Ana sayfa GÜNDEM Otizm için on bin renkli papatya projesinde sona gelindi

Otizm için on bin renkli papatya projesinde sona gelindi

374
0

Genç Osman Ortaokulu biri uluslararası diğeri ulusal 2 E-TWINNING projesi ile uzaktan eğitime destek veriyor.

Genç Osman Ortaokulu E-TWINNING projesi ile uzaktan eğitime destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda yürütülen   İtalya, Romanya ve Türkiye’den 11 ortaklı ‘Otizm İçin On Bin Renkli Papatya’ ve Türkiye geneli 22 ortakla sürdürülen ‘Geçmişten Geleceğe Bir ve Beraberiz’ adlı iki eTwinning projesi öğrenci, öğretmen ve velilerin aktif katılımıyla başarılı bir şekilde sürdürülmüş ve projelerde sona gelindi.

Otizm için on bin renkli papatya

Proje, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığının tüm eğitim kurumları düzeyinde otizmle ilgili farkındalığı arttırmak için 2 Nisana kadar yapılacak farkındalık etkinliklerini ve 2 Nisanda 10 bin katılımcıya ulaşarak takılması planlanan renkli papatya kokartını içermekteydi. Ancak Corona virüs nedeniyle eğitim öğretime ara verilmesi nedeniyle çalışmalar öğrencilerle uzaktan eğitim şeklinde devam etti. 10000 kişiye farkındalık yaratmak için yola çıkılan projede bugün sosyal medya aracılığıyla 60000 kişiye ulaşıldı. Projeye yurtiçi ve yurtdışından büyük destek geldi. Okulumuz İngilizce öğretmeni Ayşe Bayyar, Gazi Üniversitesi’nde 16 yıl görev yapmış, halen Lefke Üniversitesi öğretim üyesi olan ve İlgi Otizm Derneği Eğitim Koordinatörü Dr Ersin Ufuk Timuçin beyle iletişime geçerek projenin yaygınlaştırılması için Polatlı’da öğretmenlere Nisan ara tatilinde bir panel düzenlemesi için anlaştı. Ancak Covid 19 salgını nedeniyle panellerin iptali üzerine proje kurucusu Sevim Aras İlkokulu Sınıf öğretmeni Fidan Parlak ile birlikte Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi ile iletişime geçilerek “Başkent Öğretmen Atölyeleri” kapsamında online panel düzenlemesi sağlandı. Bu panelde tüm branşlardan öğretmenlerin otizmli öğrencilerine nasıl davranması gerektiği ve sınıf içindeki dengeyi nasıl kurması ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu bilgilerden yararlanmak isteyen öğretmenlerimiz halen youtube da yüklü olan videoyu tekrar şu linkte izleyebilecekleri belirtildi. https://www.youtube.com/watch?v=GkIxYMELSIA

Geçmişten geleceğe bir ve beraberiz

Bu projede tarihimize baktığımızda savaşlar ve zorluklar karşısında birlik ve beraberlik içerisinde hareket eden milletimiz sayesinde bugünlere gelindiği, fakat bu defa ülkemiz ve dünya için farklı bir durum söz konusu olduğu; Covid-19 salgını nedeniyle bu kez fedakârlığın evde kalarak yapıldığı belirtildi. Bu süreçte en büyük fedakârlığı bizim için milletimiz ve insanlık için, sağlıkçılarımız, güvenlik güçlerimiz ve temel ihtiyaçları karşılamak için çalışmak üretmek zorunda olanların yaptığı ifade edildi. Bu durumun elbet geçeceği ve bir ve beraber olduğumuzu evde kalarak bizim için milletimiz için fedakârca çalışan sağlık, güvenlik ve diğer çalışanlarımıza desteğimizi bayramlarımızla bir kez daha göstermek adına bu projenin yürütüldüğü belirtildi. Bu kapsamda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı hafta hafta sürdürülen çeşitli aktivitelerle evlerden coşkulu bir şekilde kutlanmıştır. Sağlık, güvenlik, çalışmak zorunda olan herkes için destek mesajları sosyal medya hesaplarında yayınlanmıştır. Sağlık çalışanı velilerimizden de projemize destekler gelmiştir. Bu süreci hep birlikte duyarlı davranarak en kısa sürede sağlıklı bir şekilde atlatmak için iyi dileklerde bulunuldu.