Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz KORONAVİRÜS ve RAMAZAN

KORONAVİRÜS ve RAMAZAN

1009
0

Ramazan sessiz geçiyor!

Sessiz, yani olması gerektiği gibi…

“Oruç gizli bir ibadettir” diyor İslam.

“Gizli ibadet” sessizce olmalı… Allah’la senin aranda… Oruçlu olduğunu sadece Allah bilmeli… “Allah rızası için” oruç tutuyorsan bu yetmeli sana… Ötesi riya!

Elbette Ramazan’ın kendine has bir iklimi olmalı… Çok geniş ama sessiz bir hoşgörü havasını bütün insanlar hissetmeli, yaşamalı…

Samimi iftar ve sahur sohbetleri olmalı ekranlarda… Gerçek bilgelerin çıktığı ekranlar… Bir zamanlar, çok eskiden vardı… Severdim o sohbetleri… Hele dualarına katılmak, onlarla birlikte ellerimi açmak içimi sevinçli bir manevî havayla doldururdu.

Sonra, kimi ekranlar bilgelerin değil de astronomik ücretli suretlerinin çıktığı panayırlara dönüştü. Koronavirüs hepsini bitirdi…Bir-ikisi, kaldığı yerden devam etmeye çalışıyorsa da olmuyor… Eski havalarının esamisi yok.

Camiler kapalı… Haliyle, ilmî yetkilerinden hiç emin olamadığımız vaizlerin vaazları da yok.

Televizyonlarda, bir türlü bitmeyen, “Teravih namazı” tartışmaları da yok: Şart mıdır? Toplu kılınması mı gerekir? Evde kılınamaz mı? Tartışma noktalandı: Evde kılınabilir! Bitti.

Beş yıldızlı otellerin, yaldızlı avizeleri altında verilen şaşalı iftar sofraları yok… Kuş sütünün eksik olduğu iftar sofraları… Koronavirüs onları da bitirdi.   

Sahurda davul yok! Koronavirüsün en kıymetli ramazan hediyesi bu!

Davul; eskiden, saatlerin bulunmadığı, şehirlerin küçük ve tenha olduğu asırlarda gerekliydi belki! Ama milyonların yaşadığı ve her hanesinde düzinelerce dijital saatin bulunduğu günümüz kentlerinde buna gerek var mı?

O kalabalıklar içinde ne kadar hasta var? Kaç bebek, kaç yaşlı var? Vardiyadan gelip istirahat edecek çalışanlar var? Oruç tutmayanlar veya sahurunu kısa bir süre içinde yapıp istirahate çekilen, sabah işe gidecekler var? Davul gümbür gümbür çalarken bunları kimse dile getiremedi. Lâkin koronavirüs kökten çözdü.

Her şerde bir hayır vardır!

Ölümcül koronavirüs, ramazanı, olması gerektiği gibi yaşamamıza vesile oldu.

Sessizce!