekonomik bağımlılıktır. Kapitalist sermaye devletleri, insanları ekonomik yönden bağımlı hale getirirerek borçlandırır. Bu düzen savaş sanayinden silah tüccarlarına insan kanı üzerinden gelir sağlamaktadır.

Basın özgürlüğünü destekler görünüp medya aracılığıyla renkli ve bir eğlenceli bir ortam sunurak yığınları uyutan yayınlar yapmaktadır. İstemediği gazetecileri de kaybetmektedir…

Pornografi de bu sistemin parçasıdır insanları sürekli arzuya teşvik ederek bedenleri metalaştırarak satışa sunar. Uzak doğu ülkelerindeki kadınları batılı beyefendilerin seks kölesi haline getirir. Genelev, beyaz kadın ticareti de bu sistemin içersinde yer alır.

Anamalcı sistem doğayı da kirletmektedir. Pembe doğal çilek yerine hormonlu kırmızı çileği soframıza getirir. Sağlıksız çevrenin koşullarını da oluşturarak gölgesinden kâr elde edemediği ağacı da kesmektedir.

Evinizin dibindeki veresiye aldığınız marketin önünden utana sıkıla geçmek zorunda kalmaktır…

Bir avuç zengin insanı daha da zenginleştirmek için milyarca insanın gece gündüz demeden çalışmasıdır.İnsanların büyük çoğunluğunun kıt kanaat geçinmek zorunda bırakılmasıdır. “Haftada 60- 70 saat çalışmazsanız” sizleri kapının önüne koyarım bunları alırım demektir. Fakirden alır zengine vererek kazanç eşitsizliğini getiren sistemdir.

Anamalcı sistem emek gücü üzerinde yapabileceği en büyük sömürüyü gerçekleştirmeyi hedeflendiğinden emekçiler 8 saatlik çalışma talebini dile getirirler.

Ilımlı islamda kapitalizme hizmet etmektedir. Çünkü şükürçü anlayış egemenlerin gücüne güç katmaktadır.

Kapitalizmin demokrasisi de göstermeliktir. Rejimin tehlikeye girmesiyle asker devreye girer. Emekçi yığınları faşizmle karşı karşıya kalır. Emekçilere grev hakkı aylık ücret artışı gibi yaklaşımlarla akılları bulandırmaktadır.

Bu sistem fırsat eşitliğini sunmaktadır. Sıradan biri birden güçlü olabilmektedir. İşciysen sesin güzelse ünlü şarkıcı olabilirsin ya da kenar mahallenin güzel bir kızıysan sinema artisti olabilirsin ayakkabı boyacısıysan ünlü futbolcu olabilirsin. Bu durum tek başına zengin olmuş insanlar olarak algılanabilmektedir.

Fakat gerçekte iş başkadır.Bir çok insan farklı meslek dallarında köşeyi dönmek için uğraşı veriyor ancak bunu başarabilen yüzde 1i bile bulmaz.

Asıl olması gereken eğitim sağlık ve insanın temel doğal ihtiyaçlarının öncelikli olarak karşılanmasıdır.