Ana sayfa GÜNDEM Büyükşehir’den AVM’lere klima uyarısı

Büyükşehir’den AVM’lere klima uyarısı

199
0

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri 21 Mart’tan beri koronavirüs tedbirleri nedeniyle geçici olarak kapatılan AVM’ler ve Halk Pazarlarının açılmasının ardından denetimlerini sıklaştırdı.

Halk sağlığını korumak amacıyla  Ankara Büyükşehir Belediyesi  AVM’lerde kontrolleri artırdı. Büyükşehir Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, “Eksikliklerin giderilmesi konusunda uyarılarda bulunuyoruz” dedi. Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan da halk pazarlarında maske dağıttıklarını ve birçok noktaya fotoselli el dezenfektan otomatı yerleştirdiklerini söyledi.

Kurallardan taviz verilmeyecek

Koronavirüs salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında toplum sağlığını önceleyen çalışmalara önem verdiklerini belirten Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, denetimlerin aralıksız devam edeceğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

“Birçok ekip oluşturduk. Ankara’nın dört bir tarafında ekiplerimiz AVM’lerde, berber ve kuaför salonlarımızda denetimlerini sıklaştırdı. Başkent 153’e gelecek ihbarları değerlendirmek üzere mobil ekiplerimiz de hazır. AVM’lerin içinde yüzde 10 kuralı, AVM içindeki iş yerlerinde ise yüzde 8 kuralı uygulanacak. Metrekarenin yüzde 8’i, yüzde 10’u kadar personel kabul edilebilecek. Yaptığımız kontrollerde hem asansör önündeki bekleme mesafelerinin korunması için yer yapışkanlarının yapıştırıldığını hem de asansör içindeki müşteri sayısını sınırlandırıcı uyarıların yazıldığını görüyoruz. İş yerlerinde de yine mesafe koruyucu tedbirler, deneme kabinlerinin yarısı kadarının kullanılması, denenmiş kıyafetlerin 24 saat boyunca tekrar askıya asılmaması ve kasada el dezenfektanı bulundurulması gibi önlemler alınmalı. Bazı mağazalar açık değil açık olan mağazalar ise eksikliklerini gideriyor..”

Büyükşehir’den Avm’lere Klima Uyarısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, salgının önlenmesi, vatandaşların hayatlarını korumak amacıyla alınan tedbirlere ilave olarak binalarda klima sistemlerinin yüzde 100 kapasiteyle çalıştırılması için Başkent’teki tüm AVM’lere uyarı yazısı gönderdi. Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan imzalı uyarı yazısında, şu ifadelere yer verildi: “11 Mayıs 2020 tarihinde açılması planlanan Alışveriş Merkezlerinin (AVM) tüm alanlarında havalandırma sistemlerinin yüzde 100 temiz hava kapasitesiyle çalıştırılmasına gerek duyulmaktadır. Büyük ve küçük hacimli alanların iklimlendirme tesisatlarında uygun düzenlemeler yapılması ayrıca bunların bakım ve periyodik muayenelerinin düzenli şekilde takip edilmesi ve filtreleme konusunda da virüs ile mücadeleye uygun filtrasyon seçilmesi hususlarında hassasiyet gösterilmesi önem arz etmektedir.”