Ana sayfa GÜNDEM Belediye Camileri İbadete Hazırladı

Belediye Camileri İbadete Hazırladı

795
0

Polatlı Belediyesinden ibadethanelere dezenfeksiyon çalışması

Polatlı Belediyesi 29 Mayıs’ta ibadete açılacak olan camilerde dezenfeksiyon çalışmalarını sürdürüyor.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemler dolayısıyla uzun süredir ibadete kapalı durumda olan camiler hususunda İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliği’ne gönderdiği genelgeye göre 29 Mayıs itibariyle avlusu ve açık alanı bulunan camilerde namaz kılınabilecek.

Polatlı Belediyesi Koronavirüs ile Mücadele ekipleri camilerin ibadete açılmasına dair yayınlanan genelgenin ardından çalışmalara başladı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın talimatıyla Polatlı’da bulunan tüm camilerde dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Cami cemaatlerinin koronavirüsten korunması amacıyla çalışmalarını yürüten Polatlı Belediyesi ekipleri tarafından 29 Mayıs tarihine kadar Polatlı’da bulunan tüm camiler dezenfekte edilecek. Genelge kapsamında tıbbi maskesi bulunmayan vatandaşlar cami içerisine alınmayacak. Cami avlusunda kılınacak olan Cuma namazları için vatandaşların yanlarında kendilerine ait seccadelerini getirmeleri gerekiyor.

Yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak

Cami ve mescitlerin cemaatle ibadete açılmasına yönelik alınacak tedbirlerin yer aldığı genelgede; Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda 29 Mayıs Cuma günü belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceği kararı alındığı ifade edildi. Genelge kapsamında, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Diğer vakitlerde namaz kılmak isteyen vatandaşlar için cami ve mescitler açık tutulacak. Namazlar sosyal mesafe kurallarına uygun olarak cemaat arasında birer metre aralık bırakarak kılınacak. Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olan vatandaşlar ile hastalık belirtileri taşıyanlara evlerinde kalmaları konusunda gerekli uyarı ve bilgilendirmeler yapılacak. Öncelik cami bahçesi ve avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik ve mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek. Cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacak.