Ana sayfa GÜNDEM Dereköy: “Türk Milletinin Destanı Çanakkale Zaferi”

Dereköy: “Türk Milletinin Destanı Çanakkale Zaferi”

227
0

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, Çanakkale 18 Mart Zaferinin yüz beşinci  Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, mesajında şunları söyledi: Çanakkale 18 Mart Zaferinin yüz beşinci Yıldönümünde Aziz Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Anıyoruz. Tam yüz beş yıl önce 18 Mart 1915’de Kahraman Türk ordusu, Birinci Cihan Harbinin en muhteşem zaferlerinden  birini kazandı. Rusya ile denizden irtibat kurmak suretiyle büyük savaşı lehine çevirmeyi amaçlayan İtilaf devletlerinin Çanakkale Boğazının dış istihkamlarına yaptıkları saldırılar sonrasında payitahtın Anadolu’ya taşınması bile düşünülüyordu. Ancak bir büyük gerçek unutuluyordu: Millî Mücadelenin önderi Gazi Mustafa Kemal kara savaşlarında, Arıburnu’nda, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda gösterdiği olağanüstü kumandanlıkla dünya savaş tarihinin en büyük komutanları arasına adını yazdırdı.
Bu emsalsiz zaferin kahramanları, şehitlerimiz ve gazilerimiz, dünya durdukça Büyük Türk Milleti tarafından minnet ve şükranla yad edilecektir.
Yürekten inanıyoruz ki bugün de, yarın da Türk milleti ve gençliği,  bu büyük kahramanları asla unutmayacak,  bu cennet vatanı kimseye vermeyecektir. Ruhları şad olsun.

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi…
Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmiyecek makberi kimler kazsın?
‘Gömelim gel seni tarihe’ desem, sığmazsın.