Ana sayfa Doğru Kalem MUSTAFA KEMAL’İN HARBİYE’YE GİRİŞİNİN 121. YILI

MUSTAFA KEMAL’İN HARBİYE’YE GİRİŞİNİN 121. YILI

677
0

Kendisini izleyenler olmadan hiçbir lider, büyük lider olmaz. İnsanlar neden bir liderin peşinden giderler? Liderin bugünün ya da yarının koşullarını değiştireceğine inanırlar. Bu liderler, umutları gerçekleştirecek özelliklere ve yeteneklere sahip olmalıdırlar. Mustafa Kemal Atatürk de yaşadığı zaman ve koşullarda bu tür nitelikleri yansıtıyordu.

Askerliğin temeli moral ve disiplindir. Bunların olmadığı bir düzenden kazanıldığı sanılan başarılar yanıltıcıdır. Ahlak ve disiplin askerliğin merkezidir. Ordunun morali, karşılarına çıkan engelleri geçerken gösterdikleri disiplinle ölçülür. Disiplin baskı değil, doğru davranıştır. Disiplin olmaksızın, asker bir hareket beraberliği içinde olamaz.

Moral, verilen emirleri yerine getirirken sahip olunan ruh halidir.  Askerin sevk ve idaresinden sorumlu olanlar bu erdemi vermekle yükümlüdür . Disiplin kişiliğin kaybı anlamına gelmez. Disiplin, Türk ulusu için önemli ilkelerden sapılmasına asla izin vermez. Moral, Türk olmaktan gurur duymanın sonucudur. Disiplin de morali yaratır.

Komutanlar moral ya da disiplin eksikliğine asla göz yummamalıdır. Moral ve disiplin için plan yayıp bunu gerçekleştirecek olan onlardır.

Mustafa Kemal Atatürk, gerçek bir asker için ezeli ve ebedi Başkomutandır.  O’na gerekli saygıyı göstermeyenin doğal olarak askerlikte işi yoktur. Harbiye’de ise hiç işi yoktur

Bazı basın organlarında Mustafa Kemal Atatürk’ün Harbiye’ye girişinin 121. Yıl dönümü töreninde Atatürk’ün öğrenci numarasının okunduğu sırada ayağa kalmak askeri teamül ve disiplin gereği iken; üç kişinin ayağa kalkmadığı ve oturmaya devam ettiği iddia edilmiştir.  Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi de katılmıştı.

Ankara Kara Harp Okulu’nda yapılan törende, geleneksel yoklama yapıldığı sırada Atatürk’ün numarası olan 1283’e gelindiğinde, salonda bulunan Harbiyeliler ayağa kalkıp esas duruşa geçerek, disiplin gereği ve Atatürk’e saygı olarak ‘’ İÇİMİZDE ‘’  diye hep bir ağızdan bağırırken, doğal olarak öğrenci olmayan  ikisi kadın üç kişinin ayağa kalkmadığı görülmüştür. MSB ‘den yapılan açıklamada:

Törenin geleneksel yoklamanın icra edildiği bölümünde her sene olduğu gibi Atatürk’ün öğrencilik dönemindeki numarası olan 1283’e sıra geldiğinde tüm Harbiyeli öğrenciler ayağa kalkarak bir ağızdan “içimizde” diye haykırmıştır.

* Uygulama daha önceki törenlerle aynı şekilde yapılmış yine sadece öğrenciler ayağa kalkarak geleneksel yoklamaya katılmıştır.

* Salondaki diğer davetli ve görevliler ise doğal olarak bu sene de geleneksel yoklama sırasında ayağa kalkmamıştır.

* Bu uygulamanın daha önce de aynı şekilde hayata geçirildiği geçmiş törenlere ait fotoğraflarda da rahatlıkla görülmektedir.

* Bu konuda, izandan yoksun, art niyetli, tarih ve kültür birikiminden uzak yorum ve yazılar bir kısım medya organında yer bulmuştur.

* Bahse yazı ve yorumlarda oturduğu ifade edilenler, zaten oturmak zorunda olan okuldaki albay ve teğmen rütbesindeki öğretmen personelimizdir.

* Gerek yurt içi gerekse yurt dışında asil milletinin güvenliği ve huzuru için görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin fedakâr mensuplarının moral ve motivasyonunu bozmayı, milletimizin bağrından çıkan ordumuz mensuplarının arasına nifak tohumları ekmeyi amaçlayan bu tür söylemleri şiddetle ve nefretle kınıyoruz.

Ezeli ve ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ‘e karşı O’nun yetiştiği kurumda saygısızlık yapıldığını iddia etmek, temeli disiplin ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlılık olan kuruma karşı yapılan en büyük maksatlı davranış olarak görülmelidir.

Unutulmamalıdır ki 1683  II. Viyana kuşatmasıyla başlayan bozgun ve çekilme; Atatürk ve Silah arkadaşlarının 13 Eylül 1921 ‘de Polatlı Dua Tepe önlerinde Sakarya Meydan Muharebesi ile sonlandırılabilmiştir.

Saygılarımla