Ana sayfa GÜNDEM Otizm İçin On Bin Renkli Papatya

Otizm İçin On Bin Renkli Papatya

705
0

Sevim Aras İlkokulu’nun ve hazırladığı ‘Otizm İçin On Bin Renkli Papatya’ E Twinning projesinde BHN Mıhçıoğlu İlkokulu, Genç Osman Ortaokulu, Şehit Yaşar Çetinkaya Ortaokulu ortaklığı ve Şehit Abdullah Erkmen İlkokulu, Huzurevi Özel Eğitim Meslek Okulu, Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezi, Gazi İmam Hatip Ortaokulu’nun destek verdiği proje Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden yürütülecek.

Sevim aras  İlkokulu öğretmenleri ve müdürü Selahattin Ünsal’ın hazırlamış oldukları otizm için on renkli papatya projesi  2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle farkındalığı arttırmak için 2 nisana kadar yapılacak farkındalık etkinliklerini, 2 nisanda 10 bin katılımcıya ulaşarak takılması planlanan renkli papatya kokartını ve otizm için sessiz yürüyüşü covid  19 salgını nedeniyle yürüyüş  ve kokart takma etkinliği  sosyal medya üzerinden #otizmicinonbinrenklipapatya hashtag ile paylaşım ve etkileşim kurulmaya çevrildi.

Otizm nedir?

Otizm spektrum bozukluğu(OSB), doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nörogelişimsel bozukluktur. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (Centers for Disease Control Prevention) çalışmalarına göre ortalama 68 çocuktan birisi Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almaktadır. Son yıllarda otizmin yaygınlığının ve görülme sıklığında ciddi bir artış gözlemlenmiştir. Okullarda kaynaştırma programları çerçevesinde OSB’li öğrenci sayısı artmaktadır. Otizmin toplumsal açıdan yeterince tanınmıyor olması, otizmli bireylerin sosyal etkileşim ve iletişimde yetersizlikler ile sınırlı ilgiler ve yinelenen davranışların olması ve bazı uyaranlara yönelik aşırı duyarlı oldukları için otizmli bireylerin günlük yaşama katılımlarını kısıtlamaktadır. Otizmli bireyler kapalı kapıların ardında kalmakla berber zaten stres düzeyi yüksek ailelerinin çaresizlik yaşamalarına neden olmaktadır.

Projenin Sonunda Ulaşılmak İstenen Hedefler

1. Otizm spektrum bozukluğu ile ilgili öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, velilerimizin genel olarak bir fikir sahibi olmasını sağlamak.

 2. Otizmle ilgili yanlış bilinen bilgilerin öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz açısından düzeltmelerine sağlamak

 3. Otizmli bireylerle aynı ortamda bulunduklarında öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin nasıl davranacaklarını bilmelerini sağlamak.

4. Otizmli bireylerin okulda, parkta, markette, sinemada, vb. bulunmalarına öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz açısından hoşgörü duygusunu kazandırma.

 5. Öğretmen, öğrenci ve velilerimizin her bireyin farklı ihtiyaç ve yeteneklere sahip olduğunu ve bu farklılık çerçevesinde otizmli bireylere saygı gösterme ve hoşgörülü olma davranışını kazandırmak.

 6. Öğretmen, öğrenci ve velilerimizin otizmli bireylere karşı insani tutum geliştirmesini sağlamak.

 7. Öğretmen, öğrenci ve velilerimizin otizmli bireyler gibi kendilerinden farklı olan bireylere davranış biçimlerinin insani değerler çerçevesinde olması gerektiğini fark ettirmek.