Ana sayfa Doğru Kalem ANNECİĞİM KORONA VİRÜS !

ANNECİĞİM KORONA VİRÜS !

770
0

MAMMA  MIA  LI CORONA VİRÜS

“Almanya Başbakanı Merkel Almanya’daki 83.694.929 yurttaşın yüzde 60 ile 70’ine virüs bulaşacak dedi. yüzde 80 i de bunu sorunsuz atlatabilir yani Almanya’da 65 yaş üstü 10.880  kişi bu virüs nedeniyle hayatını kaybedebilir.”

Bu kadar şeffaf, Bu kadar doğrucu bir yönetim olabilir mi? Neredeyse öleceklerin listesini de yayınlayacaklar. Alman arkadaşım Joahim Door senin soyadın yanlış dedi. Nüfus memuru yanlış yazmış , Gürbüz değil Gurbuez olmalı , doğrusu da o. Nejdet Gurbuez.

Dünyaca ünlü  Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo , takım arkadaşı Rugani’nin korona virüs testinin pozitif çıkması sonrası İtalya’ya dönmeyeceğini Juventus’a iletti. Kendisini Portekiz’deki evinde karantinaya aldı.

Ronaldo kadar meşhur olmasa da bir zamanlar Barcelona’da oynayan futbolcumuz Arda Turan ise ‘’ Ben her zaman halı sahada top oynarım dedi .’’  Bunun Korona virüs ile ilgisinin olduğunu zannetmiyorum. Transfer için destekleyici bulamadığı için kulüpler ilgisini doğal olarak kesti. Şimdi boşta.

Korana virüsünün doğum yeri Çin’den sonra en fazla etkisini gösterdiği İtalya’da salgının yayılma hızının kesilmemesi üzerine geçtiğimiz günlerde Başbakan Giuseppe Conte, ülkenin kuzeyi için verilen kırmızı alarmı genişletti ve 60 milyon nüfuslu ülkenin tamamını karantina altına aldı. İtalya’da salgının başladığı günden itibaren hayatını kaybedenlerin sayısı 1016  .

Çin’de yaşamıyorsan ve de yaşın 65 ‘in üstünde ise Korona virüsüne yakalanma ihtimalin 45 milyonda bir, olmaz, olmaz deme size de çıkabilir.

Afgan ve Suriyeli mültecilerin sınırlarımızdan neredeyse elini kolunu sallayarak geçtiği ülkemizde ise sağlık bakanlığının insanüstü gayret ve tedbiri ile resmi açıklamaya göre sadece bir kişide Korona virüsü görülmüş, onu da karantinaya almışlar. Nazar değdi, bir kişide daha virüs bulunduğu açıklandı. Buna rağmen yönetim İlk, orta ve lise eğitimine 16 Mart’tan itibaren bir hafta süreyle ara verdi ve 23 Marttan itibaren de uzaktan eğitim başlayacak. Ayrıca yine 16 Marttan itibaren üniversiteler de 3 hafta boyunca tatil edildi. Spor müsabakaları da Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacak. Aslına bakılırsa Fizyoloji uzmanı ( Bulaşıcı hastalıklara değil ) Doç. Dr. Oytun Erbaş, Korona virüsün GEN farkından dolayı Türkiye’de salgına neden olmayacağını söyledi. Boşuna ‘’ Türk gibi kuvvetli ‘’ dememişler.

Sabah medikal ürünler satılan işyerine gittim. Son iki tane kaldığını söylediği paketten çıkardığı maskeye 65,- TL istedi. Küçücük kolonya 20,- TL, eldivenin kutusu 40,-TL yaş 65’i aşınca elimiz mahkûmmuş, çabuk karar verin, malum Cuma’ya yetişeceğim…

İçin temiz olmadıktan sonra / Hacı, hoca olmuşsun kaç para? / Hırka, tespih, post, seccade güzel/ Ama tanrı kanar mı bunlara?  Cuman mübarek olsun ….

Kamu görevlileri de zorunlu olmadıkça yurt dışına ancak izinle çıkabilecek. Doğal olarak en sıkı şekilde korunan ve son olarak portatif termal kamera ile görüntülenen Cumhurbaşkanı da yurt dışı gezilerini ertelemek zorunda kaldı.

Patron depocusuna : ‘’ Benimle konuşurken maskeni takacaksın arkadaş, onu sana seni korumak için değil beni korumak için verdim .’’ İşsizliğin resmi rakamlarla yüzde 13.7 ye 4 milyon 394 bin kişiye yükseldiği, 830 kişilik mevsimlik işe 30 bin işsizin başvurduğu ortamda patron egemen, kompradorların yönettiği proletarya toplumunun yaratıldığının işaretlerini görmek mümkün.

Aslında işsizliğin bugün varmış olduğu boyutlar  114.809 bulaşanı ve 115 ülkede 5 bine yaklaşan öleni ile Korona virüsünün tahribatından çok daha fazladır.  Yönetimin öncelikle virüse odaklandığı gibi İŞSİZLİĞE de odaklanarak kronik işsizliği engelleme gayreti göstermelidir. Bunun tahribatı Korona virüsünün tahribatından kat be kat fazladır ama sessiz toplumun sesi maalesef şimdilik kıraathanelerde, kahve köşelerinde bastırılıyor.

‘’ Bana yüz lira borç verebilir misin? ‘’

Önemli olan gençleri ekonomiye kazandırarak potansiyel enerjiyi, kinetik enerjiye çevirerek ülke ekonomisine olumlu katkının sağlanmasıdır.  Bu arada petrol varil fiyatları 30 dolar gibi yerlerde sürünürken ve bunun her nasılsa pompa fiyatlarına olumlu etkisi görülmezken, kontrol dışı kalan dolar da aldı başını gidiyor, Perşembe günü akşam 6.30 daydı.

Saygılarımla,