Ana sayfa GÜNDEM Tiftik kırkımı başladı

Tiftik kırkımı başladı

405
0

Ankara’da 120 bin tiftik keçisi kırkımı yapılacak

Keçi yetiştiricilerinin kırkım mesaisi başladı. Keçilerin kışlık tüylerinin kesilmesi işleminin adı olan “kırkım” her sene yapılıyor. Ankara’nın ünlü tiftik keçisi havaların ısınmasıyla birlikte kırkılıyor. Yaklaşık 2 ay boyunca Ankara’nın birçok ilçesinde 120 bine yakın tiftik keçisi kırkımı yapılacak.

Keçi yetiştiricilerinin kırkım mesaisi başladı. Yaklaşık 2 ay boyunca Ankara’nın birçok ilçesinde 120 bine yakın tiftik keçisi kırkımı yapılacak. Kırkım konusunda yetiştiricilere bazı hatırlatmalarda bulunan Ankara İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç Ankara keçisi kırkım zamanının belirlenmesinin tiftik verimine ve kalitesine doğrudan etki ettiğini belirtti. 

Doğru Kırkım Zamanı Verimi Etkiliyor

Tiftiğin ne çok geç ne de çok erken kırkılmaması gerektiğini dile getiren Kılıç, “Sürü sahibi halk arasındaki deyimle tiftik kabardığında kırkım yapar. Erken kırkılması durumunda hem hayvan hastalanabilir hem de kırkım zor olur. Geç kalınması durumunda ise hayvan tiftiği atar ve tiftik verimi azalır. Bu nedenle kırkım zamanını kaçırmamak gerekir” dedi. Tiftiğin tasnif edilmesi konusunda da uyarılarda bulunan başkan Kılınç şunları söyledi: “Kırkım temiz ve kuru zeminde yapılmalıdır. Tiftik tulum şeklinde çıkarılmalı ve kırkılan hayvanın cins/yaşına göre ayrılarak istiflenmelidir. Anamal (erkek/dişi) tiftiği ile oğlak tiftiği ayrı ayrı torbalarda depolanmalıdır.” Ankara’nın farklı ilçelerinde 120 bine yakın tiftik keçisinin kırkımının yapılacağını ifade eden Kılınç, bu yıl 210 ton tiftik rekoltesinin beklendiğini belirtti.