Ana sayfa Doğru Kalem ABD –ÇİN TİCARET SAVAŞLARI SONUCU BİYOLOJİK SAVAŞ MI?

ABD –ÇİN TİCARET SAVAŞLARI SONUCU BİYOLOJİK SAVAŞ MI?

618
0

Amerika Birleşik Devletleri-Çin ticaret savaşı

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında devam eden bir ekonomik anlaşmazlık, 2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump’un, ABD’nin “haksız ticaret uygulamaları” dediği şeylerde değişiklik yapmaya zorlamak amacıyla Çin’e tarifeler ve diğer ticaret kısıtlamalar koymasıyla başladı. Bu uygulamaların gerekçeleri arasında artan ticaret açığı, fikri mülkiyet hırsızlığı ve Amerikan teknolojisinin Çin’e zorla aktarılması yer alıyor.

Yaklaşık 2 yıldır süren, tarafların onlarca kez müzakere masasına oturdukları ticaret savaşında 19.Ocak .2010’de kısmi bir  anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya göre, Çin’in alımları artıyor, tarifelerin bir kısmı kalkıyor.

Çin, önümüzdeki iki yıl boyunca Amerikan ürün ve hizmet alımlarını en az 200 milyar dolar artıracak.  Burada esas 2017 yılındaki 186 milyar dolarlık taban çizgisi.

Çin’in taahhütleri 54 milyar dolarlık ek enerji alımları, 78 milyar dolarlık ek imalat alımları, 32 milyar dolarlık tarım ürünleri ve 38 milyar dolarlık hizmet alımları içeriyor.

Çin ve ABD arasında virüsün kaynağı tartışmaları

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, corona virüs salgınının patlak verdiği Vuhan kentine ABD ordusu tarafından getirildiğini iddia ederek,”ABD, bize bir açıklama borçlu” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Twitter hesabından, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield’in görüntülerine yer verilen bir video paylaşarak, Redfield’in daha önce gripten ölen bazı ABD vatandaşlarında yeni tip corona virüs (Kovid-19) saptandığı sözlerini aktardı.

Cao, CDC’nin bu açıklamayla yakalandığını ima ederek, ilk hastanın ABD’de ne zaman ortaya çıktığını, salgının kaç kişiye bulaştığını ve hangi hastanelerin kullanıldığını sordu.

Sözcü Cao, “(Kovid-19) salgını Vuhan’a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. ABD bize bir açıklama borçlu” ifadelerini kullandı.

Çin’de önde gelen epidemiyologlardan Cong Nanşan, virüsün ilk Çin’de ortaya çıkmasının, kaynağın Çin’de bulunduğu anlamına gelmediğini savunmuş, bu konuda soruşturma yapılarak kaynağın araştırılması gerektiğini söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD yetkililerinin Kovid-19 hakkında ‘Çin virüsü’ veya ‘Vuhan virüsü’ söylemlerine tepki göstererek, kaynağın Çin olmayabileceğini savunmuştu.

Kovid-19, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde aralık 2019’da ortaya çıkmış, kısa sürede ülkede ve yurt dışına yayılmıştı.

Dünya genelinde birçok ülkede hızla artan Kovid-19 kaynaklı ölüm ve vaka sayısı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’un ‘pandemi’ olarak nitelendirilebileceğini değerlendirdiklerini açıklamıştı.

BİYOLOJİK SAVAŞ

Patojen mikroorganizmalar biyolojik olarak üretilen biyo-aktif maddeler insan, hayvan ve bitkilerde ölüm ve hasar meydana getirmek amacıyla, tarihin eski çağlarından beri kullanılmıştır. Günümüzde biyolojik savaş kapsamında kabul edilen bu hastalık yapıcı veya öldürücü ajanlar artık terörist gruplar tarafından da bir tehdit unsuru olarak kullanılmaya başlanılmıştır.

Bu ajanlar üç bölümde incenelebilir:

1.Hastalık, kapasitede azalma, ölüm ve vb. ile insanları etkileyenler . Örneğin protozoa, bakteri, virüs, bakteri toksini, riketsiya gibi.

2.İnsanlarla yakın ilişkide bulunan yabani ve evcil hayvanları etkileyerek bunların enfeksiyon yaymasına neden olanlar.Örneğin veba, kuduz,antraks, burucella, leptospirozis gibi.

3. Ziraat ürünleri ve araçlarını etkileyerek indirekt olarak insana zarar verenler. Örneğin bitki, hormonlar,virüs,böcekler, bakteri gibi.

Biyolojik ajanlar kimyasal ajanlardan daha fazla öldürücü olma potansiyeline sahiptirler. Çünkü tabiatta bulunurlar, kolaylıkla temin edilebilme ve üretilebilme özellikleri vardır.

Saygılarımla