Ana sayfa GÜNDEM Başkan Avcı’dan Coronavirüs ve EBA TV Değerlendirmesi

Başkan Avcı’dan Coronavirüs ve EBA TV Değerlendirmesi

1228
0

Avcı: “Birlikte Yeneceğiz’’

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Corona virüsü (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında bir basın açıklaması yaptı.

Corona virüsü (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında bir basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı,  açıklamasında farklılıkların bir yana bırakılarak bu mücadelede birlikte hareket edilmesi gereğini vurguladı. Bilimsel aklın yol göstericiliğinde kişisel sağlığımızın yanı sıra toplumun sağlığından da sorumlu olduğumuz bilinci ile toplumsal dayanışma ile bu mücadelenin kazanılacağını belirtti. Avcı, EBA uygulaması hakkında ise “EBA tv nin siyasi ve  ideolojik yayınlarını kınıyorum” dedi.

Topyekün mücadele konusuna ciddiyetle yaklaşıyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı açıklamasında, ‘’ Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezimiz, Parti Meclisimiz, İlgili Kurul ve komisyonlarımız, İl ve İlçe Başkanlıklarımızla Corona virüsü ( Covid-19) salgını ile topyekün mücadele konusuna ciddiyetle yaklaşıyoruz. Tüm dünyada Pandemi haline gelmiş bu salgınla mücadele konusunda yurttaşlarımızı bilgilendirme gayretimize hız kesmeden devam ediyoruz. Bu mücadeleyi sahada etkin bir şekilde sürdürüyoruz. Büyükşehir Belediyelerimiz tüm birimleriyle bu mücadelede ön almaya devam ediyor. Bu salgın bize farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bize ancak herkesin kurallara uyması halinde sağlıklı kalınabileceğini göstermiştir.

Kriz Komisyonu ‘’ ivedilikle oluşturulmalıdır

Bilimsel aklın yol göstericiliğinde tüm sorunların çözülebileceğini göstermiştir.Bu salgın bize hiç tanımadığımız bir kişinin de sağlığından sorumlu olduğumuzu göstermiştir. Bu salgını dayanışma içinde hep birlikte yeneceğiz. Polatlı’da tüm siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının içinde bulunduğu geniş çerçevede bir ‘’ Kriz Komisyonu ‘’ ivedilikle oluşturulmalıdır. ‘’ ifadelerinde bulundu. Avcı mesajında, ‘’ Şimdiye kadar yurttaşlarımıza dair her konuda uyarılarımızın, çözüm önerilerimizin ve raporlarımızın sonuçlarının doğruluğu ortadadır. Polatlı için en olumsuz olasılıklar düşünülerek çözüm noktasında toplumun tüm kesimlerinin bulunduğu, bilimsel aklın yol göstericiliğinde, Polatlı’lı hemşehrilerimizin mutlak faydasına bir kriz masası oluşturmak elzemdir. Hemşerilerimizin can sağlığı, ciddi bir biçimde yaşanmaya başlayan ekonomik ve sosyal sorunlarla ilgili çözümler üretebilmek ancak ortak akılla mümkündür. ‘’ vurgularına yer verirken’’ Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun salgınla mücadele noktasında ülkemize dair 13 maddeyle özetlediği konular dikkate alınmalı ve yerel anlamda da uygulanmalıdır. ‘’ diyerek o maddeleri sıraladı.

Salgınla Topyekün Mücadeleyi Öngören O Maddeler

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ‘’ Genel Başkanımız, ilgili bilim kurullarımızın raporlarıyla ortaya koyduğu maddeler, salgınla mücadelenin gerçekten topyekün bir mücadele olması gerektiğinin de bir ifadesidir.

*Aile Yardımları” sigortası çıkarılmalı. Her yoksul aile 2 bin liralık ödenek ayrılmalıdır.

*5 Şubat 2019 tarihinden beri toplanmayan Ekonomik ve Sosyal Konsey toplanmalı, tüm ilgili kurumlar da davet edilmelidir.

*Sağlık kuruluşlarının tıbbi ve konaklama ihtiyaçları karşılanmalıdır. Kamu sağlık kuruluşlarındaki eleman açığı hızla giderilmelidir.

*Hem salgın hem de milli güvenlik açısından askeri hastaneler açılmalıdır. Merkezi yönetim ve belediyeler eş güdüm içinde çalışmalıdır.

*Geçici olarak kapatılan iş yerlerinden, esnafın kira harcamamaları hazine bakanlığınca karşılanmalı, çalışanların ise asgari ücret üzerinden işsizlik sigortası fonundan karşılanmalıdır.

*Çiftçilerin borçları yeniden yapılandırmalı ve faizsiz olarak ertelenmelidir.

*Okulların zorunlu olarak ücretli öğrenmen ve kursiyer öğretmenlerin mağduriyetleri giderilmelidir.

*Küçük ve orta boy işletmelerin kredi kullanmaları için TBMM’de yeni bir düzenlemeye gidilmelidir.

*Konaklama, ulaşım gibi faaliyetler gösteren yerlere kolaylık sağlanmalıdır.

*Yoksullar sağlıkları ile uğraşırken, 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı

* Kendi sağlıklarını tehlikeye tehlikeye atanlara her ay 2 maaş yatırılmalı ve sağlıkta şiddet

* Kamu ve özel işbirliği ile yaptırılan, hazine garantili ödemeler 1 yıl ertelenmelidir.

‘’ Çocuklarımıza idam sahnesinin animasyonla ayrıntılı olarak izletilmesi hangi ruh halinin ve zihniyetin ürünüdür?’’

Önceliğimiz insanlarımızın insanca yaşam hakkıdır

Avcı, ‘’ Önceliğimiz insanlarımızın insanca yaşam hakkıdır. Bu da topyekün bir mücadeleyle mümkündür. ‘’ Evde Kal ‘’ sözünün altının doldurulması gerektir. Bu da evde kalınması istenen insanlarımızın yarın kaygısı olmaması ile mümkündür. Devlet bunu sağlamakla mükelleftir. ‘’ sözleriyle açıklamasına devam eden Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ‘’ Salgınla mücadele tüm alanlarıyla bilimin ışığında devam etmelidir derken, Covid-19 salgını ile mücadele çerçevesinde uzaktan eğitimin ilk gününde EBA TV’ de millet olarak şahit olduğumuz Talim Terbiye Kurulunun onayladığı müfredatta böylesi bir ders içeriğinin bulunmadığı. Laik, demokratik, bilimsel bir eğitime sığmayan görüntüler toplumsal vicdanlarda haklı bir rahatsızlık yaratmıştır.Çocuklarımıza idam sahnesinin animasyonla ayrıntılı olarak izletilmesi hangi ruh halinin ve zihniyetin ürünüdür?

EBA tv nin siyasi ve  ideolojik yayınlarını kınıyorum

Bizler Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır sözünü benimseyenlerdeniz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk;ün dediği gibiEn büyük savaş cehalete karşı yapılan savaştır. İnsanlığı kurtaracak olan, Laik, Demokratik ve Bilimsel eğitimdir diyor, EBA tv nin siyasi ve ideolojik yayınlarını kınıyor, bir an önce bu tarz yayınlarına son verilmesini umuyorum.’’ İfadelerine yer verdi. Avcı, mesajında Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Gençlik Kolları’nın ‘’ Birlikte Yeneceğiz’’ inancıyla başlattıkları 65 yaş üstü yurttaşların alışveriş ve ihtiyaçlarına yönelik iyi niyet hareketine değinerek, ‘’ Gençlik Kollarımızdaki değerli gençlerimiz ‘’ Yeter ki sen evde kal’’ diyerek 65 yaş üstü yurttaşlarımız için anlamlı bir faaliyet gerçekleştirmekteler. ‘’ Birlikte Yeneceğiz’’ inancıyla, 65 yaş üzeri yurttaşlarımızın alışverişlerini gerçekleştirmek, ihtiyaçlarını gidermek noktasındaki bu gayretlerini çok anlamlı buluyor, takdir ediyor ve teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. ‘’ Birlikte Yeneceğiz’’ ifadesini de tüm Polatlı için anlamlı buluyorum. ‘’ dedi.