Ana sayfa GÜNDEM Yetkin: Mağdur meslektaşlarımızın durumunun takipçisiyiz

Yetkin: Mağdur meslektaşlarımızın durumunun takipçisiyiz

119
0

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin, koronavirüs tedbirleri  kapsamında alınan önlemlerin tamamen halk sağlığıyla ilgili olduğunu ve desteklediklerini, ancak alınan bu önlemler kapsamında mağdur olan emlak danışmanı meslektaşlarının mesleki haklarını koruma ve koronavirüs önlemlerinden kaynaklanan mağduriyetlerinin hafifletilmesi gayreti içerisinde olduklarını kaydetti.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin, koronavirüs tedbirleri  kapsamında alınan önlemleri anlattı. Oda Başkanı Yetkin, “Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüse karşı ülkemizde alınan tedbir  kararları  nedeniyle  olumsuz etkilenen mesleklerden biri de Emlak Danışmanlığı mesleğidir. Bu alınan tedbirler sürecinde meslektaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesine katkı sağlayabilmek için Odamız  bir çalışma başlatmıştır. Her zaman olduğu gibi bugün de Ankara Emlakcılar Odamız  Ankara’da  ATEM  – ATO ayırımı yapmadan yaklaşık 4 bin meslektaşımıza SMS ile ulaşarak duyarlı meslektaşlarımızdan sorun, talep ve çözüm önerileri istenmiştir. Üyelerimizden derlediğimiz sorunlarla ilgili tüm kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Bu hususta olumlu neticeler alınmaya da başlanmıştır.  Diğer  taleplerimizi de takip ediyoruz. Mücadelemize devam edeceğiz. Bir an önce ülkemizin ve dünyanın bu salgından kurtulması temennisiyle tüm vatandaşlarımıza sağlıklı günler diler, duyarlı meslektaşlarıma teşekkür ederim.” diye konuştu.

Emlak Danışmanlarının Sorunlarını Hafifletecek Talepler

Üye meslektaşlarından gelen sorun, talep ve çözüm önerilerine ilişkin geri dönüşümleri derleyerek ilgili tüm kurum ve kuruluşlara ilettiklerini ve bir kısım taleplerin olumlu karşılandığını belirten Oda Başkanı Yetkin, taleplerini şöyle sıraladı: “İlan sitelerinin indirim ve artı haklar tanıması, ofislere kira desteği sağlanması, telefon,  internet  vs abonelikleriyle ilgili düzenleme yapılması, tapu işlemlerinde  WEB TAPU’nun taşınmaz ticareti yetki belgeli ofislerin kullanımına açılması, Halkbank’ın verdiği  25 bin TL. kredinin emlak danışmanlarına da koşulsuz verilmesi, Esnaf Kefalet Kooperatiflerinde kullanılan kredilerin ertelenmesi için esnaf ve sanatkarın kooperatife müracaat etmesine gerek kalmadan uzatılması, SGK primlerinin ve KDV stopaj gelir vergilerinin 4 ay ertelenmesi ve yeniden yapılandırılması, Emlak Danışmanlarının da KOSGEB statüsüne alınması, kredilerden faydalanması, esnafa avantajlı destek paketi, ticaret yetki belgesi alma süresinin uzatılması,  2020 Oda aidatlarının alınmaması,  kurumsal franchise şirket merkezlerinin 3 ay aidat almaması, tapu dairelerinde  işlemlerin yalıtılmış odalarda yapılması, SGK borcu olan esnafın ilaç dahil sağlık sisteminden sınırsız yararlanması, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi müracaatlarında beklemede olanların bir an önce  onaylanması. Sıraladığımız bu talepler, bu zorlu süreç içerisinde üye emlak danışmanı meslektaşlarımızın geçim derdini hafifletecek, nefes aldıracak adımlardır.”