Ana sayfa GÜNDEM Bugün “YENİ NORMAL”in İlk Günü

Bugün “YENİ NORMAL”in İlk Günü

953
0

Yeni Nolmalin İlk Günü; 1 HAZİRAN

Ülkemizde ilk corona virüs vakası görüldüğünden beri yaklaşık 3 ay geçti. Corona virüsle mücadele tüm hızıyla devam ederken yeni süreçte hijyen, sosyal mesafe ve maske ön plana çıkıyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının pazar gecesi sona ermesiyle birlikte Türkiye bugün yeni normaline başlıyor. Fakat yeni normalde artık o kadar da rahat olamayacağız. Birçok şey eskisi gibi olmayacak…

Türkiye 1 Haziran’da yeni döneme geçiyor. Yeni normalde kısıtlamalar gevşetilmiş olsa bile corona hayatımızda olacak. Bu duruma karşı önlemler alınmaya devam ediyor. Peki Türkiye’yi yeni normalde neler bekliyor? Bu süreçte tedbirler alınmaya devam edecek ve maske, sosyal mesafe ile hijyen bu tedbirlerin başında geliyor. 1 Haziran’dan itibaren yaklaşık 70 gündür kapalı olan restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Yeni normalde 65  yaş üstü için kısıtlamalar devam ederken, 20 yaş altı kısıtlamasında yaş sınırı 18 olarak güncellendi.

1 HAZİRAN’DA HANGİ YASAKLAR KALKIYOR? 

– Şehirler arası seyahat kısıtlaması 81 ilde 1 Haziran’dan itibaren kaldırılacak. Ancak olumsuz bir durum görülmesi halinde yeniden getirebilir.
– İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklar
– Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları, kurumlarınca değerlendirilecek.
65 yaş üstü ve 18 yaş altı sokağa çıkma yasağı

– 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.Esnaf ve sanatkar olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşların maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işlerinin başında olabilecek.
– 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulaması 18 yaşa indiriliyor. 0-18 yaş grubu Çarşamba ve Cuma günleri saat 14.00-20.00 arasında çıkmaya tabi olmayacak.

70 günün ardından hizmet vermeye başlıyorlar

– 1 Haziran tarihi itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışında tutulacak.
– Turizm tesisleri saat sınırlamasına tabi olmayacak. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsam ve saat ayrıca değerlendirecek. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı.
– Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleriyle içlerindeki tesisler, gece 24.00’e kadar hizmet verebilecektir.
– Hayvan satış yerleri 1 Haziran açılıyor.
– Hipodromlar 10 Haziran’da yeniden faaliyete geçebilecek.
Gençlik merkezleri ve kütüphaneler de açılıyor

– Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Haziran’dan itibaren şartlar dahilinde açılıyor. Açık havada düzenlenen konserler de belli kontrol dahilinde faaliyete geçecek.

İçişleri Bakanlığından “Sokağa Çıkma Kısıtlaması” genelgesi 

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi.
Genelgeye göre, daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar arasından işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK Hizmet Belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.
Genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen gençlerden 31.12.2002 tarihinden önce doğanlar (18-20 yaş arasındaki gençler) için sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı.
Daha önce yayımlanan genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocuklar ve gençler, ihtiyaca göre bakıcı ve aile büyükleri ile kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde şehir içi ve şehirler arası yolculuk yapabilecek.
65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, 31 Mayıs pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, 0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler 3 Haziran Çarşamba ve 5 Haziran cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.
Söz konusu sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek.
Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Aşı bulunana kadar tedbirlere devam

Bugün itibariyle başladığımız yeni normal yaşam, corona virüs aşısının bulunmasına kadar tedbirlerin artırılıp ya da gevşetilmesiyle devam edecek. Aşı bulunana kadar tehlikesini sürdürecek olan salgın süresince maske, sosyal mesafe ve hijyen, hayatımızın önemli parçası olacak.