Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz ABD, Suriye’de Rusya’yı Tercih Etti

ABD, Suriye’de Rusya’yı Tercih Etti

703
0

Tercihini kimler arasında yaptı?

Türkiye-Rusya,

Ve İran-Rusya arasında!

“Rusya’ya güvendi”, “onunla iş birliği yaptı” da denebilir!

İdlib’de Jeffrey gibi parmaklarıyla sırtımızı sıvazladıysa da Pentagon gibi pençeleriyle, bize “dur” dedi… “Bana güvenme” dedi.

Bununla beraber, İdlib’de  bir “tercih” söz konusu olamayabilir!

Fakat Mümbiç ve Fırat’ın doğusunda ne yaptı?

Yıllarca hem Mümbiç’i hem de Fırat’ın doğusundaki sınır hattını bize bırak dedik.

Buraları kontrolümüze vermemek için bizi yıllarca oyaladı…

Bizim ısrarımız sürünce, PYD/PKK-Türkiye arasında bir tercih yapmak zorunda kaldı. Fakat ikisini de feda edemiyordu.

Çok yaratıcı bir çözüm buldu!

Askerlerini petrol bölgelerine çekerek, sınır hattını ve Membiç’i Rusya’ya bıraktı. Bu konuda, 9 Kasım 2019 tarih ve “Türkiye’yi, Suriye’de oyalama sırası Rusya’da” başlıklı yazıda ayrıntıyı yazdığım için, şimdi girmiyorum.

Böylece, hem beş bin tırdan fazla silahla donattığı YPG’ye rağmen, Suriye’de Türkiye’yle bir alışverişli kalmadı hem Rusya’ya itimadını gösterdi hem de Türkiye’yi Rusya’yla karşı karşıya getirmiş oldu. Bir taşla üç kuş!

ASIL, SURİYE GENELİNDE RUSYA’YI TERCİH ETTİ

Suriye üzerinde iki önemli gücün tesiri var: İran ve Rusya.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), “can düşmanı, İsrail düşmanı” İran’ı tercih etmesi zaten düşünülemez. Rusya’yı yenmesinin de mümkün olmadığını gördüğünden, Rusya’nın Suriye üzerinde egemen olmasına rıza gösterdi. İran olacağına Rusya olsun dedi.

Aralarında gizli bir antlaşma, gizli bir paylaşım da, misâl, Suriye’ye karşılık, Rusya, Güney Amerika’daki ABD çıkarları konusunda daha geri planda kalmayı kabul etmiş olabilir.

Diğer taraftan, Rusya, öteden beri İsrail’le iyi ilişkiler içindedir ve birbirlerine karşı asla düşmanca bir tavır göstermemektedirler. ABD’nin Rusya’yı tercih etmesinin en önemli sebebi de budur: Rusya’nın kontrolündeki bir Suriye’nin İsrail’e tehdit olmaktan çıkacağıdır.

Rusya’yı tercih etmekle Amerika, bir yandan, Suriye üzerindeki İran etkisini kırarken, öte yandan hem İsrail’in hem de PKK/YPG’nin güvenliğini Rusya gibi “sağlam” bir “müttefik”e emanet etmiş oluyor! 

Daha ne istesin?