Ana sayfa GÜNDEM Avcı: “Engelsiz sosyal yaşam mücadelesine devam”

Avcı: “Engelsiz sosyal yaşam mücadelesine devam”

202
0

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, 10- 16 Mayıs tarihleri arasında, engelli yurttaşların ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekilmesi, engelli bireyler için yapılması gerekenlerin gündeme getirilmesi, çözüm yolları bulunması gayesiyle, 156 ülkede gerçekleştirilen ve Toplumsal Farkındalığı amaçlayan ‘’ Dünya Engelliler Haftası ‘’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, 10- 16 Mayıs  Dünya Engelliler Haftası ‘’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Engelli yurttaşların sadece ailelerin sorumluluğuna terk edilmediği, toplumla birlikte var olmalarına olanak sağlayan bir anlayışın egemen kılınması gerektiğinin altını çizen Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, mesajında şu ifadelere yer verdi; Toplumun her kesiminden başarıyı yakalamış engelliler, binlerce sözden çok daha etkili bir şekilde, engellerin başarmak için engel olamayacağının ispatıdırlar.Sayıları milyonlarla ifade edilen ve aileleriyle beraber on milyonlar olan engelli yurttaşlarımızın, yapabilecekleri, başarabilecekleri düşünüldüğünde,eşit birer yurttaş olarak konumlandırılması gerekliliği ortadadır. Ulaşım, eğitim, istihdam, sağlık ve rehabilitasyon sorunlarını değerlendirdiğimizde engelli vatandaşlarımızın hak ettikleri hizmetlerden ve olanaklardan uzak bırakıldığı görülmektedir. Oysa her medeni toplumda her haktan eşit yararlanılır. ‘’

Engelliler Haftasını kutluyorum

Avcı, açıklamasının devamında, ‘’ Cumhuriyet Halk Partisi Örgütleri olarak bizler, engelsiz bir sosyal yaşam ve fırsat eşitliği için mücadeleye devam edeceğiz.Çözüm günü kurtarıcı anlık kararlar değildir. Engelli yurttaşlarımızın İnsan Hakları var ve o temel haklarını talep ediyorlar.İstihdamdan dışlanıyorlar. Nüfusun % 10’u oluştururken % 3 kotasına hapsediliyorlar. Engelli kadınlarımız, engellilerin %50’si iken % 10 kota layık görülüyor. Engelli tanımının fiziksel ölçülere göre değil Birleşmiş Milletler standartlarına göre yapılması ve sosyal faktörlerin dikkate alınması talebimizdir. ‘’ ifadelerine yer verdi. Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ‘’ Cumhuriyet Halk Partisi Örgütleri olarak, Eğitim başta olmak üzere, Engelli Yurttaşlarımızın sosyal hayata karışmaları için proje ve çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, iş hayatında da var olabileceklerini hem kendilerinin hem de toplumun kabul etmesi amacıyla Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerimizde başarıyla ve özveriyle görev yapan pek çok engelli arkadaşımız var. Ne var ki, bu gelişimin sürdürülebilmesi, toplumun tüm dinamiklerinin birlikte hareket etmesiyle sağlanabilecek bir durumdur. Bu nedenle, hepimizin öncelikli yapması gereken; Empati’dir. Bu duygu ve düşüncelerle, 10-16 Mayıs tarihleri arasındaki Engelliler Haftasını kutluyor, Engelli Yurttaşlarımıza hayatın her alanında birlikte olabileceğimiz, güzel günler diliyorum  dedi.