Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz İşsizliği Bitirmek İçin Vatandaşın, İşletmelerin ve Devletin Yapması Gerekenler

İşsizliği Bitirmek İçin Vatandaşın, İşletmelerin ve Devletin Yapması Gerekenler

1257
0

Bitirmekten muradımız, işsizlik oranını %5’in altına çekmektir. Çünkü dönemsel veya başka sebeplerle her zaman işsiz bir nüfus olacaktır. İşsizlik oranı %5’in altına düştüğü zaman, ülkede, iş arayan herkes iş bulabilir hale geliyor.

Böyle ülkeler var mı?

Salgın öncesi, en az üç büyük devlet bunu başarmıştı; Japonya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri. Mutlaka bunu başaran gelişmiş başka ülkeler de vardır.

Türkiye ise bu konuda çok gerilerde… Son yıllarda işsizlik gitgide arttı ve resmen % 14’lere çıktı. Bir de yıllardır iş aradığı halde, bulamadığından, aramaktan vazgeçenleri de hesaba kattığımızda durumun çok daha vahim olduğu ortada.

Peki, ne yapmak lâzım?

Çözüm için, vatandaşa, işletmelere ve devlete düşen görevler var.

Kişiye düşen görev

En az bir konuda uzmanlaşmak/ustalaşmak… Başka bir deyişle “kalifiye” olmak. Aranan bir “usta”, bir “uzman” haline gelmek… Girdiği kuruma artı değer katabilecek “nitelik” ve “yetenek”te olmak: Bir sağlıkçı, eğitimci, muhasebeci, elektrikçi, tesisatçı, tercüman, yazılımcı, donanımcı, tasarımcı, makine veya bilgisayar operatörü, aşçı… Vb.

İşletmelere düşen görev

Çocuk, üniversiteyi veya meslek lisesini bitirip iş müracaatı yapıyor. İşletmenin İnsan Kaynakları Bölümü genci görüşmeye alıyor ve soruyor: “İş tecrübeniz var mı?” Dalga mı geçiyorsunuz? Okuldan yeni çıkmış gençte ne tecrübesi olacak? Ona tecrübeyi siz kazandıracaksınız. İşletmelerin en önemli sorumluluğu, temel eğitimi almış olan gençleri yetiştirmek, onların ustalaşmalarına, uzmanlaşmalarına yardımcı olmak.

Devlete Düşen Görev

“Ürpertici İşsizlik Bunalımı” başlıklı yazımıza, Fransa’dan yorum yapan Mukaddes Karakaya ve Muammer Ürün kardeşlerim, “Fransa’da çocukların, en geç ortaokulu bitirirken uygun alanlara yönlendirildiğini, iş ve eğitimin bir arada yürütüldüğünü” belirtmişler.

Böyle bir yönlendirme, ne yazık ki bizde yok. Çocuğun lise seçimi sınavlara ve ailelere bırakılıyor. Üstelik meslek lisesine gidenlerin “piyasada” çalışmaları sağlanamıyor.

Devlet bu düzenlemeleri acilen yapmalı. Okulların işletmelerle iş birliği ve ortak çalışması mutlaka hayata geçirilmeli.

Peki, bu saydıklarımızın hepsi yapılsa, bütün gençler “kalifiye” olsa, işletmeler ve devlet mükemmel bir iş birliği yapsa işsizlik biter mi?

Hayır, bitmez

Neden?

Çünkü nüfus çok fazla, buna mukabil iş alanı dar!

Ne yapmalı?

“Çift vardiya” ve “yarı zamanlı çalışma” düzenleri hayata geçirilmeli. Birbiriyle çelişkili gibi gözüken bu uygulamaların ayrıntıları, inşallah, bir başka yazımızın konusu olacak.