Ana sayfa GÜNDEM Durukan: “Polatlının en önemli sorunu su meselesidir”

Durukan: “Polatlının en önemli sorunu su meselesidir”

578
0

Durukan : “Ülkemizde Tam Bir Hukuksuzluk Hakimdir”

Geçtiğimiz ay İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanlığına seçilen ve Polatlının siyasetine yön veren isimlerden olan Muharrem Durukan ile Polatlı ve Türkiye gündemine dair röportaj gerçekleştirdik.

İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan ile kendini tanıtan, siyasi sürecinin nasıl başladığı ve şu an dünya ve ülke gündeminde yer alan korana virüs salgını  ve Polatlının bu salgına karşı ne gibi önlemler alması gerektiği hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. Durukan yönelttiğimiz sorulara şu cevapları verdi:

1-Kendinizi tanıtırmısınız, özgeçmişiniz.

Ben Avukat Muharrem Durukan .İYİ Parti Polatlı ilçe başkanıyım .1975 Polatlı doğumluyum.Polatlı ‘nın Olukpınar köyündenim. Çocukluğum   Köyümde geçti ve ilkokulu köyümde bitirdim. Orta okulu Polatlı Özel Özer Kolejinde yatılı olarak okudum.Liseyi Polatlı Lisesinde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım.Fakülteyi bitirdikten sonra avukatlık stajımı ve askerliğimi yaparak, 2001 yılında Polatlıda serbest avukatlık yapmaya başladım.2001 yılından beri Polatlıda serbest avukatlık yapmaktayım.Evliyim ve iki çocuğum var.

2-Koronavirüs salgını sebebiyle Polatlıda ne gibi önlemler alınmasını önerirsiniz?

Biz Parti olarak sayın genel başkanımızın söylediği gibi mecburi karantina ilan edilmesini öneriyoruz.Yani kolluk güçleri market çalışanları eczaneler sağlık çalışanları ve mecburi hizmetler dışında zorunlu olmadıkça sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin zaruri olduğunu düşünüyoruz.Bu kapsamda Polatlının da değerlendirilmesi gerekir.Polatlı halkından ricam zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamasıdır.Devlet sokağa çıkma yasağını her ne kadar ekonomik nedenlerle ilan edemiyor ise de bizler zorunlu olmadıkça mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamalıyız.

3-İyi partide siyasi süreciniz ne zaman başladı?

25 Ekim 2017 tarihinde Partimiz kuruldu.  Partimizin Polatlı İlçe teşkilatı kurucuları arasındayım.  İYİ Parti Polatlı Kurucu İlçe Başkanı Sayın Yetkin Öztürk İYİ Parti Polatlı İlçe teşkilatını kurarken yanındaydım. Partimizin Polatlı İlçe Teşkilatının kuruluşunda Seçim ve Hukuk İşlerinden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev aldım. Akabinde 24.Haziran 2018 Milletvekilliği seçimlerinde Sayın İlçe Başkanımız Yetkin Öztürk ‘ün milletvekili adayı olması nedeniyle istifa etmesi üzerine İlçe Başkanlığına getirildim. Bu görevi sekiz ay yürüttükten sonra sayın Mürsel Kömez ‘e İlçe başkanlığını devrettim.29.Şubat 2020 de yapılan 2. Olağan Kongremizde ilçe başkanlığına aday oldum ve delegelerimizin takdiri ile ilçe başkanlığına seçildim.

4-Bir hukukçu olarak ülkemizde adaletin işleyişi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konu hakkında çok şey söylenebilir ama kısaca söylemek gerekirse. Bugün ülkemizde tam bir hukuksuzluk hakimdir. Anayasanın başlangıç maddeleri ve kanunlar iktidar tarafından açıkça çiğnenmektedir. Mevcut  iktidar tarafından  Laik demokratik sosyal hukuk devletine büyük zarar verilmiştir ve verilmeye devam edilmektedir. Laiklik ayaklar altındadır.Ülke tarikat ve cemaatlerle dolmuştur.Fetö yapılanması ve kalkışmasından halen ders alınmamıştır.Demokrasi hiçe sayılmaktadır.Ülke yönetiminde tek kişinin sözü geçmektedir.Yasama anlamsızlaşmıştır , yargı yürütmenin yani tek kişinin ağzına bakar haldedir.Yüksek yargı organları  hakim ve savcılar Cumhurbaşkanı önünde cübbelerini iliklemektedir.Sosyal devletten ise eser yoktur.Halkımızın salgın hastalıkla mücadele ettiği şu zor günlerinde bile halkımızdan zekatlarını isteyen bir devlet kesinlikle sosyal devlet değildir.Bu konularda ileride detaylı açıklamalar yapacağım. Ülkedeki yargının hali ise perişandır.Mevcut iktidar tarafından hakim ve savcı kadrolarına cemaat üyesi hakim ve savcılar doldurulmuş ve akabinde bunların açığa alınması sonucu yargıda büyük bir hakim ve savcı açığı doğmuştur.Halen yargıda hakim , savcı ve personel açığı çok büyüktür.Mevcut hakim savcılar ağır dosya yükü altında ezilmekte davalar yıllarca sürmektedir.Geciken adalet adalet olmaktan çıkmaktadır.Vatandaşın yargıya güveni kalmamıştır.

5-İyi parti ilçe başkanı olarak Polatlının gelişimi için ne gibi projeler yürütmeyi hedefliyorsunuz?

Öncelikle Polatlının su sorununun acil olduğunu düşünüyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte su sorunun aşılması mevcut hattın onarılması ve Gerede suyunun getirilmesi aciliyet taşıyan ilk konudur. Yine Ankara Büyükşehir Belediyesinin bünyesindeki Kırsal Kalkınma dairesinin Polatlıda bir bölge müdürlüğü kurması sağlanmalıdır.Bu müdürlük aracılığı ile kooperatifleşmeler sağlanmalı ve Polatlı Köylüsünün üretimini Ankara Büyükşehir Belediyesi  ve Ankaralılar tarafından değerlendirilmesi sağlanmalıdır.Şehir içi ve köy yollarının asfaltlanması bir ihtiyaçtır.Belediye her mahalleye kreş yapabilir ve yapmalıdır.Polatlıya Üniversite kurulması bir ihtiyaçtır ve bu konu üzerinde ciddi enerji harcanmalıdır.Bu üniversitenin Tarım Üniversitesi olması gerektiğini düşünüyorum.Yine başka  bir sorunumuz Polatlının imar sorunudur.Şehir merkezindeki mahallelerde imar sorunları halen devam etmektedir.Bu imar sorunlarının halledilmesi gerekmektedir.Yine mağduriyet konusu olan Yenimahalledeki ve Gülverendeki imar planlarının hayata geçirilmesi gerekmektedir.Bu mahallerde yaşayan mülkiyet sahibi vatandaşlarımızın mağduriyeti acilen giderilmelidir.Sosyal yardımlar artırılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmalıdır.Köy imarlarının tamamlanması ve kanalizasyonlarının yapılması gerekmektedir. Diğer bir önemli konu ise Polatlımızda gerçekleşen ve tarihi anlamda şehrimize anlam katan Sakarya Savaşının Polatlımız için turizm merkezi haline getirmek istiyoruz.