Ana sayfa HAYDAR BİRCAN Kadir Gecesinin Faziletleri

Kadir Gecesinin Faziletleri

612
0

Kadir gecesinin faziletleri o kadar çoktur ki onu hakkıyla methetmek mümkün değildir. Beyt ol ki meddahı anın Allah ola var kıyas eyle ki, ol ne şah ola Allah enzelrahun suresinde kadir gecesini en üstün derecede ve tam olarak methetmiştir. İnsanın aklının erebildiği şudur ki Allah bu surede kadir gecesini dört ulu vecihle buyurmuştur.

Kuranın o gece indiğini buyurmuştur.

O gece meleklerin ve ruhun indiğini buyurmuştur.

Bütün denizlerin ilimi iken kendi habibine ve habibi vasıtasıyla hepimize o gece öyle ulu bir gecedir ki sen onun kadrini tam olarak idrak edemezsin diye buyurmuştur.

O gecede olan ibadetin bin ayda olan hayırlı olduğunu buyurmuştur.

Bu surenin nuzul sebebi de şu idi İbni Abbas hazretleri buyurdu ki Resul aleyhiselama şöyle bir haber getirmişlerdir ki Ben İsrailden bir kişi bir ay devamlı olarak kılıcını omzundan indirmeden oruçlu olduğu halde gaza ederdi. Böyle deyince Hazreti Resul Aleyhisselam bu haberden gayet melül olup buyurdu ki: Benim ümmetimin ömürleri kısa ve amelleri azdır. Ne olaydı bunların ömürleri uzun olaydı belki o zamana amellerim de çok olurdu. Böyle tahassür ediyorken Allah habibinin bu şekilde gamını defetmek için bu sureyi gönderip buyurdu ki : Sen benim ümmetimin ömürleri az diye gam çekme . Ben senin ümmetine öyle bir gece verdi ki, Resullah Hazretlerimiz şöyle buyurdu : Bir kimse kadir gecesini ihya ederse namaz kılınıp günahlarının bağışlanmasını dilerse Allah onun günahını yargılayıp kendisini rahmetine eder.Aynı zamanda Cebrail kanadı ile o kişiyi sığar. Cebrail’in kanadının dokunduğu kişi kendisini şefaatçi olup cennet ehli olacaktır. Yine buyurmuşlar ki Bir kimse kadir gecesini ihya ederse o kişinin bütün günahları af olup Allah izzet ve azameti ile ona selam verir. Melekler dev ona selam verirler.

Tahkikle Cebrail haber verdi İsrafilden . Hak Teala hazretleri şöyle buyurmuş : Ya Muhammed benim ve ya kullarımdan bir kimse sabah oluncaya kadar kadir gecesini ihya ederse onun bütün günahlarını bağışlarım . Bütün İslam Aleminin mübarek kadir gecesi mübarek olsun.

Saadet Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Haydar Bircan