Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Baba Sevgisi

Baba Sevgisi

1118
0

“Sevgi, insanı birliğe, bencilliğe, bencillik ise yalnızlığa götürür.”

Schiller

Hayat şartlarının zorlaştığı şu zamanda anne baba olarak ne yazık ki çocuklarımıza gereken vakti ayıramıyoruz. Anneler biraz daha fazla çocukları ile ilgilense de babalar işleri nedeni ile çoğu zaman evlerinden ayrı kalıyor ve çocukları ile fazla ilgilenemiyorlar. Tabi bu iş nedeni ile ise! Ancak bir de kendi keyifleri için gece eve gelmeyen, çocuklarına sadece maddi olarak destek olan bunun dışın öpüp sarılmayan sevgilerini göstermeyen anne ve babalarda var. Lütfen bu hikâyeyi okuduktan sonra çocuğunuza gidip sıkıca sarılın. Onlar bize Allah’ın en güzel hediyesi ve mucizesi!

Adam yorgun argın eve döndüğünde beş yaşındaki oğlunu kapının önünde kendisini beklerken buldu. Çocuk babasına, saatte ne kadar para kazandığını sordu. Zaten yorgun gelen adam, oğluna “Bu senin işin değil” diyerek karşılık verdi. Çocuk dayattı: – “Babacığım lütfen bilmek istiyorum” dedi.

Adam: “Bu kadar çok bilmek istiyorsan söyleyeyim, saatte 20 dolar kazanıyorum.”

Bunun üzerine çocuk, babasından bir istekte bulundu: – “Peki babacığım, bana 10 dolar borç verir misin?” dedi. Adam, daha çok sinirlendi: – “Benim senin saçma oyuncaklarına ya da benzeri şeylerine ayıracak param yok. Hadi derhal odana git ve kapını kapat.”

Çocuk sessizce odasına çıkıp, kapısını kapattıktan sonra, adam sinirli sinirli düşünmeye başladı:- “Bu çocuk nasıl böyle şeylere cesaret eder?” dedi kendi kedine.

Aradan bir saat geçmiş, adam biraz daha sakinleşmişti. Çocuğuna, parayı neden istediğini bile sormadığı geldi aklına. Yukarıya, çocuğun odasına çıktı ve yatağında uzanan çocuğuna, uyuyup uyumadığını sordu.- “Hayır uyumuyorum” diye yanıtladı çocuk.

Adam, çocuğundan özür diledi: – “Sana az önce sert davrandığım için üzgünüm ama uzun ve yorucu bir gün geçirdim, yorgundum” dedi.

Ve elindeki parayı uzattı: – “Al bakalım istediğin 10 doları “Teşekkürler babacığım” dedi.

Ve yastığının altında sakladığı buruşuk paraları çıkardı, elindeki parayla birleştirdi, tümünü tane tane saymaya başladı. Oğlunun yastık altından para çıkarıp saydığını gören adam, yine sinirlendi:

– “Paran olduğu halde neden benden para istiyorsun?” diye bağırdı, “Benim senin saçma çocuk oyunlarına ayıracak zamanım yok.”

Çocuk, babasının bağırmasına aldırmadı bile: – “Fakat yeterince param yoktu ki… Ancak şimdi tamamlayabildim” dedi… Ve elindeki paraların tümünü babasına uzattı. – “İşte sana 20 dolar babacığım, şimdi bir saatini alabilir miyim?”