Ana sayfa GÜNDEM Bahar alerjisini korona ile karıştırmayın

Bahar alerjisini korona ile karıştırmayın

1298
0

Bahar alerjisiyle koronavirüs farkı

Özel Polatlı Can Hastanesi Yönetim Başkanı Dr.Alper Cem Ünal Bahar alerjisinin nedir, belirtileri nelerdir, korunma yolları ve Covid-19 hastalığından nasıl ayırt edilir hakkında bilgi verdi.

Polatlı Özel Can Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Alper Cem Ünal, bahar alerjisi,bahar alerjisinin belirtileri,bahar alerjisinden korunma yöntemleri,  hakkında Polatlı vatandaşına bilgi verdi.

Bahar Alerjisi Nedir?

Mart ayından başlayarak Haziran ayına kadar devam eden bitkilerin havaya yaydığı ve rüzgarla hareket edebilen tohumlara polen adı verilir bu duruma bahar alerjisi yada polen alerjisi denir. Bahar alerjisinin nedeni, polenlerin bağışıklık sistemi tarafından zararlı maddeler olarak algılanmasıdır. Alerji normalde zararlı olmayan maddeleri zararlı olarak algılaması ve bu doğrultuda tepki vermesi nedeniyle vücudun verdiği abartılı cevaptır. Bu abartılı cevap bazen tüm vücutta, bazen vücudun bir kısmında olabilir. Gözde olursa alerjik konjonktivit ( kırmızı göz hastalığı ), üst solunum yollarında olursa alerjik rinit ( saman nezlesi olarak da bilinir), akciğerlerde olursa astım, ciltte olursa ürtiker, egzama ya da kontak dermatit olarak adlandırır.

Bahar Alerjisinin Belirtileri

• Burun tıkanıklığı,• Hapşırma nöbetleri, • Sulu burun akıntısı,• Burun ve gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve bazen şişlik,• Sinüslerde baskı ve yüzde ağrı,• Koku ve tat duyularında azalma,• Çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi,• İştahsızlık ve sürekli yorgun hissetme• Algılama güçlüğü,• Uyku bozukluğu ,• Damakta ve gırtlakta kaşıntı,• Öksürük nöbetleri ve baş ağrısı görülebilir, • Göğüs ve kalp ağrıların artması ,• Kulak çınlaması

Bahar Alerjisinden Korunma Yolları

▪ Sağlıklı beslenmek; bu aylar içerisinde A,C,E ve D vitaminleri içeren meyve tüketilmelidir.

▪ Düzenli uyku, egzersiz yapmak, alkol tüketiminden ve sigaradan uzak durmak güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli.

▪ Özellikle rüzgarlı günlerde mümkünse ev gibi kapalı alanlarda zaman geçirebilirsiniz. Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa yabani ot polenlerinin vücudunuzda oluşturabileceği etkileri en aza indirmek için gözlük, şapka ve uzun giysileri tercih edebilirsiniz.

▪ Eğer alerjik hastalığınızın nüksettiği bir dönemdeyseniz eve geldiğinizde giysilerinizi hemen değiştirmek ve duş almak, polenlerin etkisinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

▪ Evinizi ya da iş yerinizi havalandırmak için özellikle akşam saatlerini beklemelisiniz. Çünkü sabah ve öğle saatleri, polenlerin havada yoğun bulunduğu dönemlerdir.

▪ Su tüketimi bu mevsimlerde 3 litreye kadar çıkılmalıdır. Bahar alerjisi tedavi edilmezse ciddi sorunlara sebep olabilir. Bahar alerjisinden polenler buruna girer ve göze yapışır. Gözde sulanma, kızarma, kaşınma, burunda kaşınma, burun akıntısı, burunda tıkanma, boğazda yanma, hapşırma gibi belirtiler olur. Gece uyku düzeni bozulur, gündüz konsantrasyon eksikliği ve baş ağrısı olabilir. Hastalık göz kaşıntısı ve hapşırmaktan ibaret basit bir hastalık değildir. Tedavi edilmezse ve önlem alınmazsa tekrarlar. Sinüzit, otit (kulak iltihabı) ve astıma neden teşkil edebilir.

Bahar Alerjisi Ve Koronavirüs Nasıl Ayırt Edilir

Korona Virüsle mücadele ettiğimiz bu günlerde, mevsiminde bahar olması sebebiyle,alerjisi olanlar bazı yaşadıkları belirtileri Korona Virüsü enfeksiyonu ile karıştırabilir. Bahar alerjisinin ve etkileri devam eden Korona virüsün benzer semptomlara sahip olmak sizi endişelendirebilir. Peki, bahar alerjisi ile korona virüs arasında ne gibi farklar var? Bu iki hastalığı nasıl ayırt edebilirsiniz?

▪ Öncelikle değerlendirmeniz gereken, geçmiş yıllarda da bahar döneminde şikayetci olduğunuz belirtileri yaşayıp yaşamadığınız. Eğer bahar alerjisinin belirtilerini daha önce de aynı dönemlerde yaşadıysanız bu, şikayetçi olduğunuz belirtilerin polen alerjisinden kaynaklı olabileceği anlamına gelebilir.

▪ Korona virüsün belirtilerinden biri yüksek ateştir, ama bahar alerjisinde ateş görülmez.

▪ Covid-19 hastalığından hapşırık oldukça az görülürken,Bahar alerjisinde sık sık görülen hapşırık nöbetleri ve damaktaki kaşıntı, bahar alerjisinin en net belirtilerinden biridir.

▪ Korona virüste gözlerde oluşan kızarıklık ve kaşıntı görülmez. Dolayısıyla gözlerinizde kaşıntı varsa bunun nedeni bahar alerjiniz olabilir.

▪ Öksürük, koronavirüsün en net belirtilerinden biridir. Bahar Alerji de ise genellikle hapşırık ön plandadır.

▪ Covid-19 hastalığında şiddetli ve geçmeyen boğaz ağrısı görünürken Bahar alerjide genellikle bu belirti oluşmaz. Eğer yaşadığınız durumda koronavirüsten şüpheleniyorsanız, özellikle ateşiniz varsa, kendinizi halsiz hissediyorsanız ve sürekli öksürüyorsanız maskenizi takıp sosyal mesafeye önem vererek en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Mevsimsel, Bahar Alerjileri İçin Gidilmesi Gereken Doktorlar

Bahar alerjileri farklı şekillerde reaksiyonlara neden olabilir. Semptomların başında burun akıntısı, gözlerde kaşıntı, baş ağrısı, sık olarak hapşırma dürtüsü ve yorgunluk gelmektedir. Vücuda türlü şekillerde etki eden bahar alerjileri tedavi edilmediğinde günlük hayatı ciddi anlamda zorlaştırabilir. Bahar alerjilerinin teşhisi ve tedavisi için, erişkinler dahiliye (iç hastalıkları) veya immünoloji bölümüne başvurabilir. Çocuklar için benzer şekilde çocuk hastalıkları veya çocuk immünoloji bölümüne gitmek gerekir. Doktorlar, kimi zaman hap kimi zaman aşı tedavisi önererek rahatsızlığa çözüm sunmaktadır.