Ana sayfa GÜNDEM POLKADER Kadınları Cumhuriyet Meydanında

POLKADER Kadınları Cumhuriyet Meydanında

528
0

Kopar: “8 Mart, sorunların çözümü için bir fırsattır”

Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneğince, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dün Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yapıldı.

Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkan Vekili Hülya Kopar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dün Cumhuriyet Meydanında basın açıklamasında bulundu. Konuşmasında kadının toplumdaki yeri ve önemine dikkat çeken Kopar, kadınların sosyal hayata katılmasının artırılmasının aydınlık bir geleceğe ulaşmanın ön koşulu olduğunu söyledi.

Kopar: “Her alanda; eşitlik, özgürlük, acının ve şiddetin olmadığı mutluluk dolu bir yaşam diliyorum”

Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkan Vekili Hülya Kopar, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak, öncelikle nice emeklerle büyüttükleri evlatlarını vatan, millet uğruna toprağa veren, acılarını yüreğimizde hissettiğimiz Şehit Annelerimiz olmak üzere bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. Bu anlamlı günde tüm kadınlarımıza her alanda; eşitlik, özgürlük, acının ve şiddetin olmadığı mutluluk dolu bir yaşam diliyorum.”

“Birbirimizi Kadın-Erkek diye ayrıştırmaktansa insan diye birleştirsek…”

“Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan en değerli varlıklar kadınlarımızdır.  Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Kadınlarımızın; ailede, iş hayatında ve günümüz siyasetinde ne derece önemli olduklarını gururla ifade etmek isterim. Bizler; 8 Mart’ı sadece kadınların yılda bir kez hatırlanmaları değil, sorunlarının  çözümü  için bir fırsat ve imkân olarak görüyoruz. Birbirimizi Kadın-Erkek diye ayrıştırmaktansa insan diye birleştirsek daha anlayışlı olur muyuz dersiniz? Belki o zaman bir lütuf olarak yılda bir gün kadın eşitliğinden bahsetmektense birlikte ne kadar güçlü, birlikte ne kadar güzel olduğumuzu anlatmaya başlarız.”

“Kadınını eğiten toplum geleceğini eğitmiş demektir”

“Kadının toplumumuzdaki en önemli görevi anneliktir. Anneler çocuklarıyla daha çok zaman geçirdiği için, onları nasıl yetiştirirse, ileride çocukları da kendilerine benzeyen yetişkinler haline geliyor. Yani Kadınını eğiten toplum geleceğini eğitmiş demektir. 8 Mart; yeryüzünde acı çeken, şiddet gören, mağdur kadınların acısını hafifletmek, yalnız olmadıklarını göstertmek için el ele verme günüdür. Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak, Kadına yönelik her türlü şiddetin karşısındayız. Gelecekte şiddet olayları ve de en önemlisi kadın cinayetlerinin son bulmasını diliyoruz.”  

“Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir”

“Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir. Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir. Kadın toplumun içindeyse o toplum gerçek bir toplumdur. İnanıyor ve biliyoruz ki, kadınlarımızın sosyal hayata  daha fazla katılmaları, daha aydınlık bir geleceğe ulaşmamızın koşuludur. Elde ettiği hakları  sonuna kadar koruyup, geliştireceği inancıyla, tüm kadınların bu anlamlı gününü kutluyor, 163 yıl  önce verdikleri emek mücadelesi ile bugünümüze ışık tutan kahraman kadın işçileri şükranla anıyor, kadınlarımızı hakları uğruna mücadeleye, erkekleri de bu mücadeleyi desteklemeye çağırıyoruz.”