Ana sayfa GÜNDEM Köseoğlu : “Tarım ihmal edilmeyecek bir sektör”

Köseoğlu : “Tarım ihmal edilmeyecek bir sektör”

801
0

Köseoğlu : “14 Mayıs dünya çiftçiler gününü kutluyorum”

Polatlı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Köseoğlu 14 Mayıs Çiftçiler günü nedeniyle basın açıklaması yayımladı.  Tarım sektörünün önemine vurgu yapan Polatlı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Köseoğlu; Her yıl nüfusun  1.3 milyon civarında artığını 2023 yılında 86 milyon 2040 yılında 100 milyonu aşacağı hesaplanmakta olduğunu belirtti.

Polatlı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Köseoğlu 14 Mayıs Çiftçiler günü nedeniyle basın açıklaması yayımladı. Köseoğlu tarım sektörünün önemine vurdu yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda ülkemizin nüfusu 8 milyon civarında idi bununda büyük bir bölümü köylerde yaşıyordu fakirliğe yokluğa yaşam zorluklarına rağmen çocuklarını okuttular. Kültürümüzü dinimizi nakış nakış işleyip ülkemizin bu günlere gelmesine cok büyük katkı sağladılar. Her yıl nüfusumuz 1.3 milyon civarında artıyor 2023 yılında 86 milyon 2040 yılında 100 milyonu aşacağı hesaplanmakta insanlarımızı hiç bir ülkeye muhtaç olmadan doyura bilmemiz için verimi ve kaliteyi artırmamız  gerekir.

Çiftçimizin para kazanmasını sağlayıp köyünde tutmamız şart

Çiftçimizin para kazanmasını sağlayıp köyünde tutmamız şart. Her vatandaşımız şunu iyi bilmeli ki huzurumuzun ve mutluluğumuzun tek teminatı tarım sektörüdür .Tarımın ihmal edilmeyecek bir sektör olduğunu her vatandaşımıza anlatmamız gerekir. Bizler insanoğlu da bir şeyin varlığında bolluğunda kıymetini bilmeyiz vereni de üreteni de unuturuz ülkemizde yıllık 1.4 milyar liralık ekmeği israf ediyoruz çöpe atıyoruz ürettiğimiz tarımsal ürünlerin %25 i çöpe gidiyor birleşmiş milletler verilerine göre dünyada açlık ve yetersiz beslenme yüzünden her gün 17 bin her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor 900 milyon kişi yatağına aç giriyor. Ülkemiz çiftçisi tüm zorluklara rağmen çalışıyor üretiyor insanımızı doyuruyor.

Köseoğlu: Polatlı çiftçisi kendi imkanlarıyla 200 bin dekar araziyi sulamaya açmış

Köseoğlu; “Ülke olarak tarıma çok büyük yatırımlar yapmak zorundayız. Ankara’mızın 1 milyon 850 bin dekar sulanabilir tarım arazisi var. 1 milyon dekarı sulanıyor 850 bin dekarı daha sulamaya açılmamış. Polatlı çiftçisi kendi imkanlarıyla 200 bin dekar araziyi sulamaya açmış. ihtiyaç olduğunda Sakarya ve porsuk çayının suyu kesiliyor DSİ Polatlı’ya yatırım yapmıyor.  Daha çiftçinin kendi imkanlarıyla kurduğu sulama tesislerini kapatmaya çalışıyor. Gökpınar barajı biran önce bitirilmeli. 2040 yılında yüz milyonu bulacak nüfusumuzu nasıl doyuracağız tarım ihmal edilecek bir sektör değil. Tüm zorluklara rağmen çalışan üreten insanımızı doyuran çiftçilerimizin 14 Mayıs dünya çiftçiler gününü kutluyorum”  dedi.