Ana sayfa GÜNDEM POTA müzesi kapılarını açtı

POTA müzesi kapılarını açtı

764
0

4000 ziyaretçi virüs nedeniyle müzeyİ ziyarete gelemedi

Yeni tip korona virüs salgının ardından2 aydır kapalı olan Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi müzesi 1 Haziran İtibariyle kapılarını ziyaretçilere açtı. Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi müzesinde ziyaretçiler arasında 3 metre  mesafe olacak şekilde ayarlanacak. Büyük topluluk grupları sadece açık alanda kabul edilecek. Polatlı Tarihi Alanlar müzesine ise en fazla 20’şer  30’ şar gruplar ziyaret edebilecek. Müzede her türlü dezenfekte malzemeleri ve sterilizasyon malzemeleri müzeyi ziyarete gelen ziyaretçilere dağıtılacak.

Yaklaşık 2 aydır kapalı olan Polatlı Belediyesi Tarihi alanlar Tanıtım Merkezi müzesi  açıldı.Müze korona virüs tedbirleri kapsamında ziyaretçileriyle buluşacak. Polatlı Tarihi Alanlar Genel Koordinatörü Kadim Koç gazetemize özel Polatlı Belediyesi Tarihi alanlar Tanıtım Merkezi müzesinin salgın sonrasında nasıl işleyeceğini ne gibi tedbirler alınacağı hakkında bilgilendirmede bulundu. Koç şu açıklamalarda buldundu: “ Polatlı Belediyesi Tarihi alanlar Tanıtım Merkezi müzesini ziyaret edebilmek için  salgından önce randevu almış olan ziyaretçilerimiz vardı. Bunların başında Ankara Ticaret Odası ve Ankara İl Milli Eğitim müdürlüğünün koordinesinde yürütülen bir proje vardı. Ankara’da bulunan 3000 öğrencimizi Polatlıya getirip bu tarihi alanları tanıtacaktık. Bu salgın devam ettiği içinde öğrenciler gelemedi. Aynı zaman da bunların dışında randevu almış ziyaretçilerimiz vardı bu projeleri  de yapamadık. Polatlı için çok önemli olan Gordion Maratonu da icra  edemedik. Bunların hepsine baktığımız zaman 2 ay içerisinde yaklaşık  4000 ziyaretçimizin Polatlı Belediyesi Tarihi alanlar Tanıtım Merkezi müzesine gelmesi bekleniyordu  fakat bu salgın nedeniyle gerçekleşmedi.

Sakarya Meydan Muharebesini böyle kapsamlı anlatan bir müze yok

Polatlı Belediyesi Tarihi alanlar Tanıtım Merkezi müzesine gelecek ziyaretlerimiz için gerekli önlemleri aldık müzemizde büyük ziyaretçi grupları kabul edilmeyecek.Başlangıçta küçük grupları kabul edeceğiz. Büyük ziyaretçileri gruplarını  da çık alanlarda dolaştıracağız . Sakarya Meydan Muharebesi anıtlarında ,açık alanda yürüyüş şeklinde yapacağız. Bunu yaparken sosyal mesafeyi koruyarak yapmaya çalışacağız. Yürüyüş  mesafesini 5 metre olması şeklinde ayarlayacağız.  Polatlı Belediyesi Tarihi alanlar Tanıtım Merkezi müzesi, Polatlı Belediyesi tarafından düzenli aralıklarla dezenfekte ediliyor.Ziyaretçilerimizin kabulünden sonra müzemizin ekranları camları dezenfekte edilecek ve bir sonraki ziyaretçi grubuna hazırlanacak.

Polatlılı vatandaşlarımızı müzeyi görmeye davet ediyoruz

Sakarya Meydan Muharebesi Müdürlüğü ve Gordion Müzesi müdürlüğüyle koordineli bir şekilde çalışmaları yürüteceğiz. Yürüyüşlerde, alanlarda daha çok köylülerle ve vatandaşlarla temas etmeden yürütmeye çalışacağız. Gezi alanlardaki anlatımlarımız megafonla ya da ses sistemiyle sesimiz duyuracağız. Öncelikle müzemiz bu dönemde çok fazla ziyaretçi gelmeyeceği için Polatlı vatandaşlarımızın müzeyi gelip görmelerin i istiyoruz.Polatlıda Sakarya Meydan Muharebesin böyle kapsamlı anlatan bir müze yok . Sadece Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi müzesi bu tarihi değerleri anlatacak şekilde kurulmuş durumda bu nedenle Polatlı halkının bunları görmesini istiyoruz. Bu müzeyi gezdikten sonra Sakarya’yı anlayabilecek ve bizde bu topraklarda neler yaşandığını Polatlı halkına anlatabileceğiz “ şeklinde konuştu.