Ana sayfa GÜNDEM Yıldızkaya: “Polatlı’daki vaka sayısı Türkiye ortalamasının altında”

Yıldızkaya: “Polatlı’daki vaka sayısı Türkiye ortalamasının altında”

1581
0

Yıldızkaya: “Bu şehirde kimsenin aç ve açıkta kalmasına izin vermeyeceğiz”

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, dün bir basın toplantısı düzenleyerek ilçemizdeki Koronavirüs mücadele çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, dün internet üzerinden basın toplantısı düzenleyerek yerel basın mensupları ile bir araya geldi. İlçemizde yürütülen Koronavirüs mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Yıldızkaya, Türkiye’de vaka açıklanmadan önce çalışmalara başladıklarını ve mücadeleyi ilk günden bu yana kararlılıkla sürdürmeye devam ettiklerini belirtti. Polatlı’daki vaka sayısı konusunda bilgi veren Yıldızkaya, rakam açıklamadı fakat Polatlı’daki vakaların Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu söyledi. Yıldızkaya, bu durumun ve ayrıca havaların ısınmasının vatandaşları rehavete düşürmemesi gerektiğini, tedbirlerin en sıkı şekilde uygulanması zorunluluğunu, bu mücadelede en önemli iki silahın hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymak olduğunu vurguladı. Açıklamasında ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100’üncü yılını ve Ramazan ayının gelişini tebrik eden Yıldızkaya, 23 Nisan Perşembe günü saat 21.00’de vatandaşları balkonlardan İstiklal Marşı okumaya davet etti.

“23 Nisan’da hep birlikte İstiklal Marşı okuyalım”

İlk günden bu yana gerekli çalışmaların yapıldığını ve yapmaya da devam ettiklerini belirten Yıldızkaya, işyerleri kapatılanlara ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya gayret gösterdiklerini ve yardımları ulaştırmaya devam ettiklerini söyledi; “İhtiyaç sahiplerine yapılacak yardımların ilk etabını başlattık. Hem alışveriş çeki hem gıda desteği verilecek. 1000 civarında aileye nakit desteği ve 500 aileye sıcak yemek yardımımız devam ediyor. Ulaşamadığımız mağdur vatandaşlarımız varsa bize bildirilmesini rica ediyoruz. Bu şehirde kimsenin aç ve açıkta kalmasına izin vermeyeceğiz.”dedi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramının bu yıl ilk defa buruk geçeceğine değinen Yıldızkaya, “23 Nisan’da saat 21.00’de Vatandaşlarımızı balkonlarında ellerinde bayraklarla İstiklal Marşı okumaya davet ediyorum. Bu günleri hep birlikte, birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağız. Aydınlık günlere hep beraber ulaşma fırsatı bulacağız.”diye konuştu.

“Polatlı’daki vaka sayısı Türkiye ortalamasının altında”

Polatlı’daki vaka ve ölüm sayıları ile karantina durumları hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldızkaya; “Rakam verememe fakat şunu söyleyebilirim; Polatlıdaki vaka sayısı Türkiye ortalamasının çok altında. Bildiğiniz gibi Ankara’dan da 30 hasta gelmişti, 28’i taburcu oldu 2’sinin tedavisi devam ediyor. Vatandaşlarımızın daha dikkatli davranmalarını istirham ediyorum. Şüphe duyulan kişiler karantina altına alınıyor. Elimizde iki silah var, sosyal mesafe ve hijyen. Tedbiri elden bırakmamamız lazım. Polatlı belediyesi personellerinde 1 personelde şüphe oldu fakat tahlil negatif çıktı. Şu anda Polatlı Belediye personellerinde Pozitif vaka yok.”dedi.

“Devletimizin almış olduğu kurallara uyalım”

Türkiye’de vaka görünmeden önce çalışmalarımıza başlamıştık. Bu bir kriz yönetimi ise Polatlıda bu durum başarıyla sürdürülmüş bir süreçtir. Devletimizin almış olduğu kurallara uyalım. Polatlı belediyesi tüm gücüyle alanda ve sahadadır. Bize telefonla ulaşabilirler. Dezenfeksiyon konusunda vatandaşlarımızın haberi bile olmadan dezenfekte ettik. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımlarımızı ulaştırıyoruz. Toplu taşıma araçlarımız sık sık dezenfekte ediliyor. Belki de Türkiye’de ilk defa biz Karayolundan geçen araçları durdurarak dezenfekte ettik. Olağanüstü süreçte olduğumuz için Polatlı Belediyesi olarak birçok ihalemizi askıya aldık. Belediye olarak görevimiz vatandaşlarımız sağlığını korumak ve dezenfeksiyon çalışmalarıdır. Park bahçe, asfalt çalışmaları devam ediyor. Polatlı Belediyesi güçlü bir belediye, bu günlerde vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Polatlı Belediyesi olarak dönüşümlü ve esnek çalışmaya geçtik.”dedi.

“Hiçbir şey eskisi gibi olamayacak”

Son olarak Koronavirüsle mücadele süreci hakkında öngörülerini dile getiren Yıldızkaya; “Tabi gelecekte hiçbir şey eskisi gibi olamayacak. Önümüzdeki yaz ve sonbahar mevsimini sosyal mesafe kurallarına uyarak geçireceğimizi düşünüyorum. Vatandaşlarımız devletimizin aldığı tedbirlere harfiyen uysunlar. Bu sürecin ayrıca ekonomik ve sosyal sorunlara da yol açacağı aşikâr. Yaşam tarzımız dahi değişti. Umarım eski güzel günlere kavuşuruz.”diye konuştu.