Ana sayfa GÜNDEM Serebral Palsiyi Fark Et, Çocukları Mutlu Et

Serebral Palsiyi Fark Et, Çocukları Mutlu Et

880
0

En büyük engel sevgisizliktir

TANAP Sosyal ve Çevresel Tanıtım Programları “Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi” kapsamında dün B.H. N. Mıhçıoğlu ilkokulunda engelsiz sınıflar ve oyun parkı oluşturuldu.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Programlarınca Finanse edilen, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) arasında imzalanan protokol kapsamında uygulanan “Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi” kapsamında B.H. N. Mıhçıoğlu ilkokulunda engelsiz sınıflar ve oyun parkı oluşturuldu.

Okula kazandırılan engelsiz sınıflar ve oyun parkı için açılış programı düzenlendi. Programa Polatlı İlçe Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdür Yusuf Uymaz, Ankara  Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Ankara  İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Ankara Milletvekili Orhan Yegin,  Polatlı İlçe Jandarma komutanı Erkan Çinar,  ,TANAP yönetim kurulu üyeleri, SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Süheyla Gürkan,  AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, B:H:N Mıhçıoğlu okulu yetkilileri, Halk Eğitimi Müdürü Bülent Dönmez, Okul idarecileri, öğrenciler ve veliler katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Serebral Palsi ile ilgili kısa bir film gösterime sunuldu.

45 ülke arasında Türkiye birinci oldu

 Daha sonra bir konuşma yapan SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Gürkan, derneğin kuruluş hikâyesi, faaliyetleri ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgiler verdi. SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Gürkan konuşmasında şunları söyledi: 2002 yılında SERÇEV, Serebral Palsi  aileleri tarafından  çocukların ihtiyaçlarının giderilmesi için kuruldu. İlk hedefi eğitimdi.  2002 den bu yana mücadele edere bugünlere geldik. Çocuklarımızın yanlarında öğretmenlerimiz eli, kalemi gözü oldu.Gökkuşağı ilkokulunu açarak  projelerimize başladık. Buradan mezun olan çocuklarımızın meslekleri yoktu meslek edinmeleri için SERÇEV Anadolu engelsiz meslek lisemizi oluşturduk. Şu an meslek lisemizin içerisinde  bilişim, tarım ,radyo televizyon ,fotoğrafçılık sınıflarımız var. Dünyada olan ama Türkiye’de tek olan 45 ülke arasında birincisi alan bizleriz.  Eğitim hakları çocuklarımızın için  gerçekse istihdam hakkının gerçek olmasını istediğimiz  böyle bir yol aldık.  Bu kapsamda Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesiyle  Kars , Erzurum,  Sivas,  Yozgat,Eskişehir ,  Bursa ve şu anda Polatlıda projelerimizi gerçekleşirdik. Bugün bahçelerimiz,  sınıflarımız engelsizse TANAP sayesinde.TANAP  bunu finanse etmeseydi belki de bunlar olmayacaktı. Buradan TANAP yetkililerine  çok teşekkür ederim.  Çocuklamazımıza  acımak yerine elinizi uzatın ,onlar eğlenebilir,okuyabilir,işe girebilir. Benim çocuğumda Serebral Palsiliydi okumaz ,ölür dediler ama benim çocuğum Başkent Üniversitesini bitirdi  ve bunun gibi binlerce çocuğumuz örnek teşkil ediyor. Burada buluna eğitimcilerimiz de  inansınlar ve yollarını açsınlar” dedi.

ANAP Ve SERÇEV’İN birlikte gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesinin açılışında Konuşan Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer şu açıklamalarda bulundu.

Tunçer, “Polatlı İlçemizde Milli eğitimizin başarısından genel olarak bahsetmek istiyorum. Polatlı İlçemizde yaklaşık 72 tane eğitim öğretim kurumuyla eğitim öğretimine devam etmektedir. Bu eğitim ve öğretim kurumunda yaklaşık 26 bin öğrencimiz öğrenim görmektedir” dedi.

İmam Hatip Lisesi 32 Derslik Olarak Oluşturulacak

Tunçer, “İmam Hatip Lisemizin eğitim inşaatı devam etmekte İmam Hatip Lisesi 32 derslik olarak oluşturulacak.  İnşallah bu yılın eğitim öğretim yılının başında,  bunları da eğitim öğretim hizmetlerine açacağız. Okullarımıza eğitim öğretim yılı başında, yaklaşık 6 Milyon liralık eğitim ve öğretim onarımı sağlandı. Bu oranlarının sağlanmasında,  bugünde aramızda olan Sayın Vali Yardımcısı Bilal Bozdağ’a teşekkür ediyorum” dedi.

Projenin İlçemize Hayırlı Olmasını Diliyorum

Tunçer, “ Yine son 2 yıla baktığımız zaman Polatlı İlçemiz olarak, kamu yatırımları ilçemize ayrılmış durumda. Eğitim ve sosyal sorumluluk projesinde TANAP ve SERÇEV’E teşekkür etmek istiyorum. 10 öğrencilik uygulama sınıfı, 24 öğrencilik kaynaştırma sınıfı ve yine bahçemizde bulunan oyun alanı veli bekleme odası inşaatı ben kendilerine sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum. Projenin ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Ardından anasınfı öğrencileri  birlikte aşalım engelleri ,milyonlarca kuştuk,tebessüm adlı gösterimlerini yaptılar. Plaket takdim töreni ve açılış kurdelesini kesilmesinden sonra sınıfları ve oyun parkını gezildi.