Ana sayfa GÜNDEM Yıldız: Bakımı yapılmayan klima sağlığı tehdit eder

Yıldız: Bakımı yapılmayan klima sağlığı tehdit eder

70
0

Ankara Klimacılar, Buzdolapçılar ve Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Yıldız, tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs (Kovid-19) salgınının herkesin hayatını ciddi oranda etkilediği bu günlerde klimaların bakımının oldukça önemli bir konu olduğunu belirterek, klimaların sorunsuz çalışmasının hem konfor hem de sağlık açısından önemine vurgu yaptı. Yıldız, bakımı yapılmamış klimaların virüs, bakteri dahil olmak üzere birçok mikrop türünü barındırabileceğini, emiş-üfleme kanalları aracılığı ile her hangi bir alanda varsa virüsü alıp, yine ortama yayabileceğini kaydetti.

Ankara Klimacılar, Buzdolapçılar ve Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Yıldız, klimaların bakımı yapılmazsa ise her zaman için riskli olabileceğini, özellikle koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına altığı bu zorlu günlerde klimaların bakımına daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Yıldız, “Klimada önemli olan bakımının özenle  yapılması. Aksi takdirde her zaman için virüs ve bakteri yayıp farklı hastalıklara neden olabilir. Ev ve işyerleri, AVM’ler, hastaneler, araçlar ve her nerede klima varsa muhakkak bakımı yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı. Filtresi tıkalı klimaların performansının düştüğünü söyleyen Oda Başkanı Yıldız, klimaların emiş-üfleme kanalları aracılığı ile her hangi bir alanda varsa virüsü, bakteriyi alıp yine ortama yayabileceğini belirterek, şöyle devam etti: “Öncelikle yeni koronavirüs (Kovid-19) salgınının en ağır bir biçimde etkisini gösterdiği bu hassas günlerde klimaların fayda ve zararlarını anlatırken Ramazan-ı Şerif’in tüm İslam alemine sağlık ve huzur getirmesini dilerim.

Klima cihazları ise yüzde 50 ile yüzde 100 arası taze hava ile çalışırlar

Klimaların hayatımızdaki yeri her geçen gün artmaktadır. Klimalar ev, ofis, hastane, AVM, resmi kurumlar, arabalar, oteller ve insan yaşamının olduğu her yerde bulunmaktadır. Bu cihazlar artık yaşamımızda vazgeçilmez öneme sahip, bir konfor ve ihtiyaç haline gelmiştir. Klimalar farklı alanlarda kullanılsa da görevleri aynıdır. Klima nem oranını dengeler, havayı da temizler, ortam havasını kışın ısıtmak, yazın ise soğutmak amacıyla hizmet görür. Sağlığımızı korumak, hasta olmamak için sistemin bakımı ve temizliği çok önemlidir. Tüm klima sistemlerinde özelliklerine göre filtreler bulunmaktadır. Bu klima cihazlarının ev ve bürolarda çalışan çeşitleri tamamen iç hava ile çalışan cihazlardır. Merkezi tip dediğimiz soğutma santralleri bulanan iş merkezleri, hastaneler ve resmi kurumlarda bulunan klima cihazları ise yüzde 50 ile yüzde 100 arası taze hava ile çalışırlar. Klimaların bakımlarını yılda en az bir kere yaptırmak, cihazın verimli çalışmasına olanak verir, performansını korur. Söz konusu bütün klima cihazlarının filtreleri temizlenmez, çeşitli kimyasallarla gerekli bakımları yapılmaz ve bu konuda bilgili, teknik servislerden periyodik yardım alınmaz ise klimalardan kaynaklı doğal olarak iç ve dış havadan gelen mikrobik hastalıklara, virüslere maruz kalınması kaçınılmaz olur. Bakımı yapılmamış klimalar virüs, bakteri dahil olmak üzere birçok mikrop türünü barındırabilir. Klimalardaki sıcaklık ayarları iç hava ile dış hava arasında ısı farkları 6 ile 7 derece olması şartıyla, konfor klimayı sağlamış oluruz.”